ABB'den bir ilk: Yüzde 100 dönüştürülmüş otobüs

25 Şubat 2021 Perşembe   14:41

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), kullanım süresi dolmuş toplu taşıma araçlarını yüzde 100 elektrikli otobüse dönüştürerek, ekonomiye kazandıracak yeni bir projeyi hayata geçirdi. ABB iştiraki BELKA A.Ş tarafından dizel otobüsten dönüştürülerek AB standartlarında testleri başarıyla geçen 'Türkiye'nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsü' ABB Başkanı Mansur Yavaş, tarafından düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.

Ankara'da 400 eski otobüsün dönüştürülmeyi beklediğini ve gerekli ruhsata ve izinlerin çıkması durumunda başkentte çevre dostu ve yakıttan tasarruf sağlayacak bir dönüşüme kapı aralanacağına işaret eden Yavaş, şöyle konuştu:

"Gördüğünüz gibi eski bir otobüsün yüzde yüz elektrikli bir araca dönüştürülmesini sağladık. Şu anda sadece bizim belediyemizde eski model olup, dönüştürülecek tam 400 tane otobüs var. Hem hava kirliliği hem yakıt gideri açısından Ankara için son derece gerekli bir dönüşüm. Çünkü, Ankara'mız da araç kullanımı ve diğer sebeplerden dolayı maalesef zaman zaman hava kirliliği yaşanıyor. Şu anda testler Avrupa Birliği standartlarına göre tamamlandı. Ben Bilim ve Sanayi Bakanımızla da görüştüm. Şu anda bakanlığın onayını aldıktan sonra seri üretiminin çaresine bakacağız ve bundan Ankara'mızın sokaklarında inşallah bu araçları göreceğiz. Bu projemizle bunun yapılabileceğini de göstermiş olduk. Yurt dışından gelen bütün parçalarının da ülkemizde üretilmesi için gereken çalışmalar devam edecek. Güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. Üniversitelerle ve iş dünyasıyla görüşmek suretiyle kapasiteyi daha da artıracağız inşallah. Elektrikli araca dönüştürülen eski otobüs sayısını artırmak istiyoruz."

Taşıt hakkındaki teknik bilgileri veren BELKA Genel Müdürü Dursun Çiçek ise, Türkiye'de ilk defa 16 yaşında eksi bir otobüsü, yüzde elektrikli otobüse dönüştürdüklerini belirterek, "Avrupa Birliği standartlarındaki testleri başarıyla geçen otobüsümüz, Türkiye'miz ve Ankara'mız için çok önemli bir gelişme, inşallah bunun devamı gelecek" dedi.

Dönüştürülen ilk otobüsün bir prototip olduğunu ve herhangi bir hatta çalışmayacağını kaydeden Çiçek, projenin 14 aylık bir mazisi olduğunu ve sürecin başından bu yana Başkan Yavaş'ın desteğini yanlarına gördüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Otobüsümüz 300 kilometre menzilli, ideal koşullarda 400 kilometreyi de bulabiliyor. 3 saatte ful şarj oluyor. Bu şarj bir günden daha fazla yetebiliyor. Otobüsümüzün kabaca maliyeti, sıfırdan bir elektrikli otobüs üretme maliyetinin üçte biri fiyatına denk geliyor. Aynı segmentte aynı yaşta olan bir dizel otobüsün harcadığı yakıtın beşte birini kullanıyor. Yüzde yüz Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin imkanları ve çalışanları ile bu dönüşümü sağladık."

Projenin sürdürülmesi ve devamlılığının sağlanması için üniversite ve özel sektör iş birliğinde gidilerek, yurt dışından bazı yazılım ve donanımın yerlileştirilmesi ve dönüştürülmesi öngörülüyor.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/ABB-den-bir-ilk-Yuzde-100-donusturulmus-otobus/724894