‘10 Ekim siyasi bir cinayettir’

10 Ekim 2021 Pazar   15:44

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt)- 10 Ekim Katliamı’nın yıl dönümünde katliamın meydana geldiği Ankara Tren Garı önünde yaşamını yitirenlerin aileleri, milletvekilleri ve çeşitli kurum temsilcilerinin katılımı ile anma etkinliği gerçekleştirildi.

Anma öncesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan gruba polis, hayatını kaybedenlerin yakını olmamaları gerekçesiyle plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti. Birkaç defa tekrarlayan müdahalelerde toplam 22 kişi gözaltına alındı. Polis, turkuaz basın kartı olmayan basın mensuplarını da anma alanına almadı.

Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, milletvekilleri ve 10 Ekim’de yapılmak istenen mitingi düzenleyen kurumların temsilcilerinin katıldığı Ankara Garı önündeki anmada ilk olarak katliamda yaşamını yitiren 103 kişinin isimleri okunarak “burada” denildi ve katılımcılar bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Anmada Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri   Birliği (TTB) ve 10 Ekim Barış Derneği adına ortak açıklamayı 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Çoşgun okudu.

Açıklamada 10 Ekim Katliamı’na ilişkin süren yargılamaya dair bilgi veren Sakinci Coşgun, 9 kişinin 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını, firari sanıkların yargılandığı dosyanın Türkiye’de ilk defa insanlığa karşı suç kavramının yargıya konu edildiği dosya olduğunu, bu yönüyle de 10 Ekim Katliamı’nın Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi bakımından kamuoyunu ilklerle buluşturan bir konumda olduğunu söyledi.

ADALET TECELLİ ETMEDİ

5 yıldır süren duruşmalarda mahkeme heyetinin değişmesine, katılan ve mağdurların sanık olarak addedildiğine, adalet isteyenlerin mahkeme salonlarından çıkarılmak istendiğine tanıklık ettiklerine değinen Sakinci Coşgun, “Mahkeme salonlarında denk gelmediğimiz adalet, kamuoyu vicdanında da tecelli etmiş değil” ifadelerini kullandı.

Devasa acılara karşılık gelen 10 Ekim Katliamı’nın önlenebileceğine vurgu yapan Sakinci Coşgun, “İki seçim arasında, 2015 yılının karanlık bir dönemine tekabül eden 10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir” dedi.

Türkiye yakın tarihinin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri ellerini vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağıran Sakinci Coşgun, “Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir? Bizim çocuklarımız neden öldürüldü?” sorularını sordu.

MATEM AĞAÇLARI KALDIRILDI

10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla katliamın gerçekleştiği alana “Demokrasi Meydanı” adı verildiğin, bu alanın kalıcı bir anıt meydan ve anma yeri olarak düzenlenmesi sürecinin başladığını anımsatan Sakinci Coşgun, projenin bir parçası olan matem ağaçlarının Ankara Valiliğinde kaldırıldığını söyledi.

Sakinci Coşgun’un ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz ve TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut açıklamalar gerçekleştirdi.

Anmada son olarak siyah balonlar gökyüzüne bırakıldı, anma alanındaki anıta karanfiller bırakıldı. Anmaya katılanlar daha sonra Karşıyaka Mezarlığındaki anmaya geçti.

KARANFİLLERE MÜDAHALE

Öte yandan anma ile aynı saatlerde Yüksel Caddesi’ndeki insan hakları anıtı önüne karanfil bırakmak isteyenlere ve Konur Sokak’ta sloganlarla anma gerçekleştirmek isteyenlere de polis müdahale etti. Burada 4 kişi gözaltına alındı.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/10-Ekim-siyasi-bir-cinayettir/747397