Turizmcinin gözü NATO zirvesinde

8 Haziran 2021 Salı   00:00

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye turizmi için en önemli pazar olan Rusya uçuş yasağını 21 Haziran'a kadar uzattı. Sektör temsilcileri kararın politik bir tercih olduğunu ve Rusya yönetiminin 14 Haziran'daki NATO zirvesinden sonra uçuşlara dönük yeni bir kararı vereceğini düşünüyor.

Türkiye için Rusya'dan gelen turist sayısı her dönem önemli oldu. Ödemeler dengesinin seyrini belirlemede olduğu kadar iki ülke arasındaki politik ve ekonomik dengede de belirleyici faktör, Rusya'nın turizm kartını kullanması olarak görüldü. Türkiye ise Rusya'ya yakınlığı ve Rusya pazarı ile köklü ilişkiler kurmasından ötürü, Türkiye'nin Rus turist için tek tercih olduğu fikri ile hareket etti.

Küresel salgın öncesinde Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı ilk kez 7 milyonu aşarak, 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçiye ulaştı. Pandemi nedeniyle turizm gelirlerinin yüzde 65,1 ve ziyaretçilerin yüzde 69,15 azaldığı 2020 yılında da en çok ziyaretçi yine Rusya'dan geldi. 2020 yılında en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Rusya yüzde 16,72 pay ve 2 milyon 128 bin 758 kişi ile ilk sırada yer aldı.

Bu yılın Ocak-Nisan döneminde de Türkiye'ye turistler en çok, yüzde 20,12'ye karşılık gelen 552 bin 48 kişi ile Rusya’dan, yüzde 7,08'e karşılık gelen 194 bin 384 kişi ile İran’dan, yüzde 6,82'ye karşılık gelen 187 bin 29 kişi ile Ukrayna’dan geldi. Bu ülkeyi Almanya ve Bulgaristan izledi.

Joe Biden'ın başkan seçilmesi ile ABD'nin Moskova'ya dönük siyaseti tekrar NATO merkezli bir zemine oturdu. NATO üzerinden tahakküm sınırlarını yeniden belirleme çabasına giren Biden'ın Avrupa seyahatinde Putin ile görüşmesi kadar Cenevre'deki NATO Zirvesinden çıkacak kararlar Moskova'nın Türkiye'ye yönelik siyasetinde belirleyici olabilir. Rusya, en son vaka sayılarını gerekçe göstererek uçuş yasağını 21 Haziran'a kadar uzattı.

"TURİZM STRATEJİK BİR SEKTÖR"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyesi Hamit Kuk, 2021 yılı içinde 16-17 milyon civarında turist beklediklerini ve ellerinde sadece temmuz, haziran, eylül ve ekim aylarının kaldığını ifade ederek, "Yılın başında biz 30 milyon civarında bir rakam beklentisi içindeyken artan vaka sayılarının yurt dışına da yansımasıyla biz bu rakamı revize ettik. Bizim süreçteki hedefimiz ancak ve ancak 2020 yılındaki rakamlara ulaşabilmektir" görüşünde bulundu.

Gidişatta göre önümüzdeki hafta Almanya'dan olumlu bir kararın gelebileceğine dikkat çeken Kuk, "Türkiye ile sınırların tamamen açılması yönünde bir beklentimiz var ancak İngiltere bir soru işareti oradan ne zaman olumlu sonuç alabiliriz bilmiyorum" dedi. Turizmin giderek dış politikada etkili bir argüman ve stratejik bir sektöre dönüştüğüne işaret eden Kuk, "Turist göndermek isteyen ülkeler de burada stratejik davranıyor, turist almak isteyen ülkeler de stratejik bir tavır takınıyor. Daha çıkarları birbirleri ile örtüşen ülkelerle turist alıp göndermek istiyor artık hükümetler. Yeni dönemde böyle bir durum oluştu. Bu sadece Türkiye-Almanya-Rusya üçgeni için değil Uzak Doğu'da dahi böyle. Yaklaşan NATO zirvesinden çıkacak siyasi sonuçların sadece Rusya ile değil, Avrupa ile de önemli sonuçları olacaktır" diye konuştu.

Kuk, Almanya ve Rusya'da yapılan temaslarda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın katılmasının Türkiye'nin turizm sektörüne verdiği değeri göstermek açısından önemli olduğunu söyledi.

"RUSYA'DAN SICAK MESAJLAR GÖRMÜYORUZ"

Tur Operatörleri Dönem Sözcüsü ve gazetemiz yazarı Cem Polatoğlu, Rusya'dan Türkiye'ye zaten turist geldiğini sadece charter uçuşların durdurulduğunu ifade ederek, "Artık netlikle söyleyebiliriz ki Rusya'nın aldığı bu karar tamamen politik nedenlere bağlıdır ve salgın yönetimiyle bir alakası yoktur. Şayet böyle olsaydı, Rusya'dan Türkiye'ye Ukrayna üzerinden, Gürcistan üzerinden turist gelmezdi. Uçuşların kapatıldığı günlerden bu yana Rus turist geliyor. Bu noktada Rus turistlere bu kadar bel bağlanmamalıdır. Bakanlığın da bu noktada gelişmeleri yakından izlediğini ve gereken adımları atacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Polatoğlu, 14 Haziran'daki NATO Zirvesi'nin önemli bir dönemeç olduğuna işaret ederek, "Şu ana kadar Rusya’dan sıcak mesajlar görmüyoruz, bu tüm sektör için endişe verici" dedi.

İNGİLTERE İÇİN İÇ PAZAR UYARISI

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği Genel Sekreteri Mehmet Gem de Rusya'nın 21 Haziran'a; İngiltere'nin 22 Temmuz'a kadar charter uçuşları durdurduğunu ve Avrupa Bölgesi ülkelerinin ise Türkiye'yi çok riskli kırmızı bölge olmaktan çıkarıp riskli turuncu bölge ilan ettiğini anımsatarak, "Almanya, Türkiye'yi 6 Haziran'da yüksek riskli bölgeler listesinden çıkarıp riskli bölgeler grubuna dahil etmesiyle, Türkiye'den Almanya'ya giden kişilerin Kovid-19 negatif test sonucunu ibraz etmeleri durumunda karantinaya girmesi gerekmeyecek. Bu iyi bir adım ancak bu karara göre kişi riskli bölgelere giderse işten çıkartılmaya varana kadar başka riskleri de göze almak durumunda" görüşünde bulundu.  Türkiye'ye turist gönderen ülkelerin iç turizmini canlandırmak için bu yıl da sınırlarını Türkiye'ye açmayabileceğine işaret eden Gem, "İngiltere'de seyahat etmek isteyen kişilerin milyarlarca sterlin tasarruf ettiği ancak bu paranın iç pazarda kalması için uğraşıldığı da konuşuluyor" iddiasını da aktardı.  

'RUSYA'NIN ADIMLARINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ'

Exotic Tourism'den Cengiz Topçu ise bütün olumsuzluklara rağmen Antalya bölgesinin rakipleri ile karşılaştırıldığında şu anda seyahat trafiğinin en çok yaşandığı bölge olduğunu ifade ederek, “Vaka sayılarının azalması ve aşılanma çalışmalarının artması Temmuz ve sonrası için umutlarımızı arttırmamıza sebep oluyor. Almanya'nın karantinayı kaldırması olumlu. Almanya'nın tavrı diğer ülkeleri de etkileyeceğinden önemli. İngiltere'den de aynı kararların çıkmasını bekliyoruz. Bu arada önemli pazarımız Rusya'nın da yakın takibi altındayız. Aslında Rusya'dan ülkemize gelmesi muhtemel bir talep var ancak onlar da toplum bağışıklığının kazanılması için gerekli olan aşılanma oranlarının yükselmesini bekliyorlar. Bu da iyimser bir tahminle Temmuz'u işaret ediyor. Bu arada fazla dillendirilmese de Rusya ile aramızda oluşan siyasal iklimin de özellikle Ukrayna ve Kırım konusundaki fikir ayrılıkları yüzünden Rusya'dan oluşacak seyahat hareketlerini geciktirmesi ihtimal dahilinde görünüyor" dedi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Turizmcinin-gozu-NATO-zirvesinde/734232