Ağbaba: Sokak çalışanına destek verilmedi

14 Ocak 2021 Perşembe   17:21

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin genel merkezinde Kovid-19 pandemisine karşı alınan tedbirler nedeniyle aylardır kapalı olan kafe, restoran, bar sahibi esnaflar, çalışanları ve müzisyenlerle birlikte basın toplantısı düzenledi. İşyerinin kapalı kalması kararı alınan esnafın açlığa terk edildiğini söyleyen Ağbaba, “Türkiye’de Kovid-19’un görüldüğü günden beri 310 gün geçti. Devlet sokak çalışanlarına bin lira değil bir lira bile destek vermedi ve sokak çalışanlarını görmezden gelmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 10 milyon 513 bin kişinin işsiz olduğunu ve işsiz sayısının 103 ülkenin toplam nüfusunu aştığını dile getiren Ağbaba, “Bir de izne çıkarılan insanlar var ki bunların durumu perişan halde. Bunlara geçtiğimiz mart ayında günlük 39 lira, aylık 168 lira verilmişti. Adeta bu insanlarla dalga geçilir gibi 47,7 liralık, yani günlük 8,46 liralık komik bir zam yapıldı. Açlık sınırı 2 bin 600 lira ama ücretsiz izne çıkarılan insanlara 1420 lira ile geçinin deniliyor” diye konuştu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2020 yılında en az 2 bin 427 işçinin hayatını kaybettiğini söyleyen Ağbaba, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden kazasını hatırlatarak, “Bu 8 tane Soma’ya bedel. Yani her yıl 8 tane Soma yaşanıyor Türkiye’de” şeklinde konuştu. AK Parti iktidarı döneminde toplam 26 bini aşkın işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini aktaran CHP’li Ağbaba, “Bu da Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinin nüfusuna eşit. Ailelerinin geçimini sağlaması için çalışması gereken, evinde televizyonu, tableti olmadığı için uzaktan eğitime erişemeyen 22 çocuğu da iş cinayetine kurban vermiş durumdayız” dedi.

“ESNAFA AYLIK BİN LİRA LAYIK GÖRÜLDÜ”

Salgının 310’uncu gününde faaliyetleri kısıtlanan, işyeri kapanan ve salgın nedeniyle iş yapamayan 2 milyon 200 bin esnafın sesini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen Ağbaba, “CHP olarak esnafımızın SGK ve Bağ-Kur prim borçları devlet tarafından ödensin dedik. Esnafa yönelik icra işlemleri durdurulsun dedik. Birikmiş kira ve faturaları devlet tarafından karşılansın dedik. Esnafımıza 2 bin 5000 lira ile 3 bin 500 lira arasında nakdi destek sağlansın dedik. Esnafa sicil affı çıkarılsın, kullandığı krediler ödeme gücüne göre faizsiz olarak pandemi sonrasına ertelensin dedik. Ancak bunların hiçbiri yapılmadı. En küçük esnafımız pandemi döneminde en az 50 bin lira kaybederken esnafa sadece aylık bin lira layık görüldü” şeklinde konuştu.

“HER GÜN 273 ESNAF KEPENK KAPATIYOR”

Son bir yılda kepenk indiren esnafın sayısının da 100 bini aştığını ifade eden Ağbaba, “Her gün 273 esnaf kepenk kapatıyor. Ancak ne bir bakan ne bir yetkili kalkıp da esnafla ilgili tek bir şey söylemiyor. Bugün iş güvencesi olmayan, evde kal denilerek açlığa terk edilen 500 bin pazarcı, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 1 milyon ev işçisi ve 1 milyon gündelikçi ile toplam 6 milyonu sokak emekçisi arkadaşlarımızla beraberiz. Ekonomiye yıllık 200 milyar katkıda bulunan arkadaşlarımız korona ile birlikte tükenmiş durumda. Türkiye’de Kovid-19’un görüldüğü günden beri 310 gün geçti. Devlet sokak çalışanlarına bin lira değil bir lira bile destek vermedi ve sokak çalışanlarını görmezden gelmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu insanların çoğu kayıt dışı ve güvencesiz günübirlik yevmiye ile çalışıyor. Sigortaları yok, hasta olsalar hastaneye gidemiyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi beş maskeyi dağıtamayan iktidar sokaktaki kağıt toplayıcısına masken yok diye ceza yazıyor. Maske almaya parası olmayanlara evde kal demek. Dışarıda virüsten ölmeyeceksen evde açlıktan öl demektir.”

Kafe, lokanta, nargile ve oyun salonlarının da 298 gündür kapalı olduğunu dile getiren Ağbaba, “Bu sektörde çalışan 2 milyon kişi işsiz ve gelirsiz kalmış durumda. Ya tedbirler alınarak mekanlar açılsın ya da bize insanca yaşayacak kadar yardım yapılsın diyorlar” dedi.

“İNSANLAR KORONA’DAN ÖLMEDİ, İNTİHAR ETTİ”

Müzik-Sen’in paylaştığı verilere göre salgın başladığından beri intihar eden müzisyen sayısının da 100’ü bulduğunu hatırlatan Ağbaba, “Korona’dan ölmedi insanlar, intihar ederek öldü. Ayrıca bu insanlar ekmek teknesi olan müzik aletlerini satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Yarın pandemi bittiği zaman bu insanlar geçimlerini neyle sağlayacak?” diye sordu.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Agbaba-Sokak-calisanina-destek-verilmedi/721307