İflas eden esnaf sayısı ikiye katladı

25 Temmuz 2021 Pazar   15:18

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) -CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ticaret Sicil Gazetesi ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’nden derlenen verilerini paylaştı. Buna göre, son bir ayda iflas eden esnaf sayısındaki artış oranı yüzde 94 olurken kapanan şirket sayısındaki artış ise yüzde 116’yı buldu.

Mayıs ayında sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 3 bin 893 iken, haziran ayında bu rakam yüzde 94’lük artışla toplam 7 bin 568’e ulaştı. 2021 yılında toplam sicil terkin sayısı 37 bin 957 olurken meslek terkin sayısı ise 9 bin 616’yı buldu ve yılın ilk 6 ayında ise esnaf ve sicil gazetesi verilerine göre iflas eden esnaf sayısı ise 47 bin 572 oldu.

Yazılı açıklamasında “Türkiye’de haziran ayı itibariyle normalleşme süreci başladı lakin esnaf için normalleşme henüz başlamadı” ifadesine yer veren Ağbaba, “16 aydır aç kapa yapılan, sadaka verilir gibi 3 ila 5 bin TL hibe desteği verilen ve verilen destekle BAĞ-KUR primini dahi karşılayamayan, kredilerle iyice borca batan esnaf, açılsa dahi biriken borçları nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyor” dedi.

Ağbaba, mayıs ayında 556 şirketin kapanmasına karşın haziranda 1226 şirketin kapandığını ifade ederek kapanan şirket sayısındaki artış oranının yüzde 116 olduğunu belirtti. CHP’li Ağbaba açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’de her 100 KOBİ’nin 84’ünün bankalara borcu bulunmaktadır. BDDK verilerine göre KOBİ’lerin bankalara olan toplam borcu 950 milyar TL’ye yaklaşmış bulunmaktadır. Yüksek faizli krediler, artan döviz kurları ve ekonomide yaşanan belirsizlikler Türkiye’de şirketlerin toplu halde iflaslarına neden olmaktadır. Hem esnafların hem de küçük ve orta boy işletmelerin iflas artışlarındaki hızının ilerleyen dönemlerde daha da artması olasılığı, kitlesel işsizliğinde artmasına neden olacaktır.”Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Iflas-eden-esnaf-sayisi-ikiye-katladi/738952