İDSO, Mustafa Kaplan’ı ağırlayacak

7 Ekim 2021 Perşembe   16:08

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - İstanbul Devlet senfoni Orkestrası (İDSO), yeni sezon açılış konserinin ardından bu akşam CRR'de müzikseverlerle buluşacak. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, bu hafta orkestra şefi İbrahim Yazıcı ve solist Mustafa Kaplan'ı ağırlayacak. Programda L.v.Beethoven, Senfoni? No:8 ve  R.Strauss, Korno Konçertosu No:1 seslendirilecek.

Konserde ilk olarak seslendirilecek eser Beethoven'ın dokuz senfonisi arasında en kısa olanı. Bestecinin kendisi tarafından "küçük senfonim" sözleriyle anılan eser, fiziksel ve ruhsal olarak bir kâbusun içinde olmasına rağmen onun en iyimser senfonisidir. İkinci olarak seslendirilecek eser ise bir baba-oğul ilişkisinin sıcaklığını yansıtıyor. Babası Bavyera Saray Orkestrası'nın kornisti olan Richard Strauss, o dönemde oldukça kısıtlı bir repertuara sahip olan bu çalgı için bir konçerto yazma isteği duymuştur. 1883 yılında eser üzerinde çalışmaya başlamış, titizlikle işlediği ve babasına ithaf ettiği bir konçerto ortaya çıkarmıştır.

İDSO Müdürü Timuçin Abacı; “ Konser programımızda her hafta farklı bestecinin eserine yer veriyoruz. Ayrıca çok değerli şefler yönetiminde başarılı solistleri ağırlamaktayız. İstanbullulara bu haftaki konserimizde de klasik müzik ziyafeti sunacağız diyor.
Bu sanat sezonunda İDSO; İstanbullu ve İstanbul’u ziyaret eden müzikseverlerle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla gerçekleştirilecek 34 konserde buluşacak.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/IDSO-Mustafa-Kaplani-agirlayacak/747118