İnsan hakları örgütlerinden Filistin çağrısı

11 Mayıs 2021 Salı   16:00

ANKARA (Anayurt) - Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve İnsan Hakları Derneği, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya dönük saldırısına tepki göstererek zulmü kınadıklarını belirtti ve İsrail devletini şiddeti ve işgal politikalarını durdurmaya, insan haklarına saygılı olmaya davet etti. Açıklamada Birleşmiş Milletlere ve uluslararası topluma da çağrı yapılarak Filistin halkına yönelik zulme karşı etkin ve samimi tutum almaya, barış ve adaletin tesis edilmesi gerektiği ifade edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nden Kolombiya’ya, Türkiye’ye ve işgal edilmiş Filistin topraklarına kadar, dünyanın her yerinde kolluk güçlerinin uyguladığı şiddette kaygı verici bir tırmanış yaşandığı vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Filistinliler binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan zorla çıkarılıp, yerlerine evrensel insan hakları değerlerine ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde İsrailli yerleşimciler yerleştiriliyor. Bunun en son örneği, geçen hafta Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’nin Filistinli sakinlerinin tahliyesi kararı oldu.

Filistinlilere yönelik sürdürülen bu tür taciz ve saldırı dalgası,  Doğu Kudüs’ün İsrail tarafından işgalinin yıl dönümünde polisin Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere göz yaşartıcı kimyasal ajanlar, plastik mermi ve ses bombası kullanarak yaptığı müdahaleyle yeni bir boyut kazandı. İsrail polisinin yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açan bu zulmünü kınıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bugüne değin yaşanan acı tecrübeler, İsrail devletinin sürdürdüğü işgal ve saldırı politikalarının hiçbir şekilde barışa ve Ortadoğu halklarına hizmet etmediğini açıkça göstermiştir. Bu nedenle İsrail devletini Filistinlilere yönelik şiddeti ve yerinden etmeleri durdurmaya, her türlü ayrımcılığa son vererek insan haklarına saygılı olmaya, 1967 yılındaki sınırları esas alan iki devletli çözüm için adım atmaya davet ediyoruz. İlk adım olarak da, bugünlerde yeniden başlatılan Gazze Şeridi bölgesine yönelik saldırılar ve tam kapatma/abluka uygulamaları derhal sonlandırılmalıdır.

Başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası toplumu da Filistin halkına yönelik zulme karşı etkin ve samimi tutum almaya, barış ve adaleti tesis etmeye çağırıyoruz.”

 Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Insan-haklari-orgutlerinden-Filistin-cagrisi/731742