Akşener: Okullar açıldı, kiralar uçtu

16 Eylül 2021 Perşembe   16:28

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ağrı'da ve Diyadin ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu.  Meral Akşener, beraberindeki İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ve partililerle ilk olarak Diyadin ilçesini ziyaret etti. Burada esnaf ziyareti yapan ve vatandaşlarla sohbet eden Akşener, daha sonra il merkezine geçti.

Akşener, Fatih Mahallesi'nde bir aileyi ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, aylardır çok sayıda il ve ilçeyi ziyaret edip esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinlediklerini söyledi. Akşener, "Üç gündür Doğu Anadolu’yu geziyorum ilçeleriyle beraber. Ben bu ülkede bir şey yapmaya çalışıyorum, o da şu; gerçek problemler üzerinden konuştuğumuz, sizlerin gerçek sorunlarınızı biz siyasetçilerin konuştuğu, bu sorunlar üzerinden ürettiğimiz çözümler üzerinden de rekabet ettiğimiz bir siyasi dili bir siyasi tutumu oluşturmaya gayret ediyorum bunun adına da makul siyaset deniliyor" açıklamasında bulundu.

Makul bir siyaset yürütmeye çalıştıklarını ifade eden Akşener, şöyle konuştu:

"20 aydır geziyorum. Türkiye'de çalışan 100 kişiden 75'i asgari ücretten çalışıyor. Bu da ayrı bir problem olarak ortada duruyor. Bu gezilerimde bir şey daha fark ettim, okullar açıldı ve kiralar uçmuş. Bu durum Doğu Anadolu, İç Anadolu bölgeleri ve Batı'da da aynıdır. Bu gerçeklikler üzerinden tüm siyasetin sadece bizlerin değil, çözüm üretip sizin karşınıza da o çözümler üzerinden rekabet edebileceği ve çözümler üzerinden görücüye çıkacağı bir siyasi atmosferi oluşturabilmek istiyoruz"

"Esnafın içerisine girdiğiniz zaman orada gerçekleri görüyorsunuz" diyen Akşener, Anadolu gezisinde okulların açılmasıyla beraber kira fiyatlarının uçtuğunu öğrendiğini söyleyerek, kiralık fiyatlarının tüm ülkede artığını ve bu durumun iki soruna işaret ettiğini belirtti.  Akşener şöyle devam etti:

"Birincisi bu tuhaf plansız, programsız kentsel dönüşümle ilgili bir problem yaşanıyor. Kentsel dönüşüme karşı değiliz olmalı ama bu kentsel dönüşüm yaparken doğru çözümler üretilmesi lazım. Rastgele yıkıyorlar evleri özellikle büyükşehirlerde yıkıyorlar ondan sonra o insanlar kiraya çıkmak zorunda. O mahallede diyelim 100 ev var, 10 ev kirada, 10 ev kiraya gittiği gibi 100 ailede kiraya oturur durumda oluyor, mültecilerin durumu var. Şimdi okullar açıldı öğrenciler şehirlere gelmeye başlayınca ilçelerde bile kiraların arttığı bir süreç yaşıyoruz. Ben bunu sahadan gördüm, oradan öğreniyoruz. Bunun çözümü nedir? Kentsel dönüşümün daha planlı programlı yapılması. Öğrencilere özellikle yurdun sunulması. Ev sahiplerini suçlamıyorum dolayısıyla herkesin mutlu olacağı çözümler mümkün. Ben arkadaşlarıma da talimat verdim üzerinde çalışıyoruz ben ilk bilgileri sizinle paylaştım."Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Aksener-Okullar-acildi-kiralar-uctu/744570