Esnaf: Hibe önemli, talepler baki

18 Mayıs 2021 Salı   16:56

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt)- Pandemi ve kapanma nedeniyle zor günler yaşayan esnaf için yeni destek paketi devreye alındı. Destek paketinin ayrıntılarını Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi önlemlerinden zarar gören esnafa iki grup halinde toplam 4 milyar 622 milyon lira hibe desteği verileceğini söyledi.

Erdoğan ilk grupta yer alan; kahve, kafe, çay bahçesi, okul personel servisi, düğün salonu, öğrenci yurdu, kantin, kırtasiye, hamam gibi 235 bin esnafa 5 bin lira hibe desteği sağlanacağını bildirdi.

İkinci grupta yer alan 1 milyon 150 bin esnafa ise 3 bin lira hibe desteği verilecek. Bu grupta daha önceki desteklerden yararlanan berber gibi meslek gruplarının yanı sıra, bakım onarım, tamirat, kaporta, seyyar satıcı, sıhhi tesisat, kozmetik, oyuncak, hediyelik eşya, müzisyen, oto yıkama, tuhafiye, ayakkabı, bakırcı, çilingir, ayakkabıcı gibi esnaflar yararlanacak.

4 milyar 622 milyon liralık hibe desteğini gazetemize değerlendiren esnaf temsilcileri desteğin önemli olduğuna ve kendileri için can suyu olacağına dikkat çekerken bugüne kadar dile getirdikleri destek taleplerinin ise baki olduğunun altını çizdi. Hibenin farklı meslek kollarını da kapsayacak şekilde genişletilmesini talep eden esnaflar, kredi borçlarının faizlerinin silinerek ötelenmesini ve faizsiz kredi kullanımı için yeni çalışmaların başlatılmasını da istedi.

'HİBENİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ'

Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Orhan, sağlanan desteğin kapsamının genişletilerek, "Anaokulu, kreş, gündüz bakımevi ve spor salonlarının da destek paketine dahil edilmesi gerekiyor. Sağlanan desteğin rakamsal boyutuna gelince Allah bereket versin. Pandemi sürecinde biri yıl aşkındır kapalı olan meslek kollarının da bu kapsama dahil edilmesi için çalışmalara başladık" şeklinde konuştu.

'DESTEK ESNAFA CAN SUYU OLDU'

Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları İşletmecileri Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş, 3 bin TL'lik hibe desteğini içeren ikinci grup içerisinde yer alan berber, kuaför ve güzellik salonlarına sağlanan hibenin memnun edici yalnız yeterli olmadığını ifade ederek, "14 aydır kapalı olan kahvehane, internet kafe, servis aracı işletmeleri düşünüldüğünde yarı kapasite ile çalışan bizlere sağlanan 3 bin TL destek can suyu olmuştur" dedi.

Daha önce verilen aylık kira yardımı ve nakdi desteklerle birlikte esnafa sağlanan hibe desteğinin ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar göz önüne alındığında azımsanamayacağını aktaran Karakaş, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'a; Esnaf Sanatkarlar Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Sayın Necmettin Erkan'a emeği geçen herkese şahsım, esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

YENİ DESTEKLER ŞART

Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven ise; kahveci esnafına sağlanan 5 bin TL desteğin daha önce verilenen kira desteği ve nakdi yardımlarla birlikte 10 bin TL'yi bulduğunu belirterek, "Bu rakam, 14 aydır kapalı olan 114 bin kahvehane işletmecisi için aylık 400 TL tutarında bir destek demek oluyor. Ki bu bizim ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmez" dedi.

Desteği küçümsemediklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ettiklerini kaydeden Güven, "Şu aşamada küçük esnafa sağlanan ve iki ödeme grubuna ayrılan toplam tutarı da 4 buçuk milyarı geçen bir desteğe yetersiz diyemeyiz ama bizim 14 aydır süren sorunlarımız düşünüldüğünde 5 bin TL'lik bir hibenin bizim için de yetersiz kaldığı ortadadır" diye konuştu.

KOSGEB desteğinin genişletilerek, kahvehane işletmecileri dahil düğün salonu, servisi aracı, çay ocakları, halı saha işletmecilerinin de yararlanabileceği yeni bir düzenlemenin yapılması taleplerini yineleyen Güven, "Bizim için her şeyden önce dükkânlarımızın altıncı ayda açılmasının sağlanması veya bu konudaki belirsizliğin giderilerek önümüzü göreceğimiz bir yol haritasının sunulması gerekiyor. İkinci önceliğimiz şimdiye kadar zarar eden esnafımıza 50 bin TL tutarında faizsiz ve ödeme süresi ertelenmiş kredi desteği ve mevcut kredi borçlarının faizlerinin silinerek, yeniden yapılandırılması. Bu bakımdan altıncı ayda ödemesi gelen kredilerin on ikinci aya ötelenerek, esnafa rahat bir nefes aldırılması da üçüncü önceliğimiz" diye konuştu.

ESNAFIN AYLIK MASRAFI 16 BİN TL'DEN FAZLA

Ankara Kitap ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Ünal Şimşek 16 Mart 2020'de pandemi gerekçesi ile okulların kapatıldığını ve eğitim uzaktan online olarak yapılmaya başladığını hatırlatarak, "Bu süre içinde okulların kısmen açıldığı dönemler dışında neredeyse hiçbir esnafımız gündelik yaşamını idame ettirecek miktarda bir kazanç sahibi olmadı" dedi.

Şimşek söyle devem etti:

"İzmir Esnaf Odaları Birliği tarafından hazırlanan esnafların bir aylık harcama kalemlerini içeren raporda bir esnafın aylık masrafı ortalama 16 bin 885 TL olarak gösterilirken; bu zamana kadar sağlanan aylık kira yardımı ve nakdi destekler 4-5 bin TL tutarında, son olarak açıklanan 5 bin TL tutarındaki desteği de bu kalemlere eklediğimizde 9-10 TL ediyor. Yani bu miktar bizim 16 bin 885 TL'nin üçte ikisine denk geliyor. Bu noktada desteklerin borçlandırma şeklinde değil, hibe olarak verilmesi ve miktarının derde şifa olacak kifayette olması gerekir."

'DESTEĞE SEVİNDİK AMA TALEPLERİMİZ BAKİ'

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı ise "Bize sağlanan desteğin yetersiz olduğunu biliyoruz ama devletimizin de olanaklarının ne kadar olduğunu ve bize sağlayabileceği imkanların ne olduğunun da farkındayız. Bu nedenle de devletin bize sağladığı 5 bin TL tutarındaki hibenin en azından esnafımızın ihtiyaçlarını karşılayacağı bir can suyu olarak görüyoruz. Bu hibe desteğine sevindik ancak 14 aydır kontak açmayan ve aracını bir kenarda tutarak, masraflarını kendi cebinden karşılayan esnafımızın da talepleri bakidir. KOSGEB desteğinden yararlanmak ve borçlarımızın faizlerinin silinerek, altıncı ayda ödemesi gelen kredi borçlarının altı ay daha ötelenmesi gibi var olan taleplerimizin de baki kaldığını belirtelim" görüşünde bulundu.

'BORÇLARIMIZIN ÖDENMESİ GEREKİYOR'

Ankara İnternet Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Önder Kaplan da pandemi sürecinde Ankara'da internet kafelerin yüzde 40'nın kapandığını geri kalan işletmelerin ise gücü nispetinde varlıklarını koruduğunu söyledi. Pandemi başladığından beri internet kafelerin yalnız iki buçuk ay kadar açık olduklarını ifade eden Kaplan şöyle devam etti:

 "5 bin TL'lik hibenin salgının başından bu yana bize yapılan tek destek olduğunu belirtmeliyim ama biz yardım istemiyoruz. Bizim SSG, Bağ-Kur gibi sigorta pirim borçlarımız, stopajımız, biriken kira borçlarımız var. Bu borçların ödenmesi gerekiyor. Sicil affının sağlanması gerekiyor. Bizim bu süreçte en çok yalnız bırakılan esnaf kesimlerinden birisi olduğumuzun da bilinmesini isterim. Özellikle çocuklarının gelişiminde zararlı görülen bir kesim olarak değerlendiriliyoruz ki bu yanlış bir fikirdir. Aksine internet kafelerin de daha fazla denetim var."

'KREDİ BORÇLARININ FAİZİ SİLİNMELİ'

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş ise servis araçları için sağlanan 5 bin TL'lik hibenin önemli olduğunu ve uzun süredir kontak kapatan esnafa en azından bir can suyu verildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Biz Türkiye'de ücretsiz hizmet yaptırılan sektörüz. Kamu hizmeti yaptığımız için de sürekli çalışmak zorundayız. Çalışırken de esnaflarımız zarar ediyorlar. Birçoğu araç yenilemesinden dolayı kredi borçlusu. Bu son süreçte esnaflarımız çok sarsıldı, beş-altı yıl geriye gittiler. Biz özellikle toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıtta ÖTV muafiyeti istedik. Çünkü toplu taşıma maliyetli bir sektörde bir de illerde ulaşıma kolay kolay zam yapılmıyor. İllere göre farklılık göstermekle birlikte 17 ila 24 farklı toplumsal kesme veya meslek guruba da ücretsiz ya da indirimli olarak hizmet veriyoruz. Dolaysıyla sektörün sürekli olarak sübvanse edilmesini talep ediyoruz. Hibe desteğinin içinde olmak güzel bir şey teşekkür ediyoruz sayın Cumhurbaşkanımıza. Bu süreçte özel halk otobüsçülerinin yanında olan belediye başkanlarına da teşekkür ediyoruz, destek sağlamayan belediye başkanlarına ise kararlarını yeniden gözden geçirmesini öneriyoruz."

Soydaş, esnafın kredi borçlarının faizlerinin silinerek ötelenmesini ve faizsiz kredi kullanımının sağlanmasıyla birlikte vergi ve sigorta prim borçlarının da esnafın lehine yeniden gözden geçilmesini talep ettiklerini söyledi.

Türkiye’de genç işsizliği artıyor

ANKARA - Türkiye'de işsizlik oranı, bu yılın ilk çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre 0,1 puan artışla yüzde 12,9 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ocak-mart dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı yılın birinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre 142 bin kişi artarak 4 milyon 118 bin kişi oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise 0,1 puanlık artışla yüzde 12,9 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise değişmedi.

Tarım dışı işsizlik oranı, bir önceki çeyreğe kıyasla 0,1 puan düşerek yüzde 14,8 olarak hesaplandı.

Yılın ilk çeyreğinde 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre 0,2 puanlık artışla yüzde 25,3, mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı 0,9 puanlık artışla yüzde 30,6 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise ocak-mart döneminde bir önceki çeyreğe göre 1,3 puan artarak yüzde 41 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre, çeyrekler itibarıyla mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranları şöyle:

                   2020  2021

1. Çeyrek   12,9  12,9

2. Çeyrek   13,5  -

3. Çeyrek   13,3  -

4. Çeyrek   12,8  -

MEVSİM ETKİLERİNDEN ARINDIRILMAMIŞ İŞSİZLİK VE İSTİHDAM VERİLERİ

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 627 bin kişi arttı ve 27 milyon 725 bin kişiyi buldu. İstihdam oranı ise 0,8 puan artarak yüzde 43,8'e ulaştı.

Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücü ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 767 bin kişi artarak 31 milyon 842 bin kişiye yükseldi. İş gücüne katılma oranı da 1 puanlık artışla yüzde 50,3 oldu.

Bu dönemde istihdam edilenlerin sayısı bir önceki çeyreğe göre, tarım sektöründe 39 bin kişi, sanayi sektöründe 251 bin kişi, inşaat sektöründe 97 bin kişi, hizmet sektöründe 240 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 17,5'i tarım, yüzde 21,3'ü sanayi, yüzde 6,2'si inşaat, yüzde 54,9'u ise hizmet sektöründe yer aldı.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı, yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 1 puan artarak yüzde 27,8 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 19,3, potansiyel iş gücü ve işsizlerin bütünleşik oranı da yüzde 22,1 olarak kaydedildi.

Mevsim etkisinden arındırılmamış işsizlik oranı bu dönemde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 0,1 puan azalarak yüzde 13,5'e geriledi. İşsiz sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 89 bin kişi artarak 4 milyon 277 bin kişi oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmamış istihdam, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla 0,3 puan artarak yüzde 43,3'e çıktı. İstihdam edilenlerin sayısı 692 bin kişi arttı ve 27 milyon 391 bin kişiye yükseldi.

İş gücüne katılma oranı ocak-mart döneminde geçen yılın aynı çeyreğine göre 0,3 puan artarak yüzde 50 oldu. İş gücüne katılan sayısı 781 bin kişilik artışla 31 milyon 668 bin kişi olarak gerçekleşti.

Sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı söz konusu dönemde geçen yılın aynı çeyreğine göre 2 puan azalarak yüzde 28,1'e düştü. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı da bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 3,3 puan gerileyerek yüzde 17,1 oldu. (AA)Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Esnaf-Hibe-onemli-talepler-baki/732401