Yalvarmaya değil haklarını almaya geldiler

12 Mart 2021 Cuma   16:41

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen ataması yapılmayan yüzlerce öğretmen 40 bin ek atama talebiyle Ulus Heykel’de buluştu. Türk Eğitim-Sen, Eğitim Bir Sen, Eğitim İş, Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim Sen, KESK, Birleşik Kamu-Sen ile CHP’li milletvekilleri Serkan Topal, Yıldırım Kaya, Ali Keven ve İYİ Parti milletvekili Şenol Sunat’ın da katıldığı eylemde öğretmenler 20 bin atamanın müjde olmadığını, yalvarmaya değil haklarını almaya geldiklerini söyledi. Toplumsal sorunlara duyarlılığı ile bilinen sanatçı Haluk Levent de eyleme gelerek öğretmenler için şarkı söyledi.

“Ücretmen değil öğretmen”, “Van’dan Başkent’e ek 40 bin için el ele”, “Umut değil atama istiyoruz”, 20 bin hezimet 60 bin hak”, “Kontenjana girdik sonuç hezimet”, “Maliye, eğitimde tasarruf olmaz” yazılı çeşitli döviz ve pankartlar taşıyan öğretmenler adına yapılan açıklamada öğretmenlerin ülkenin aydınlık geleceğinin teminatı olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Bizler öğretmenlik mesleği için yetişmiş, yıllarca aldığı eğitimin üzerine sınavlara hazırlanmış, aileleriyle birlikte aylarca, kimimiz yıllarca atanabilmenin umuduyla beklemiş ancak ataması yapılmamış ve atama bekleyen öğretmenleriz.”

20 bin atamanın eğitimde tasarrufa gidildiğinin göstergesi olduğunu düşünen öğretmenler adına yapılan açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a seslenilerek “Her şeyden tasarruf olur ama eğitimden tasarruf olmaz” ifadeleri yer aldı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SİSTEMİ KALDIRILSIN

80 bin 583 kişinin ücretli öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığında (MEB) istihdam edildiğine bu kişilerin sadece 37 bin 208’inineğitim fakültesi mezunu olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Öncelikle öğrencilerimizin eğitimcilere emanet edilmesi gerektiğinden ve atanmayı bekleyen öğretmenlerimizin atanması yoluyla bu ihtiyacın giderilmesinin şu anki sorunumuzu büyük oranda çözeceğinden ücretli öğretmenlik sisteminin kaldırılmasını istiyoruz” denildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan MEB’in 109 bin öğretmen ihtiyacı doğrultusunda en az 60 bin atama yapılmasını, 2021 yılı öğretmen atama takviminde düzenleme yapılmasını ve2021’de yapılacak olası bir ek atamada puanlarının ve emeklerinin boşa gitmemesi için yalnızca 2020 KPSS puanının geçerli sayılmasını talep etti.

Fakir Baykurt’un "Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir" sözlerine atıf yapılan açıklamada son olarak “Bizler buraya yalvarmaya gelmedik, mağduriyetimizi en gür sesimizle dile getirmeye ve hakkımız olanı almaya geldik. Sesimizin duyulmasını, varlığımızın bilinmesini istiyoruz Memleketin en ücra köşelerine kadar gidip öğrencilerimizle buluşmak, Cumhuriyetin aydınlık bilincini ilk kurulduğu günden bugüne olduğu gibi dört bir yana taşımaya devam etmek ve meslek onurumuzu korumak istiyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından eyleme destek veren sanatçı Haluk Levent, “Hani Benim Olacaktın” şarkısını, sözlerini ataması yapılmayan öğretmenlere uyarlayarak seslendirdi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Yalvarmaya-degil-haklarini-almaya-geldiler/726273