Balerinler yeniden Ankara'ya kazandırıldı

17 Eylül 2021 Cuma   17:20

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Çankaya Belediyesinin yenileme çalışması yaptığı Şili Meydanı ve aslına uygun olarak restore edilen Balerinler Heykeli açılışı yapıldı.  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenlerine halkın ilgisi yoğun oldu. Balerinler Heykeli'nin kendisi için bir baba mirası olduğunu kaydeden Taşdelen, Şili Meydanı'nda ise eksik olan her şeyi yenileyerek, hizmete açtıklarını kaydetti. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş iki törende de hazır bulundu.

ŞİLİ MEYDANI YENİLENDİ

Çankaya Belediyesinin yenileme çalışması yaptığı Şili Meydanı açıldı. Türkiye ve Şili arasındaki dostluğu pekiştirmek amacıyla 1971'de Aşağı Ayrancı'da yapılan ve Şili'nin kurucu devlet başkanı Bernardo O'Higgins'in anıtının yer aldığı Şili Meydanı'ndaki yenileme çalışmaları tamamlandı.

Meydanın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende bir konuşma yapan Şili'nin Ankara Büyükelçisi Rodrigo E. Arcos Castro, "Bu meydan, Türkiye'de bulunan büyükelçiliklere ve uluslararası kuruluşlara ev sahipliği yapan Çankaya Belediyesinin bize sunduğu destek ve iş birliğinin bir göstergesidir" dedi

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de Büyükelçi Castro'nun bir ay önce ziyaretine gelerek anıtı yenilemek istediklerini söylediğini, kendisinin de sadece anıtı değil meydandaki eksik olan her şeyi yenilemeyi teklif ettiğini anlattı.

SU PERİLERİ YENİDEN DANS EDECEK

Taşdelen, daha sonra bakım ve onarım çalışmaları Çankaya Belediyesince yürütülen, Cinnah Cadd esi girişindeki "Su Perilerinin Dansı" adıyla bilinen heykeltıraş Metin Yurdanur'un imzasını taşıyan Balerin Heykeli'nin açılış törenine katıldı.

Taşdelen, burada yaptığı konuşmada, her zaman insan odaklı, kültür ve sanat öncelikli belediyecilik anlayışını hayata geçirmeye çalıştıklarını, bu nedenle Balerin Heykeli'ni Ankaralılarla yeniden buluşturmak için bir sene önce çalışmaya başlattıklarını söyledi.

Heykelin önündeki elektrik direkleri ve trafik lambalarını kaldırarak burayı meydan haline getirdiklerini aktaran Taşdelen, "Böyle güzel bir anıtı, baba mirasını tekrar Çankaya'ya kazandırmaktan dolayı çok mutluyum" dedi.

Heykeltıraş Yurdanur da Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in babası Doğan Taşdelen'in Ankara'ya kazandırdığı bu esere sahip çıktığını ve kısa bir süreç içinde onarım çalışmasını tamamladığını belirtti.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Balerinler-yeniden-Ankara-ya-kazandirildi/744733