'Aşılanma sağlanmazsa dördüncü pik kapıda'

16 Mayıs 2021 Pazar   17:50

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Türk Tabipleri Birliği Merkez Kurulu Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, tam kapanma sonrasında başlayan ve detayları İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle açıklanan 'Kademeli Normalleşme Tedbirleri' ile yeni bir normalleşme sürecinin başlamasının mümkün olmadığını kaydetti.

Türkiye'de pandeminin başından beri normalleşme olarak değerlendirilebilecek bir sürecin yaşanmadığını ifade eden Bulut, "Pandeminin Türkiye'de başladığı iddia edilen 11 Mart 2020 tarihinden beri hiçbir zaman normalleşme denen bir kavram olmadı. Öte yandan yılbaşından bu yana anormal bir süreçten geçiliyor. Şeffaf olmayan uygulamaların, bilimsel bir nedeni bulunmayan ekonomik kavramların öne çıktığı halk sağlığının özellikle de işçi sağlığının önemsenmediği hatta ihmal edildiği bir dönem yaşıyoruz. Bu nedenle de açıklanan yeni tedbirleri yeni bir normalleşme olarak adlandırmaya gerek yok" görüşünde bulundu.

VAKA SAYILARI YENİDEN YÜKSELEBİLİR

17 günlük tam kapanma sürecinde 20 milyon kişinin çalışmaya devam ettiğini, 30 Nisan ila 17 Mayıs arasında Kudüs için destek mitinglerinin yapıldığını ve şampiyonluk kutlamaları için kalabalıkların kent merkezlerine akın ettiğini kaydeden Bulut, "Bu süreçte yaşananların 1 hafta 10 gün gün içerisinde sonuçlarını göreceğiz" diye konuştu.

Tam kapanma sürecindeki uygulamaların 'tam kapanma' ile ifade edilen durumu karşılamadığını ifade eden Bulut, "Bu süreçte yapılanlar yüzünden anormallik devam ediyor. Halbuki yapılması gereken çok basitti. 28 günlük bir seyri var. 14 gün çarpı 2 olarak planlanan, bulaş periyodunun sıfırlayan bir süredir bu. Onu da sosyal destek sağlanarak, bazı zorunlu üretim yapan fabrikalar dışındaki tüm işyerlerinin kapatılarak uygulanması gerekir. Bunu yapamadılar bütçede para yok çünkü. Sonuç olarak 20 milyon kişi çalıştı bu süreçte. Bu süreçteki uygulamalarda olduğu gibi tedbirlerin gevşetilmesinin de bilimsel bir dayanağı yok" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki vaka sayılarının 5 bine düşme hedefinin ilk olarak Dışişleri Bakanı ve Turizm Bakanı tarafından dile getirildiğine değinen Bulut, "Bu açıklamalar tam kapanma olarak ifade edilen sürecin niyetini de gösterdi" dedi.

DÖRDÜNCÜ PİKİ ÖNLEMEK MÜMKÜN

Vaka sayılarının 12 bin bandında olduğunu ancak bu rakama test sayıların 300 binlerden 200 binlere çekerek ulaşıldığını söyleyen Bulut şöyle konuştu:

"Açıklanan 200 bin bandındaki test sayısından da 30 bini kritik görevlerde bulunan kişilere3-4 günde bir sürekli olarak uygulanan testlerdir. TBMM, Cumhurbaşkanlığı, savunma ve güvenlik gibi konularda çalışan kritik görevdeki kişilere uygulanan testleri de düşersek aslında açıklanan vaka sayılarının 12 bin bandında olması da doğaldır. Türkiye'de şu anda bu rakamının iki katı kadar vaka var demek yanlış olmaz. 20 binlerde seyreden vaka sayısını yaşanan son gelişmeler ile tedbirlerin gevşetilmesi ile iki hafta içinde iki katı artmış olması ve dört hafta içinde yeniden 60 binler seyrine çıkması da muhtemel. Bu da turizm sezonunu kurtarama tartışmaları ile geçen yaz aylarından sonra ilk baharda yeni bir felaketin yaşanması anlamına geliyor. Bunun önünün alınması için de 100 milyon doz aşı ile temmuz ayı sonuna kadar yaygın aşılamayı sağlamaktır. Bu gerçekleşmez ise dördüncü bir pik kapıda."

60 bin bandının Türkiye için kritik eşik olduğunu söyleyen Bulut, şu aşama hastanelerde vaka yoğunluğunun ve yoğun bakım servislerinin yoğunluğunun sağlık çalışanlarını görece yormayacak bir düzeyde olduğunu ancak vaka sayılarının artması ve olası bir dördüncü pik durumunda sağlık sektörünün alarm vereceğini söyledi.

'AŞILANMA DEĞİL AŞAĞILANMA'

Bulut, Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın önce yayınladığı sonra kaldırdığı 'aşılandım, keyfini çıkar' videosu için ise; "Türkiye'nin turizm hevesli politikalarının bir sonucu olarak; bu videoda aşılanma değil aşağılanma var" dedi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/-Asilanma-saglanmazsa-dorduncu-pik-kapida-/732162