'Enflasyonla mücadelede yalnız bırakıldık'

29 Temmuz 2021 Perşembe   10:54

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın 3'üncü enflasyon raporuna ilişkin sunumunu gerçekleştirdi. Kavcıoğlu, yaptığı açıklamada, 2021 sonu enflasyon tahminini 1,9 artırarak 14,1'e yükselttiklerini ifade etti. Merkez Bankası, nisan ayında açıkladığı 2021 2'nci enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 12,2 olarak duyurulmuştu.

2022 sonu enflasyon tahminini ise Kavcıoğlu, 7,5'ten 7,8'e yükseltildiği belirtilirken, 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 5 olarak sabit bırakıldığını kaydetti.

Kavcıoğlu, 2021 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 13'ten yüzde 15'e, 2022 yılı sonu gıda enflasyonu tahmini yüzde 9,8'den yüzde 10,1'e yükselttiklerini de sözlerine ekledi.

Kavcıoğlu, küresel finansal koşullardaki dalgalanmaların gelişmekte olan ülkeler üzerinde daha fazla risk oluşturduğunu belirterek, "Bu nedenle sıkı para politikası duruşunun enflasyondaki düşüşü sağlama önceliği doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmesi, söz konusu oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görmektedir" dedi.

Kavcıoğlu, TCMB'nin öngörüsünün enflasyonda kısa vadede gözlenebilecek hareketin geçici olacağı ve enflasyonun yılın son çeyreğinde belirgin şekilde düşeceği yönünde olduğunu belirtirken, ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğini de ifade etti.

'PARA POLİTİKASI ENFLASYONLA MÜCADELEDE TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL'

Enflasyonu düşürmek için para politikasının tek başına yeterli bir argüman olmadığını kaydeden Kavcıoğlu, Merkez Bankası olarak enflasyonla mücadelede önemli adımlar attıklarını söyledi. Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede yalnız bırakıldığını ifade eden Kavcıoğlu, enflasyon görünümünün orta vadeli hedef bandına çekilmesi için toplumsal mutabakatın da sağlanmasının gerektiğini ve piyasa aktörlerinin eşgüdüm içinde hareket etmemesinin bu süreci olumsuz etkilediğini söyledi.

 Kavcıoğlu enflasyonla mücadelenin toplumsal mutabakatla yapılması gerektiğini ifade ederek, "Enflasyon davranışları bozuldu, TCMB yalnız kaldı, eşgüdüm gerekli. Enflasyonla mücadeleyi vatandaştan, firmalara odalardan kurumlara herkesin içselleştirmesi gerek" ifadelerini kullandı.

"YENİ SWAP ANLAŞMALARINI AÇIKLAYACAĞIZ"

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, yeni swap anlaşması için görüştükleri ülkeler olduğunu belirterek "Swap anlaşması konusunda tarih veya tutar söz konusu değil, tüm dünya merkez bankaları ile görüşüyoruz, ticaret açığı verdiğimiz ülkelerle swap anlaşması yapmaya öncelik veriyoruz" dedi.

Kavcıoğlu risk priminin ve fiyatlamadaki oynaklıkta belirgin bir düşüş yaşandığını ancak halen yüksek seyrettiğini bildirerek, emtia fiyatları, kur ve artan talebin enflasyonu yukarı yönlü etkilediğini ifade etti. Kavcıoğlu enflasyonda yükselişin geçici olduğunu, yıl sonunda yavaşlama beklendiğin de sözlerine ekledi.

PARASAL SIKI DURUŞ SÜRECEK Mİ?

Kavcıoğlu; "Yükselen enflasyon ortamında politika faizinin yüzde 19'da tutulabileceğini düşünüyor musunuz?" yönündeki soruya şuna yanıtı verdi:

"Para politikası duruşumuz küresel enflasyondaki artış eğilimine rağmen enflasyon raporunda bizim belirttiğimiz kredilerde ve iç talepteki seyirle beraber enflasyon görünümümüz yıl sonuna doğru enflasyonda önemli bir düşüş olacağını göstermektedir. Bu bağlamda bakınca tahminlerimiz veri odaklı ve bir bilgi setine dayanarak oluşturulmuştur. Yıl sonu oluşturulacak son çeyrekte enflasyon beklenen enflasyon daha düşerek politika faizi enflasyonun üzerinde kalacaktır. Ona göre tüm planları yaptık sıkı para duruşumuz sıkılığımız devam edecek."

"FİYATLAMA DAVRANIŞLARI BOZULDU, YALNIZ KALDIK"

Kavcıoğlu, fiyatlama davranışlarının bozulduğu ve enflasyonla mücadele açısından para politikasının yanı sıra yapısal önlemlerin ve toplumsal mutabakatın gerekliliğine dikkat çekerek, "Enflasyon davranışları bozuldu. TCMB yalnız kaldı, eşgüdüm gerekli. Para politikası konusunda eleştiriyorsunuz, eleştirmeye devam edin, bununla birlikte enflasyonla mücadelede yanımızda olun" diyerek, basın toplantısını takip eden gazeteciler ve ekonomistlere çağrısında bulundu.

ENFLASYONLA MÜCADELE

"Dünyada hemen hemen tek reel faiz veren ülkeyiz" diyen Kavcıoğlu, "Bir tarafı dünyadaki gelişmeler, diğeri de piyasa davranışları. Emtia fiyatlarındaki artışı bahane ediyoruz. İkincisi kur geçişkenliği. TL'deki değer kaybı bir yılda yüzde 30'un altında ama yapılan bütün zamlar yüzde 30'un üzerinde. Emtia fiyatları yine aynı şekilde. Merkez Bankasının para politikasıyla bunu tek başına çözmesi zor görünüyor. Yalnız kaldık derken, sahada vatandaşlar, odalar, kurumlar ve firmalar bu konuyu (enflasyonla mücadele) içselleştirmesi ve mücadele vermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'FİRMALAR ENFLASYONLA MÜCADELEDE DUYARLI OLMALI'

Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı olarak enflasyonla mücadelede müthiş gayret gösterdiklerini kaydeden Kavcıoğlu, "'Bu konuda yalnız kaldık' derken, sahada vatandaş, odalar, kurumlar, firmalar anlamında bunun çok net şekilde içselleştirilmesi ve bu konuda herkesin mücadele vermesi gerekiyor. Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı olarak müthiş bir mücadele vermeye çalışıyoruz. Her şeyi serbest piyasa içinde hareket ettirmeye çalışıyoruz. Odalara çok büyük görev düşüyor. Onların enflasyon konusunda biraz daha mücadeleci olmasını, firmaların daha duyarlı daha makul oranlarda zamlar yapmalarını özellikle rica ediyoruz. Yapılan zamlara bakınca 'falanca zam yaptı ben de yapayım' şeklinde dönüyor. Bunların kendi içinde dengelenmesi gerekir. Bunun için de mikro düzeyde çalışmalar yaparak, bu işleri hep beraber toplumsal mutabakat şeklinde çözmemiz lazım. Bunun bir yapısal sorun şeklinde algılanarak herkesin üzerine düşeni yapması gerektiği anlamında söylüyorum. Para politikasıyla çözülemeyecek durumda olduğunu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Erken Uyarı Sistemi'ne ilişkin çalışmaların sürdüğünü ve sistemin oluşturulması konusunda çok yoğun çalıştıklarını dile getiren Kavcıoğlu, bu konuda kamuoyuna daha geniş düzeyde açıklamada bulunacaklarını söyledi.

"Tüketici enflasyonunda dünyada bizden daha yükseği yok" ifadelerini kullanan Kavcıoğlu, "Bunun yapısal sorun şeklinde algılanarak herkesin üzerine düşeni yapması gerek, sadece para politikasıyla çözülemez" dedi.

"BU ALGI DOĞRU DEĞİL"

Tüketici ve üretici enflasyonundaki farka ilişkin soru üzerine Kavcıoğlu, ÜFE’nin çok yükselmesinin TÜFE açısından da risk oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye'de zaten TÜFE'ye etkisinin şu ana kadar önemli bir kısmını gördük. Yurt içi Üretici Fiyat Endeksinde (Yİ-ÜFE) vergiler hariç satış fiyatı, TÜFE'de ise vergi dahil fiyatlar değerlendiriliyor. Kapsam anlamında da hizmetler tüketici fiyatları içinde. Buradaki gelişmelere baktığınız zaman benzinde artış olduğunda vergiden dolayı üretici fiyatlarında artış söz konusu ama tüketici tarafında büyük yansıması olmuyor. Eşel mobil sisteminde daha da kısıtlı bir yansıma oluyor. Dolayısıyla 'Üretici fiyatları yüzde 40'a çıktı, tüketici fiyatları da bu noktaya taşınacak.' gibi bir algı var, bunun doğru olmadığını ifade ediyorum."

DİJİTAL PARALARLA İLGİLİ ÇALIŞMA NE DURUMDA?

Dijital paralarla ilgili çalışmalarının aynı yoğunlukta devam ettiğini kaydeden Kavcıoğlu, Eylül ayından sonra pilot uygulamaya başlayacaklarını söyledi. Döviz kurlarına dair de konuşan Kavcıoğlu, "Dengeli bir şekilde gidiyor, inşallah olumlu mesajlarla daha da iyi noktaya gelecek” dedi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/-Enflasyonla-mucadelede-yalniz-birakildik-/739387