Hürriyet Mücadelesinde Mülkiye sergisi bugün açılıyor

17 Eylül 2021 Cuma   10:09

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Mülkiye mezunu Hakan Eken’in, “Hürriyet Mücadelesinde Mülkiye” adlı resim sergisinin açılışı bugün Mülkiyeliler Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Eken 26 Eylül’e kadar gezilebilecek olan sergiyi, “hürriyet mücadelesinde emek vermiş Mülkiyelilere ve Mülkiye’ye ilişkin bir saygı çalışması” olarak tanımladı.

Kuruluş amacı gereği, içinde bulunduğu coğrafyanın modernleşmesi ve aydınlanma misyonunu üstlenen kurumlardan biri olan Mülkiye’nin ve Mülkiyelilerin 162 yılı bulan süreçte sadece devletin ve ekonominin yönetiminde değil, kültür ve sanat alanında da önemli işler başardığını belirten Eken, Mülkiye’ye ve Mülkiyelilere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“20.yy’ın ilk çeyreğinde yıkılan bir imparatorluktan modern bir cumhuriyetin kuruluşuna uzanan süreçte aktif olarak yer aldılar. 1950’lerde demokrasi mücadelesinin saflarında oldular. 60’lı 70’li yıllarda canlarını feda ettiler. 80’lerde Mülkiyeliler Birliği Faşizmin hükmettiği yıllarda bir demokrasi vahası oldu. Öğrenciler 2000’li yıllara kadar demokratik bilimsel ve laik eğitim için mücadele ettiler. Mülkiyeliler akademinin yanı sıra güzel sanatların birçok alanında seçkin eserler ürettiler.”Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Hurriyet-Mucadelesinde-Mulkiye-sergisi-bugun-aciliyor/744676