'Melek İpek serbest bırakılsın'

14 Ocak 2021 Perşembe   17:26

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) – Ankara’da Kadın Savunma Ağı'ndan kadınlar gördüğü sistematik işkenceyi engellemek isterken kendisine işkence uygulayan Ramazan İpek'i öldüren Melek İpek'in serbest bırakılmasını istedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında eylem yapan kadınlar "Erkek adaletiniz Melek'i özsavunma hakkını kullandığı için tutukluyor. Erkek adaletiniz batsın" dedi.

Bakanlığa sert eleştiriler yönelten kadınların açıklamasında, "Bu görmüş olduğunuz bakanlık kadınları korumuyor. Bu bakanlık cinsiyetçi, gerici, erkek egemen politikalarıyla kadın katliamlarının, şiddetin suç ortağıdır. Tecavüzcü Musa Orhan hala tutuklanmadı, Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgili hala tutuklanmadı, Sezay Koçak’ın katili Ali Özahi hala tutuklanmadı. Erkek adaletiniz Melek’i özsavunma hakkını kullandığı için tutukluyor. Erkek adaletiniz batsın" denildi.

"Erkek egemen gerici politikalarıyla kadına şiddeti meşrulaştırıyor. Böyle bir düzende bizim bedenimizi, emeğimizi savunmak hakkımızdır. Bu şiddet karşısında geliştirdiğimiz her türlü yöntem meşrudur" denilen açıklamada Melek’in serbest bırakılması istendi.

Açıklamada son olarak "Kadınları güçlendirmek yerine suç ortaklığı yapan bu bakanlığın adı artık Kadın Cinayetleri ve Erkek Egemen Politikalar Bakanlığıdır. Bu bakanlığın gerçek adı budur. Kadın savunma ağı olarak bakanlığın tabelasını kendilerine teslim etmeye geldik. Yaşasın feminist özsavunmamız" ifadeleri kullanıldı.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/-Melek-Ipek-serbest-birakilsin-/721311