Whatsapp'ın kararından sonra 7 tip kullanıcı ortaya çıktı

14 Ocak 2021 Perşembe   16:16

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) – Prof. Dr. Levent Eraslan, Whatsapp'ın gizlilik sözleşmesinin gündem haline gelmesinden itibaren 7 farklı kullanıcı tipinin ortaya çıktığını ve bu kullanıcı tiplerinin, öfkeli, endişeli, uygulamadan hemen ayrılma kararı alan (anlık tepkisel), kararsız, umursamaz, araştıran ve kaygısız kullanıcılar olarak adlandırılabileceğini açıkladı.

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan kullanıcıların gizlilik sözleşmesi sonrasında oldukça endişelendiğini vurgulayarak, bu süreçte 7 farklı kullanıcı tipi ortaya çıktığını açıkladı. Eraslan, bu kullanıcıların; öfkeli, endişeli, uygulamadan hemen ayrılma kararı alan (anlık tepkisel), kararsız, umursamaz, araştıran ve kaygısız kullanıcılar olarak 7 kümede toplandığını kaydetti.

'Signal' ve 'Telegram' etiketleri Türkiye gündemindeki yerini korumayı başardığını ifade eden Eraslan, şunları kaydetti:

"Çok sayıda mesajlaşma uygulaması bulunsa da telefonların uygulama mağazalarında BiP, Dedi, Signal ve Telegram'ın aralarında yer aldığı 4 platform Türkiye'de öne çıktı. Apple'ın uygulama mağazası olan App Store'da, Türkiye'de en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada 'Telegram Messenger' yer aldı. İkinci sırada ise Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk'ın WhatsApp'a karşılık önerdiği 'Signal' uygulaması bulunuyor. Google'ın arama trendlerinde de Signal ve Telegram'ın yükselişi gözlerden kaçmazken Android'in uygulama mağazası Play Store'da da en çok popüler mesajlaşma uygulaması 'Signal' oldu. Turkcell çatısı altındaki   BiP'in kullanıcı sayısı ise son 24 saat içerisinde 1 milyon 124 bin kişi daha arttı."

Facebook'un veri kullanımı konusunda kötü bir sicili olduğunu ve bu konunun yeniden gündeme geldiğini aktaran Eraslan, Whatsapp gizlilik sözleşmesi ile tüm sesli, görsel, konum  ve her türlü bilginin kullanımının amaçlandığını ve hukuksal bir zemin oluşturulduğunu ifade etti.

Eraslan şöyle devam etti:

İlerleyen günlerde ise yeni şirketlerin yeni uygulamalarının doğuşuna da yol açacak girişimler görülecektir. Diğer yandan sözleşmenin kullanıcılar tarafından okunmama oranı Türkiye de %90dır. Konuyla ilgili gerçek sıkıntıyı ise ‘yaşlı’ kullanıcı gurubu çekeceğe benziyor. Hem alışkanlıklarından vazgeçmek istememeleri hem de yeni uygulama adaptasyonunda zorluk çekmeleri gibi sonuçlar ortaya çıkacaktır.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Whatsapp-in-kararindan-sonra-7-tip-kullanici-ortaya-cikti/721287