'Soruşturma korku imparatorluğunun önizlemesi'

28 Ocak 2021 Perşembe   16:54

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Çoklu baro tasarısına karşı 3 Temmuz 2020’de Ankara Adliyesi önündeki eyleme katılan ve haklarında Türk bayrağını aşağılama suçlamasından soruşturma başlatılan 23 avukat, savcılığa ifade vermeye başladı. İfadelerin öncesinde Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan, soruşturmanın mesneti korku, niyeti gözdağı olan beyhude bir çabadan ibaret olduğunu söyledi. Sağkan, bu gözdağının baroların bölünmesinin hizmet ettiği korku imparatorluğunun önizlemesi olarak utanç tarihine geçtiğini belirtti.

Haklarında soruşturma başlatılan avukatların, gözdağı vermek isteyenlerin günah keçisi, kendilerinin ise onuru olduğunu ifade eden Sağkan, “İsimleri sadece ısmarlama soruşturma evraklarında değil kutlu avukatlık mesleğinin mücadele tarihinin onurlu sayfalarında çoktan sonsuza nakşedilmiştir” dedi.

“HEPİMİZ ORADAYDIK”

“Soruşturmalarınıza, tutuklamalarınıza, her türlü baskınıza rağmen tekrar haykırıyoruz; susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz” ifadelerini kullanan Sağkan, “Gözdağı nitelikli soruşturmalarınıza isim arıyorsanız söylüyoruz; hepimiz oradaydık. Bugün de buradayız, dünya döndükçe ve o cübbe giyildikçe burada olacağız” sözleriyle hakkında soruşturma başlatılan meslektaşlarına sahip çıktı.

Sağkan son olarak çoklu baro karşıtı eylemlerinin sloganı haline gelen “Susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz” ifadelerini tekrarladı.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/-Sorusturma-korku-imparatorlugunun-onizlemesi-/722608