'Gündem ekonomi, açlık, pandemi'

17 Ocak 2021 Pazar   15:57

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - İYİ Parti teşkilatları hız kesmeden esnaf ve muhtar ziyaretlerini sürdürüyor. Halkın nabzını ölçen il ve ilçe teşkilatları Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşın sorunlarını dinlerken ülkenin en büyük ilçesi Çankaya’da İYİ Parti İlçe Başkanı Kevser Ofluoğlu ile gözlemlerini ve siyasetteki güncel tartışmaları konuştuk. Esnafın halini “Bir dokun bin ah işit” diye özetleyen Ofluoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden memnuniyetlerini dile getirdi. Büyükşehir’in vatandaşların sorunlarına hızlıca çözüm getirdiğini özellikle vurgulayan Ofluoğlu İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin tartışmaları, ittifaklardaki değişim beklentilerini ve Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den ihracını da gazetemize değerlendirdi. Kadına yönelik şiddetin mevzuat uygulanmadığı için önlenemediğini ifade eden Ofluoğlu, Özdağ için de “Binlerce kez de iade edilse tabanın gönlünde bitmiştir” dedi.

İYİ Parti Çankaya İlçe Başkanlığında bir araya geldiğimiz Ofluoğlu’na ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerini nasıl değerlendiklerini ve saha çalışmalarında ne tür sorunlarla karşılaştıklarını sorduk. Melih Gökçek zamanında Bala’ya bağlı 10 köyün 2014’te Çankaya’ya bağlanarak mahalle statüsüne geldiğini belirten Ofluoğlu, özellikle bu bölgede ciddi altyapı sorunları olduğunu ancak Büyükşehir’in altyapıdan suya, kanalizasyona ve yola kadar pek çok sorunu yaklaşık 2 yılda çözdüğünü söyledi. Köylerle bağlarını hiç koparmadıklarını kaydeden Ofluoğlu, dönem dönem Çankaya’da şikayet aldıklarını ancak bu konuda Çankaya’nın 59 ilden büyük bir ilçe olduğunun hatırlanması gerektiğini ifade etti.

“HİÇBİR YEREL YÖNETİM BİZE BU KADAR DEĞER VERMEMİŞTİ”

Yakın zamanda Boztepe, Aşağı İmrahor ve Orta İmrahor’u ziyaret ettiklerini dile getiren Ofluoğlu, buraların Mamak’la Çankaya arasında sıkışan, gelir düzeyi açısından da yardıma muhtaç insanların yaşandığı bölgeler olduğunu belirtti. Buralarda yaşanan sorunları ilgili daire başkanına ya da müdüre ilettiklerinde çözüm için hızla harekete geçildiğini söyleten Ofluoğlu, vatandaşların kendilerine “Şu ana kadar hiçbir yerel yönetim bize bu kadar değer vermemişti” dediğini aktardı. Mobil uygulama ile sorunların direkt belediyeye iletilebildiğini hatırlatan Ofluoğlu, geçmiş dönemde özellikle sosyal yardımlarda usulsüzlük yaşandığını ifade etti. Muhtaç olmayan kişilerin önceki dönemde belediyeden yardım aldığını söyleyen Ofluoğlu, Çankaya’da 5 bin 250 kişinin yardım aldığını, yapılan incelemelerin ardından bunlardan 3’te 2’sinin silindiğini söyledi. Belediyenin artık sosyal yardımlar konusunda ihtiyaç sahiplerini belirlemek için SGK ve tapudan alınan bilgilerden yararlandığını belirten Ofluoğlu, böylece yardımın gerçekten ihtiyaç sahiplerine gittiğine dikkat çekti.

Esnaf ziyaretlerindeki gözlemlerini sorduğumuz Ofluoğlu, özellikle küçük esnafın çok zor durumda olduğunu söyledi. Fidanlık Mahallesi’nde bir kasaba gittiklerini anlatan Ofluoğlu, dükkanın satışlarının yüzde 70 azaldığını ve dükkan sahibinin hiçbir destek alamadığını aktardı. Sağlık Sokak’ta özellikle tıp kitapları satan kitapçıların da satış yapamadığını anlatan Ofluoğlu, Tunalı Hilmi’deki bir dükkan sahibinin kendisine “Cebimde 12 lira var başkanım. Çocuk okutuyorum. 3 gündür 12 lirayla bu dükkana gelip gidiyorum” dediğini söyledi.

İKTİDAR SUNİ GÜNDEM YARATIYOR

İktidarın suni gündemler yaratarak vatandaşın gerçek derdini görmezden geldiğini kaydeden Ofluoğlu, “Gündem ekonomi, gündem açlık, gündem pandemi. Başka bir şey yok. Sokak bunu söylüyor. Başka hiçbir şey söylemiyor. İşsizim diyor gençler” dedi.

Kadına yönelik şiddet ve İstanbul Sözleşmesi konusundaki görüşlerini sorduğumuz Ofluoğlu, mevzuat alanında kadın haklarına dönük bir eksikliğin olmadığını belirtti. “19 yıldır başta kendi liderleri olmak üzere söylemlerinde kadını ötekileştirip değersizleştiriyorlar” diyen Ofluoğlu, kadının yüksek sesle gülmesine, hamileyken sokağa çıkmasına ilişkin kadın düşmanı ifadeleri hatırlatarak toplumu yönlendiren kişilerin bu tür söylemleri nedeniyle kadına yönelik şiddetin önlenemediğini söyledi.

“Şiddetin en önemli nedeni AK Parti’nin işbilmez yöneticilerinin kadın üzerinden yaptıkları söylemlerdir. Kendini bilmez din adamlarıdır” diyen Ofluoğlu,  “Tepedeki, ‘Kadın yüksek sesle gülemez’ deyince taşradaki imam kadın sokağa çıkmasın diyor” sözleriyle iktidarın kadın düşmanı söylemlerine tepki gösterdi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE KARŞI OLMALARININ NEDENİ EŞİTLİĞE KARŞI OLMALARI”

Türkiye’nin her yerinde erkek egemenliğinin hakim olduğunu ifade eden Ofluoğlu, şöyle konuştu:

“Ben kendim emekli askerim, albayım. Erkek egemen bir yapıda yer aldım. Ben bile zorlandım. Güya silahlı kuvvetler demokratik. Öyle bir şey yok. Türkiye’nin her yerinde erkek egemen kitle vardır. Devlet pozitif ayrımcılık yapmalıdır. Kadını öncelemelidir. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı olmalarının nedeni de eşitliğe karşı olmalarıdır. Zihniyetlerinin kadına değer vermemesidir. Bu da topluma kadına şiddet olarak yansıyor.”

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için her kadının son nefesine kadar mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Ofluoğlu, “Biz susmayacağız. Yoksa biz sustukça onlar her türlü ikinci adımı atacaklar. Alıştıra alıştıra sıcak suya atılan kurbağa gibi. Biz ses çıkaracağız. Ya Anayasa’yı deldiler. Anayasa’yı tanımıyorlar. İstanbul Sözleşmesi’ni hiç tanımazlar” dedi.

İttifaklardaki olası değişimleri de değerlendiren Ofluoğlu, Millet İttifakı’nda kararlı olduklarını şöyle anlattı:

“İYİ Parti’nin çıkış noktası AKP’nin ceberrut yönetimine karşı durmaktır. Onun olduğu yerde biz olmayız. Biz CHP ile memleket önceliğinde bir aradayız. Biz ayrı partileriz ama önceliğimiz memleket. Bu yolda da her şekilde bir arada yürüyeceğiz.”

“İYİ PARTİ’NİN GÖNLÜNDE BİTMİŞTİR”

Ümit Özdağ’ın ihraç kararının iptaline ilişkin de değerlendirmede bulunan Ofluoğlu, kararın siyasi olduğuna dikkat çekerek “İsterse binlerce mahkeme Ümit Özdağ İYİ Parti’nin vekilidir diye karar versin. Ümit Özdağ İYİ Parti’nin gönlünde, tabanında bitmiştir. Yüzlerce kere daha iade edilse İYİ Parti’nin içinde yer alamaz. Bizim emeklerimizi heba edene bizim tabanımız hakkını haram eder. Binlerce kez de iade edilse tabanın gönlünde bitmiştir” ifadelerini kullandı.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/-Gundem-ekonomi-aclik-pandemi-/721547