Faiz ve kur tedirginliği sürüyor

22 Ekim 2021 Cuma   17:05

ANKARA (Anayurt)- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 18’den yüzde 16'ya düşürdü. Politika faizinin düşürülmesine kurun verdiği tepkinin yarattığı endişe ve tedirginlik sürüyor. Dolar TL paritesi 9.596’a yükselirken, Euro TL paritesi ise 11,172’ye yükseldi. Dünyaca ünlü ekonomist Merkezin kararını akılsızlık olarak değerlendirdi.

Prof. Hanke'nin paylaşımında "Türk lirası, TCMB'nin 200 baz puanlık politika faiz indirimi açıklamasının ardından bugün 9,52 TL/USD ile rekor düşük seviyede kapattı. Erdoğan'ın düşük faiz oranlarındaki mantıksız ısrarı lirayı batırıyor ve bugün çarpıcı bir şekilde %28.4/yıl olarak ölçtüğüm enflasyonu körüklüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kurdaki tedirginliği değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası hem uzun vadeli faizlerin hem de döviz kurlarının artması reel sektörümüzü tedirgin etmektedir. Temennimiz piyasadaki faizlerin ve enflasyonun düşeceği, finansal istikrarın tesis edileceği ortama en kısa sürede kavuşmaktır” ifadesini kullandı.

Merkezin aldığı faiz indirimi kararının Erdoğan’a ait olduğunu ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası geçen ay ve bu ay toplam üç puanlık faiz indirimi yaptı. Sonucu ne oldu? Dolar kuru 8.30’dan 9.30’a, 9.40’a, 9.50’ye çıktı. Partili medyada, Cumhurbaşkanlığının propaganda makinesi İletişim Merkezi midir, İletişim Başkanlığı mıdır nedir, orada hiç bahsetmiyorlar. Ama çok önemli bir gerçek oluştu: Hazine’nin borçlanma faizleri bir ay içerisinde yüzde 17,5’tan yüzde 20,5’a çıktı. Hem de uzun vadeli on yıllık faiz arttı. Üstelik bu, devletin ödediği faiz. Bu milletin, bu devletin bütçesinden ödediği faiz. Merkez Bankası’nın, Erdoğan’ın düşürdüğü faiz ise gecelik-haftalık Merkez Bankası’nın aldığı faiz. Sayın Erdoğan’ın tabiriyle, Merkez Bankası’nın faiz indiriminden en mutlu olanlar faizi alan yerli, yabancı insanlar.”

Merkezin aldığı kararı Meclis gündemine taşıyan İYİ Partili Erhan Usta ise "Merkez Bankasının faizi düşüren kararının mantıksal ve rasyonel hiçbir açıklaması yoktur. Güya enflasyonu düşürmek için böyle bir karar alınmış ancak bu kararın enflasyonu artırıcı etkisi olacaktır" dedi.

 Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Faiz-ve-kur-tedirginligi-suruyor/748468