‘Her kesimden oy alan tek partiyiz’

15 Haziran 2021 Salı   16:08

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt)- İYİ Parti Çankaya İlçe Başkanı Kevser Ofluoğlu, Ankara başta olmak üzere Millet İttifakı'nın yönetimine geçen büyükşehirlerde belirgin bir taban değişiminin yaşandığını AK Parti ve MHP'li seçmenin ekonomik daralma ve alım gücü kaybıyla birlikte Cumhur İttifakı'ndan kopmaya İYİ Parti'ye yakınlaşmaya başladığını söyledi. Ofluoğlu, "Son yerel seçimlerde biz yüzde 5 AK Parti'den yüzde 8 MHP'den yüzde 5 de CHP tabanından oy aldık. Merkez sağ seçmenin yeniden toparlanabileceğini ve bizim siyaset anlayışımızın da halkımız tarafından önemsendiğini gördük" diye konuştu.

"BU YANIT, ESNAFIN VE HALKIN ÖZETİDİR"

Kevser Ofluoğlu, haftanın 3 veya 4 günü sokakta olduklarını ifade ederek, ilçe teşkilatı olarak mahallelerde esnaf ve muhtarlar öncelikli olmak üzere çevredeki herkes ile temas içinde olduklarını ve kalabalık cadde ve sokaklarda vatandaşlarla sohbet ettiklerini, esnafın dertlerini dinlediklerini kaydetti. Geçen haftada Erzurum Mahallesi'ni ziyaret ettiklerini aktaran Ofluoğlu, "Biz muhtarı mutlaka ziyaret ederiz. Bölgenin mülki amiri olarak gördüğümüz için ardından da esnafa gideriz, bu ziyaretimizde de taksici esnafını dinledik. Pandemi sürecinde toplu taşımaya rağbet azaldı, belki sizin işleriniz açılmıştır, diye sordum. Bir taksici, ‘Abla biz eskiden 400 kilometre yol yapardık, şimdi 100 kilometre zor yapıyoruz. Kazandığımız da 100-150 TL o da eve gidene kadar bitiyor. Milletin geliri düştüğü için taksiye binmek istemiyorlar. Artık taksi lükse kaçtı’ diye yanıt verdi. Bu yanıt, aslında esnafın ve halkın özetidir. Aynı taksici biz yardım da istemiyoruz, biz ülke düzelsin her şey liyakat ile yapılsın istiyoruz, dedi" ifadelerini kullandı.

Pandemi nedeniyle dükkanların kepenk kapattığını ya da el değiştirdiğini ancak el değiştiren işletmelerde de durumun iyi olmadığına vurguda bulunan Ofluoğlu, insanların önceliğinin geçim derdi olduğunu kaydederek, "Bir başka ziyaretimizde bir fırın sahibi milletin ekmeği dahi evde yapmaya başladığını söyledi. Durum bu. İnsanlar artık elindekini avcundaki harcama konusunda bu noktaya kadar gerilemiş durumda" dedi.

'ÇANKAYA MERKEZ SAĞ SEÇMEN İYİ BİR ÖRNEKLEM HAVUZU'

 İYİ Parti Çankaya İlçe Başkanı Kevser Ofluoğlu, Çankaya'nın solun güçlü olduğu bir yerleşim olarak değerlendirilmesine karşın merkez sağ seçmen için de iyi bir örneklem havuzu oluşturduğunu kaydederek, söyle devam etti:

"Ankara'nın en kalabalık ilçesi olan Çankaya, mesai saatlerinde kentin diğer ilçelerinden gelen çalışanlarla birlikte nüfusu 1 milyondan 2 milyona yaklaşan ve bu özelliğiyle ülkenin en kalabalık ilçesi olan bir yerleşim. O nedenle Çankaya'da sahaya çıktığınızda özellikle de esnaf ziyaretlerinde gerçek bir Türkiye örneklemi ile karşılaşıyorsunuz.

Şimdi Çankaya'da yüzde 22 seviyesinde bir AK Parti oyu var. Buna mukabil yüzde 18 civarında da MHP'li seçmen var. Yüzde 40 dolaylarında bir Cumhur İttifakı oyu görüyorsunuz. Öte yandan Çankaya'nın köyleri var. Az sayıda olsa da yoksul mahalleleri de var. Üstelik Ankara'daki diğer ilçelerden gelen ve çok büyük bir kısmı da Cumhur İttifakı'na oy veren bir esnaf kesimi var. Bu büyük ilçede gezerken sahada karşımıza çıkan Türkiye genelinde karşımıza çıkan tablonun bir özeti gibi oluyor bir manada.

Son yerel seçimlerde biz yüzde 5 AK Parti'den yüzde 8 MHP'den yüzde 5 de CHP tabanından oy aldık. Merkez sağ seçmenin yeniden toparlanabileceğini ve bizim siyaset anlayışımızın da halkımız tarafından önemsendiğini gördük.

Biz muhtarlara gidiyoruz, insanların sorunlarını dinliyoruz. Sayın Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra sosyal yardımları yeniden tanzim etti. Eskiden ihtiyacı olana da ihtiyacı olmayana da yardım gidiyordu. Şimdi öyle değil. Sadece ihtiyaç sahibi olanlara yardım gidiyor. Bakın İmrahor'daki ziyaretimizde bir yaşlı teyzemiz bize seçimlerde oy vermediğini çünkü, Mansur Yavaş seçilirse kendilerine yapılan yardımların kesileceği söylenmiş. Şimdi o teyzemiz yardımlarını almaya devam ediyor. Ama ihtiyaç sahibi olmayan sırf parti üyesi olduğu için yardım alanlar yardım alamıyor. Bizim önceliğimiz hakkaniyetle yönetmek.

Bu son seçimlerde Ankara ve İstanbul el değiştirdi. İnsanlar şeffaf yönetim anlayışını gördü. Kaybolan liyakatin yeniden tesis edilebileceğini gördü ve insanlar haklıyı haksızdan ayıran bir anlayışın Türkiye'ye nasıl hizmet edebileceğini gördü. Biz o yüzden Millet İttifakı bileşenlerinin bu milletten artık daha fazla teveccüh göreceğinin de farkındayız."

İktidarın sürekli oy kaybı içinde olduğunu belirten Ofluoğlu, "Biz İYİ Parti Çankaya Teşkilatı olarak başta esnaf ve kadınlar ile sıkı bir temas içindeyiz ve gördüğümüz manzara da şudur ki, sokaktaki insan geçinemiyor ve geçinemediği için bu işin sorumlularından uzaklaşıyor" görüşünde bulundu.

AK Parti tabanında güçlü bir kadın seçmen varlığı olduğunu ve uzun yıllar kadın seçmenler üzerinden iktidarlarını sürdürecek oya eriştiklerini ifade eden Ofluoğlu, başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere iktidarın kadın haklarını koruyan düzenlemelerden birer birer vazgeçtiğini ancak bu adımların AK Parti tabanındaki kadın seçmenden çok karşıtı kesimlerde yankı bulduğunu söyledi. Ofluoğlu, "AK Partili kadınlar aşlarını, işlerini kaybederek, geçim sıkıntısı içine düşen evlatlarından ötürü AK Parti'den uzaklaşıyor. İşte bu nedenle sokaktaki insanın geçim sorununa çözüm üreten İYİ Parti'nin oyları yüzde 18 bandına yükseliyor. Bu nedenle kadınlar, Genel Başkanımız Meral Akşener'e teveccüh gösteriyor. Sayın Akşener'in halkın bütün kesimlerinin sorunlarını dinliyor olması nedeniyle biz her kesimden oy alabilen tek partiyiz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin bir erken seçime gitmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Ofluoğlu, "İktidar kaçınsa da Türkiye bir erken seçime gidecektir" dedi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Her-kesimden-oy-alan-tek-partiyiz/735030