Palyaço bize bizi anlatıyor

21 Ekim 2021 Perşembe   14:52

A.Cevat UĞRAŞ

ANKARA (Anayurt) - Palyaço oyunu Ankara Timiyatro Sahnesinde tiyatroseverlerle buluştu. Tiyatro Yersiz – Ankara Oyuncular Sahnesi’nin sahneye koyduğu Palyaço bu kez güldürmedi. Hayatın gerçekliğini anlatan Palyaçonun sözleri tüylerimizi diken diken ediyor adeta. Sahnede Palyaço’nun anlattıkları bir anda kendi yaşamımızın muhasebesine dönüşebiliyor. “Aynı suçun ortakları birbirlerini yargılayamazlar” diyen Palyaço aslında izleyene ayna tutuyor. Yaşama eleştirel bir bakış sergilenen oyunda insanların, para, mevki makam hırsı yüzünden insan olmaktan uzaklaşmaları İsmet Tamer ve Reyhan Günbeyaz’ın etkileyici performansıyla anlatılıyor. Uğur Erzincan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda ses ve ışık düzenlemelerini Deniz Ulaş Karabulut ve Serkan Denli yapıyor.

Palyaço’nun yönetmeni Uğur Erzincan, oyunda kendisiyle yüzleşmeye cesaret edemeyen insanların anlatıldığına vurgu yaparak;

“Yaşam, insanları kategorize etmek üzerine dizayn edilirken hepimiz kendi hayatımızın başrolünü oynamakla mükellefiz. Bu başrolü oynarken de etkin ve yetkin olma derdine bürünürüz. İşte buradan hareketle peşinde koştuğumuz hayatı yaşamak için birçok noktada özümüz gibi davranamayız. Özünden uzaklaşmış ve uzaklaştırılmış her birey istemeden de olsa statü hayranlığına kapılır. Oysa ki içgüdüsü ile doğası ile duyguları ile en kolay yapabileceğimiz şey insan olmaktır. Maalesef, günümüzde insan olmak ise güçsüz taraflarından arınmış olmak ya da bu taraflarını saklamak olarak kabul edilir. En nihayetinde insan eksikleri ve fazlaları ile var olan bir canlıdır ve diğer canlılardan hiçbir farkı yoktur. Yaşam alanı içinde bütün canlılarla da etkileşim halindedir. Buradaki sorun sadece etrafında olup bitenlerin ne kadar farkında olduğudur. Palyaço oyunu bu temelden yola çıkarak kaleme alınmış ve sahnelenmiş bir oyundur. Çok fazla derde sahip olmasıyla birlikte en büyük derdi, kendisiyle yüzleşmeye cesaret edemeyen, her geçen gün sınırlarının daraltıldığı bir hayatı yaşamak zorunluluğuna mahkûm edilen insanın ta kendisidir. Doğası gereği sosyal bir varlık olan insan dış dünyadan izole edildikçe iç dünyasında geri dönüşü olmayan daha büyük kayıplar yaşar. Dış dünyada da iç dünyada da kaybettiği ne varsa mutlaka yerine başka bir şey koyması gerekir. Bu da insan olmanın değişmez kuralıdır. Palyaço oyunu da tam bu noktaya işaret etmekte başarılı bir dile sahip diyebiliriz. Bize bizi anlatırken çok da bilmediğimiz konulardan bahsetmiyor” diye konuştu.

Palyaço’nun anlattıklarında insanların kendi yaşamlarından kesitler bulduğunu ifade eden Erzincan, “Ele aldığı değerler itibariyle palyaço oyunu izleyicileri tamamen oyunun başat karakteri haline getirme derdinde ısrarcı bir oyun. Yaşadığımız dünya her geçen gün yok olurken üzerinde yaşayan biz insanlar ne yapabiliriz? Bu yok oluşa seyirci miyiz yoksa elimizi taşın altına koyacak mıyız?” diyor.

'Özgürlüğün bedeli ne kadardır? Kurallarını başkalarının koyduğu bir hayatı yaşamak ne kadar keyifli olabilir? Tüyleri diken diken eden, ürkütücü yaşadıkları ile yaşayamadıkları arasında sıkışan bir palyaçonun anlatacaklarına şahitlik etmek isterseniz. Palyaço yarın saat 20:00’de Timiyatro sahnesinde (Ataç 1 Sokak No:42 ) başkentli tiyatroseverlerin karşısında olacak.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Palyaco-bize-bizi-anlatiyor/748395