Göz bozuklukları önlenebilir

13 Ekim 2021 Çarşamba   16:11

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı öncülüğünde düzenlenen Dünya Görme Günü, ikinci yılını tamamlamak üzere olan pandeminin gözlere getirdiği olumsuz etkilere dikkat çekmek amacıyla “Gözlerinizi Sevin – Love Your Eyes” temasıyla kutlanıyor. Kovid-19 sebebiyle sosyal izolasyon, evden veya uzaktan çalışma, online eğitim gibi gerekçelerle tüm aile bireylerinin gözleri uzun süreli ve yoğun ekran kullanımı sebebiyle çok yorulduğu belirtiliyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Can, Dünya Görme Günü temasının çok önemli bir gerçeği hatırlattığını belirterek, “Gözlerimizi her zamankinden daha fazla yoruyoruz. Gözlerimizi sevmemiz yetmez onları korumamız gerekiyor” uyarısında bulunarak dünyada 1 milyardan fazla insanın önlenebilecek veya henüz ele alınmamış yakın veya uzak görme bozukluğuna sahip olduğuna dikkat çekti.

Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya çapındaki miyop kişilerin 312 milyonu 19 yaşından küçük. 277 milyon kişi ise yüksek miyop. Miyoplar arasında yüksek miyopi oranı 2000 yılında yüzde 2,7 iken, 2010 yılında yüzde 4, 2020 yılında ise yüzde 5.2’ye çıkmıştır. Pandemi ile daha da artan uzaktan eğitim, evden çalışma, sokağa çıkma kısıtlamaları miyopi için risk faktörüdür. Haftada 20 saat açık havada zaman geçirmek, D vitamini eksikliğini gidermeye katkı yaptığı gibi miyopinin gelişimini de azaltan değerli bir koruyucu önlemdir. Ayrıca bir tavsiyemiz de anne babalar için, özellikle okula başlayan çocuklarımızı göz muayenesi yaptırmak okuldaki başarıları için oldukça önemlidir.”

SARI NOKTA HASTALIĞI VE GÖZ TANSİYONU 

Toplumda öne çıkan göz hastalıklarına dikkat çeken Can, ortalama ömür arttıkça giderek artan sarı nokta hastalığı ile yaşayan 196 milyon kişinin bulunduğunu söyledi. İzzet Can, “Göz tansiyonu ise 76 milyon kişinin birlikte yaşadığı bir hastalıktır. Hastanın hissedeceği görme azlığı ve görme alanı kaybı aşaması, geri dönüşsüz hasar tipi nedeniyle geç kalınmış bir aşama olduğundan, ailesinde glokom hastalığı bulunanların 35, bulunmayanların 45 yaşından itibaren 1-2 yılda bir kez göz hekimine muayene olmaları önemlidir” diye konuştu. 

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Can, göz sağlığını korumak için yenidoğan ve 1,5-3 yaş arası çocuklarda okul öncesinde mutlaka göz muayenesinin yapılması, 1 veya 2 yıllık aralıklarla düzenli göz muayenesine gidilmesi, 35 yaştan itibaren 1 veya 2 yıllık aralıklarla düzenli göz muayenesinin ihmal edilmemesi, pandemi şartlarına dikkat edilerek, mutlaka açık havada zaman geçirilmesi ve fiziksel egzersize önem verilmesi, bilgisayar başında gözler sık sık kırpılarak, göz yüzeyinin nemlendirilmesi, ekran başında çok zaman geçiriliyorsa her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 6 metre veya daha uzağa bakılarak gözlerin rahatlatılması, düşük karbonhidratlı, bol Omega-3 içeren Akdeniz tipi beslenmeye özen gösterilmesi ve son olarak sigaradan uzak durulması tavsiyelerinde bulundu.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Goz-bozukluklari-onlenebilir/747810