Hekimlerin yüzde 84'ü en az bir defa şiddete uğradı

19 Kasım 2021 Cuma   16:06

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası, düzenledikleri basın toplantısı ile Samsun’da görev yaptığı esnada birlikte çalıştığı sağlık çalışanının eski eşi tarafından bıçaklanan Dr. Aynur Dağdemir’in ölümünün yıl dönümünde sağlıkta şiddete dikkat çekti. Ankara Tabip Odası’nda gerçekleştirilen açıklamayı Dr. Benan Koyuncu okudu. Koyuncu, Dağdemir’in ölümünün sağlıkta şiddetin ve kadına yönelik şiddetin en can yakıcı noktasında durduğunu ifade etti. 2020’de 12 bine yakın sağlıkta şiddet olayı yaşandığını vurgulayan Koyuncu, sağlıkta şiddete karşı etkin yasa ve güvenli işyeri talebini dile getirdi.

Uğradıkları şiddet sonucu yaşamını yitiren Dr. Edip Kürklü’yü, Dr. Göksel Kalaycıoğlu’nu, Dr. Ersin Arslan’ı, Dr. Kamil Furtun’u, Dr. Hüseyin Ağır’ı ve Dr. Fikret Hacıosman’ı da anan Koyuncu, “Meslektaşlarımız işyerlerinde bıçaklı, silahlı, sopalı, oraklı, taşlı fiziksel saldırılara uğruyor, klinikler ateşe veriliyor, her birimiz her gün sözel şiddete maruz kalıyoruz” dedi. Yaptıkları anketin sonucunda hekimlerin yüzde 84’ünün daha önce hasta veya yakını tarafından sözel ve fiziksel şiddete uğradığını tespit ettiklerini söyleyen Koyuncu, “Tüm bunlara rağmen hâlâ işyerlerimizde şiddetten koruyacak önlemler alınmazken, çıkarılan sağlıkta şiddet yasası algıyı yönetmeye çalışmak dışında bir işe yaramamıştır” dedi.

“Hiçbir kamu kurumuna hatta alışveriş merkezlerine kontrolsüz girilemezken hastanelere akla gelebilecek her türlü zarar verici alet ile girilebilmesini kabul etmiyoruz” sözleriyle sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik tedbir alınmamasına tepki gösteren Koyuncu, “Klinikler, yoğun bakımlar, acil servisler, ambulanslar, polikliniklerdeki fiziksel şartlar şiddetin önünü açmaktadır. Bu nedenle güvenli çalışma alanları oluşturulmasının ivedi gereklilik olduğunu ve bütün yöneticilere sağlık çalışanları için güvenli çalışma ortamlarının oluşturulması konusunda sorumlu olduklarını hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

SABİM PSİKOLOJİK ŞİDDETE NEDEN OLUYOR

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) hattı ile tüm hekimlerin Sağlık Bakanlığı tarafından psikolojik şiddete, ağır duygusal yüke maruz bırakıldığına dikkat çeken Koyuncu, “Acil asistanı olarak görev yaptığı sırada SABİM’e yapılan haksız başvurular gerekçe gösterilerek işyerinde sürekli mobbing’e maruz kaldığı için canına kıyan Dr. Melike Erdem, ne yazık ki bu şiddetin en ağır göstergesi olmuştur. Görevini yaptığı sırada şiddete uğrayan hekimlerin şikâyetlerine yönelik hiçbir adım atmayan yönetenler, gereksiz başvurular ile hekimler üzerinde baskı yaratmakta, hekimlerin saatlerini en basit şikâyetlere cevap yazmakla harcatmaktadır. Üstelik şikâyetlere konu olan sorunların tamamına iflas etmiş sağlık sistemi neden olmaktadır. Randevu alamayan, 5 dakikada bir muayene olmaya zorlanan, özel hastaneye başvurmak zorunda bırakılan, her sağlık başvurusunda cebinden parası alınan yurttaşlar sistemin tüm sorunlarını karşılaştığı sağlık personeline yansıtmaktadır. Hâlbuki sistemden ne hekim ne hemşire ne de sağlık personeli sorumludur. SABİM hatları ile sorumluluğu üzerinden alıp hekimlere atmak isteyenlere karşı hastalarımız da artık gerçekleri görmelidir” ifadeleriyle yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Sağlıkta şiddetin genel şiddet ikliminden, siyasetçilerin şiddet üreten politikalarında ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Koyuncu, “Özellikle son yaşanan olaylarda erkek hastalar tarafından kadın sağlık çalışanlarına yönelik art arda gelen saldırılara tanıklık ediyoruz, elbette bunların tesadüf olmadığını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle ilişkili olduğunu biliyoruz. Bir yandan kadına yönelik şiddete dur demek için İstanbul Sözleşmesi’ni savunurken; diğer yandan hekime, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sonlanması için etkili ve caydırıcı yasaların çıkması için mücadele veriyoruz” dedi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Hekimlerin-yuzde-84-u-en-az-bir-defa-siddete-ugradi/750841