Veriler açıklansın, yeterli aşı sağlansın

27 Temmuz 2021 Salı   16:52

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aşı Çalışma Grubu, grip aşılamasındaki durumu özetledi ve bu konuda önerilerini sıraladı. Buna göre risk grubuna reçete edilmesi durumunda grip aşısını SGK karşılasa da bu grupların ne kadarının aşılandığına ilişkin veri açıklanmıyor. 65 yaş üstüne ilişkin açıklanan son veri 2018 yılına ait ve o yıl da bu grubun yalnızca yüzde 7’si aşılanmıştı. TTB, grip mevsimi yaklaşırken Sağlık Bakanlığından grip aşılamasına ilişkin güncel verileri açıklamasını ve risk grupları için yeterli grip aşısını sağlamasını istedi.

TTB Aşı Çalışma Grubunun grip aşılamasındaki duruma ilişkin derlediği verilere göre kronik hastalar için belirlenen hedef grupta kaç kişinin olduğuna dair bilgiye erişilemezken 65 yaş ve üstü vatandaşların aşılanmasında hedef nüfus geçtiğimiz yıl için 7 milyon 953 bin 555 kişi olarak açıklanmıştı. Ancak bu grubun ne kadarının aşılandığı bilinmiyor.

Gebeliğinin 2’nci ve 3’üncü ayı grip mevsiminde geçecek gebeliklerin yüksek riskli kabul edilmesi nedeniyle SGK, grip aşısının bedelini ödüyor. Ancak TTB’nin açıklamasına göre bu grubun büyüklüğü ve erişilen aşılama oranı hakkında bilgiye erişilemedi.

Benzer bir bilgi eksikliği sağlık çalışanları için de geçerli. Bu grubun büyüklüğü Kovid-19 aşılaması sürecinde 1 milyon 300 bin olarak açıklansa da erişilen aşılama oranı hakkında bilgi yok.

TTB Aşı Çalışma Grubunun açıklamasına göre huzurevi, palyatif bakım merkezi gibi yaşlı bakımı verilen yerlerde barındırılan yaşlı sayısı ve aşılanma durumu hakkındaki bilgiye de erişilemedi.

Verilerin açıklanmamasının en büyük eksiklikler arasında yer aldığı grip aşısı konusunda TTB, Sağlık Bakanlığına, sağlık çalışanlarına ve topluma önerilerde bulundu. Bakanlıktan grip aşılamasıyla ilgili güncel verileri endikasyon gruplarına göre aşılamasını, aşılamaya artan talebi ve Kovid-19’a karşı alınan önlemlerde gevşemenin artıracağı riski gözetmesini, eylül ayına kadar sağlık çalışanları, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar gibi risk grupları için yeterli grip aşısını sağlamasını, hastanelerde aşılama hizmeti sunmaya grip aşılamasını da katarak devam edilmesini ve grip aşısı uygulanmasını destekleyecek kamuya yönelik eğitici, farkındalık geliştirici programlar hazırlamasını istedi.

TTB, sağlık çalışanlarından da grip aşılarını zamanında yaptırmalarını, endikasyonu olan yakınlarını aşılatmalarını, sağlık hizmeti verdikleri bireyleri grip aşılaması açısından değerlendirmelerini ve uygun olanlara aşı yaptırmalarını, grip morbidite ve mortalitesinin boyutunun, Türkiye’deki durumunun saptanmasına katkı bağlamında tanılama ve bildirim süreçlerini eksiksiz yerine getirmelerini istedi.

Son olarak topluma önerilerde bulunan TTB, Kovid-19’dan korunma önlemlerini sürdürme çağrısını tekrarladı ve aşılanma ihtiyacı hakkında uzman hekimlerden görüş alınabileceğini belirtti. Açıklamada son olarak “Sağlığınızı korumak için aşılar en yüz güldürücü katkıyı sağlayan girişimlerden biridir. Sizin için uygun aşıları yaptırınız” denildi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Veriler-aciklansin-yeterli-asi-saglansin/739207