28 gün ara DSÖ kriterlerine uygun

14 Ocak 2021 Perşembe   17:24

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca analizleri tamamlandıktan sonra "Acil Kullanım Onayı" verilen CoronaVac aşısı, sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Ayrıca hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek belirlenen Kovid-19 aşısı uygulanacak meslek grupları da belli oldu. Buna göre, aşılamanın birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar ile tüm eczane çalışanları aşılanacak.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt, Çinli Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının iki doz halinde ve 28 gün arayla yapılmasının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine uyduğunu ifade etti.

İlk aşamada temin edilen 3 milyon doz aşının 1,5 milyon vatandaşın aşılanması için yeterli olabileceğinin altını çizen Akkurt, Türkiye nüfusuna yetecek miktarda aşının acilen temin edilmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Akkurt, Brezilya'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı CoronaVac aşısının Faz-3 raporuna dayanarak, "Buna göre, ağır hastalarda aşılamanın yüzde yüz oranında, hastalığı ortalama seyirde geçiren vakalarda yüzde 78, hastalığı hafif seyirde geçirenler ise yüzde 50 oranında aşılamanın başarılı olduğu görüldü" ifadelerini kullandı.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Akkurt, CoronaVac aşısının uygulandığı ülkelerdeki Faz-2 çalışmalarının sonuçlarına ilişkin rapor ve bilimsel makalelerin açıklandığını kaydederek, "CoronaVac aşısı ile Pfizer-BioNTech aşısının da Faz-2 raporlarında da 28 gün içinde antikor kitlelerinin daha bir belirgin olduğu saptandığı için Dünya Sağlık Örgütü'nün de onayı alınarak aşılama için gereken süreyi de 28 gün olarak değiştirdi. Önceki gün ilk aşılar yapıldı. Dün de genel aşılama başladı. Bilim Kurulu'da 28 gün ara ile aşılmayı tercih ettiğini açıkladı" diye konuştu.

Türkiye'de Faz-3 raporunun açıklanmadığını kaydeden Akkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

Faz-2 raporu aşı denemelerinin yapıldığı tüm ülkelerde açıklandı. Faz-2 çalışmalarının birçoğunda   Dünya Sağlık Örgütü'nün istediği kriterlere çerçevesinde güvenirlik ve etkinlik için yeterli sayıda vakaya, yeterli denek sayısına ulaşılınca, kesinleşmeler sağlandı. Bağımsız bilimsel kuruluşlar tarafından gerekli onamlarda alındı.

Ülkemizde uygulanan CoronaVac aşısında hedeflenen 40 vaka yerine 29 vakadaki bulgular ve o 29 vakadan 3'ün de yeniden koronavirüs tespit edilince 26'sında etkinliği görüldü. İstatistik hesaplamalara göre yüzde 91,25 gibi bir başardı sağlandı. Yanlış hatırlamıyorsam. Bu sonuçlar da bizdeki ön veriler oldu.

Endonezya ve Brezilya bir süre önce Faz-3 raporunu açıkladı. Brezilya'nın verilerinde de keza hastalığı ağır geçirenlerde yüzde yüz iken orta seyirde hastalığı geçirenlerde ise yüzde 78'lerde, hastalığı hafif seyirde geçirenlerde yüzde 50 olarak hesaplandı.

Bizim ülkemizde ve diğer ülkelerde belirlenen kriterler çerçevesinde acil kullanım onayı verildi. Şu anda dünyada 40'a yakın ülkede 25 milyondan fazla kişide aşılama yapıldı. Bu yoğun biçimde devam edecek.

Ülkemizde de tek bir aşıya bağlı kalmadan aşılanma yapılmalıdır. Gelen bu 3 milyon doz 1,5 milyon kişi için yeterlidir. Bu rakamın 1 milyon 100 bini sağlık çalışanıdır. Geriye kalan 800 bin doz risk grubu içinde yer alan 400 bin kişiye uygulanabilecektir. Bu nedene de çok hızlı bir biçimde geri kalan aşıların temin edilip ülke nüfusunun yüzde 60-70'inin aşılanması gerekmektedir. Yani 120-230 milyon doz aşının temin edilmesi gerekiyor. 50 milyon doz CoronaVac aşısının dışında diğer aşılarında acilen temin edilmesi gerekiyor. Çünkü aşılamada iki yön vardır. Birincisi bireysel aşılmadadır. Bireyin iki doz şekilde uygulan aşıyı olarak bireysel olarak güvenliğini sağlamasıdır. Yani vücutta hem 'D' hem 'T' hücrelerinin hem antikor üretimi hem de hücresel yenilenmesi yoluyla bir koruma olur.  İkincisi ise bunun tüm toplumda olmasıdır. Aşılanan birey, toplumda yaygın bir aşılma yok ise istenilen korumayı sağlayamayız. Korumanın sağlanması için yüzde 6070 oranında bir aşılanmanın yapılması gerekmektedir."

 Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/28-gun-ara-DSO-kriterlerine-uygun/721310