Pandemi cezaları yargıdan dönüyor

20 Haziran 2021 Pazar   16:23

 Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, sokağa çıkma yasağını ihlal gerekçesiyle Çankaya Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri tarafından verilen 900 TL’lik idari para cezasının iptaline karar verdi. İptal kararının gerekçesinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda salgın hastalıklarda uygulanabilecek tedbirlerin sıralandığını ve sokağa çıkma yasağının bu tedbirler arasında olmadığı ifade edildi.

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 72. maddesine göre salgın hastalık durumunda alınması gereken tedbirler arasında hasta olduğundan şüphelenilen kişilerin evde ya da uygun görülen yerlerde tecrit edilmesi, hastalara veya temaslılara serum ve aşı tatbiki, bulaş halindeki eşya, elbise, çamaşır ve binaların temizlenmesi, hastalığa neden olan hayvanların itlafı, seyahat eden kişilerin gerekli yerlerde muayene edilmesi ve eşyalarının temizlenmesi, hastalığa sebep olan gıda maddelerinin sarf ve istihlakının yasaklanması ve hastalık bulaşan yerlerin karantinaya alınması bulunuyor.

KANUNİ DÜZENLEME YOK GENELGE VAR

Sokağa çıkma yasağı ve maske zorunluluğu gibi tedbirlere uyulmaması durumunda idari para cezasının uygulanabilmesi için bu tedbirlere 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda yer verilmesi ya da yeni bir kanuni düzenlemeye gidilmesi gerekiyordu. Muhalefet pandeminin başından beri bu konuda kanuni düzenleme yapılmasını istese de hükümet süreci genelgelerle yürütmeye devam ediyor. Bu durum da tedbirlerin uygulanmasında etkili olacağı düşünülen idari para cezalarının yargıdan dönmesine sebebiyet veriyor.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Pandemi-cezalari-yargidan-donuyor/735516