Enflasyon faizle kafa kafaya

3 Ağustos 2021 Salı   16:40

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Tüketici fiyatları, temmuz ayında aylık bazda yüzde 1,80 arttı. Bir önceki ay yüzde 17,53 olan yıllık enflasyon yüzde 18,95'e çıkarken üreteci enflasyonu da aylık bazda yüzde 2,46 artarak yüzde 44,92 oldu. Tüketici ve üretici fiyatları arasındaki fark ise 26 puana ulaştı.

Temmuz enflasyonu, piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, tüketici fiyatları, temmuz ayında aylık bazda yüzde 1,80 arttı. Bir önceki ay yüzde 17,53 olan yıllık enflasyon yüzde 18,95'e çıktı. Ekonomistler, TÜFE'nin yüzde 1,62 artacağını ve yıllık TÜFE'nin yüzde 18,74'e çıkacağını hesaplıyordu.

Öte yandan 2003 yılında kaydedilen yüzde 23,59'luk enflasyonun ardından en yüksek temmuz enflasyonu gerçekleşmiş oldu.

ÜFE-TÜFE MAKASI 26 PUAN

Üretici fiyatları aylık bazda yüzde 2,46 artarken, yıllık Yİ-ÜFE 44,92'e yükseldi. Temmuz ayında üretici fiyat endeksindeki yıllık artışla tüketici fiyat endeksi arasındaki yıllık artış arasındaki makas 26 puana çıktı.

Çekirdek enflasyondaki yıllık artış ise yüzde 17,22 oldu.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 25 SINIRINDA

TÜİK verilerine göre, temmuz ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 15,15, yurt içi üretici fiyatları yüzde 28,47 arttı. Yine bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 24,92 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 24,62 ile ulaştırma ve yüzde 22,7 ile ev eşyası oldu.

Aylık gıda enflasyonu da son 15 yıllık süreçteki en yüksek ikinci seviyesine ulaşıldı. 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin olağanüstü şartlar nedeniyle en yüksek temmuz ayı aylık gıda enflasyonu yüzde 3,15 ile 2016'da gerçekleşmişti. O ayı dışarda bırakırsak son 15 yıllık süreçte ortalama eksi binde 3 olan yani düşen gıda fiyatları bu yıl temmuz ayında yüzde 2,77’lik artış gösterdi.

ENAGRUP: ENFLASYON YÜZDE 4,89 ARTTI

Öte yandan akademisyenlerin de içinde yer aldığı bağımsız ekonomistler tarafından oluşturulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup), temmuz ayı enflasyonunu yüzde 4,89 olarak açıkladı.

ENAGrup verilerine göre en çok aylık düşüş eksi yüzde 0,69 ile ulaştırmada, en fazla yükseliş ise yüzde 12,95 ile konutta gerçekleşti. Eğlence ve kültür ürünlerinin yüzde 12,03, lokanta ve otellerin ise yüzde 11,87 zamlandığı görüldü.

YANGINLAR GIDA FİYATLARINI ARTIRABİLİR

Analizde, küresel iklim krizi ve son günlerde yaşanan yıkıcı yangınların etkisinden dolayı tarım ürünlerindeki fiyat artışlarının önümüzdeki dönem içinde fiyatlar seviyelerinin daha da artmasına sebep olabileceği öngörüldü.

MERKEZ BANKASI NE YAPAR?

Enflasyon yüzde 18,95 yükselmesiyle birlikte, Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadeledeki en güçlü aracı olan yüzde 19'luk politika faizi ile yıllık enflasyon arasındaki fark sınır çizgisine ulaşmış oldu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 3'üncü Enflasyon Raporu Sunumunda, politika faizinin enflasyonun üzerinde bir seviyede tutulacağını bir kez daha yinelemesine karşın enflasyonla mücadele konusunda Merkez Bankası'nın da 'yalnız kaldığını' ifade etmişti.

TCMB Para Politikası Kurulu ise bu atmosferde 12 Ağustos Perşembe günü toplanacak. Piyasalarda enflasyonun tahminlerin üzerinde gelmesi kadar üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki makas farkının giderek açılmasından ötürü enflasyonun daha da artacağı ve PPK'nın da bu doğrultuda bir karar alacağı görüşü hâkim olmaya başladı. Kavcıoğlu ise geçen hafta yaptığı sunumunda Merkez Bankası'nın yıllık enflasyon tahminini yüzde 14,1 olarak revize ettiğini ve öngörülerinin de yılın son ayalarında enflasyonun düşeceği şeklinde oluştuğunu kamuoyuna duyurmuştu. Kavcıoğlu ayrıca TÜFE-ÜFE farkı üzerinden enflasyonun artacağı yönünde yanlış bir algının da yürütüldüğünü ifade etmişti.

Ayrıca Merkez Bankası'nın Naci Ağbal döneminde olası enflasyon artışını göz önünde tutup, 'önden yüklemeli' bir tedbir olarak politika faizini 200 baz puan artırması ve yüzde 19'a çıkarması da faiz artırımı bekleyen çevrelerinin öne sürdüğü bir argüman olarak göze çarpıyor.    

Mevcut Başkan Kavcıoğlu ise geçen hafta yaptığı enflasyon sunumu sonrasında bu yönde gelen bir soruya, "O gün öyle gerektiği için" yanıtı vererek, Merkez Bankası'nın başkanlara göre değil kurumsal yapısı doğrultusunda kararlar aldığının altını çizmişti.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Enflasyon-faizle-kafa-kafaya/739964