Geçmişin izinde geleceğe yolculuk

14 Ocak 2021 Perşembe   15:30

 

ANKARA (Anayurt) - Duvardaki sazı eline almasıyla başladı müzik yolculuğu Sercan Öztürk’ün. Alevi- Bektaşi kültürünün deyişleri ve türküleri ile büyüdü. Bağlamaya ve deyişlere olan ilgisiyle içinden geldiği büyüdüğü kültürün geçmişten bugüne izini sürdü. Gelenekselden kopmayan, “Eskiye kulak veriyorum, eskiyi seviyorum” diyen genç sanatçı “Makam-ı Vahdet” adlı teklisi ile “Hece” albümlerini çıkardı. Ayrıca müzisyen  Hüseyin Korkankorkmaz ile  “Pir İle Talip” adlı çalışması bulunuyor.

Yurt içi ve yurt dışı konserleri ile tanınmaya başlayan Sercan  Öztürk, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Belçika gibi ülkelerde konser ve dinletilerde bulundu. Kovid 19 salgını nedeniyle dinleyicilerinden uzak kalan Sercan Öztürk bu süreçte sosyal medya hesabından online olarak dinleyicilerine ulaşmaya devam ediyor. Geçmişi bugüne ve geleceğe taşıma çabasında olduğunu ifade eden Öztürk Nesimi düzeni iki telli cura ve bağlama çalıyor.  Sercan Öztürk  evlerinin duvarındaki bağlamayı eline almasından bugüne uzanan müzik yolculuğunu ve müzik anlayışını  gazetemize anlattı.

Öncelikle kendinizi ve bağlama ile nasıl tanıştığınızı anlatır mısınız?

Aslen Sivaslıyım, İstanbul   doğumluyum. Lise mezunuyum. Evde dinlenen deyişler, türkülerle birlikte geldi bu ruh. Evin duvarında asılı olan bağlamaya duyduğum merakla başladı. Bir bakayım dedim ve hala bakmaya devam ediyorum. Gördüğüm zamanı tanışmışlık olarak kabul ediyorum. Bu tanışmışlık sürüyor. Aslında buna bir tanışma diyemem ama buluşma diyebilirim. Tanıştım diyebilmem için çok zamana ve muhabbete ihtiyacım var. Şu an muhabbetim daha çok “İki telli Nesimi düzeni cura” iledir. Ali Ekber Çiçek, Mahzuni Şerif, Arif Sağ, Muhlis Akarsu, Musa Eroğlu, Nesimi Çimen, Aşık Veysel dinlenirdi evimizde. 

Birçok müzik alanı varken neden etnik müzik türünü seçtiniz? Sizin bu alanı seçmenizde ne gibi unsurların etkisi oldu?

Yine evde dinlenen deyişlerle ilgili. Aşıyı aldık bir kere, aşlak vurdular. Beni etkileyen sadece deyişler oldu, başka bir arayışa girmedim. Müzik olarak ise özgün müzik çalışmalarım var, onların içinde de tasavvufi sözler mevcut. Köylerde, muhabbetlerde, cemlerde kaydedilmiş ses   kayıtlarından oluşan küçük bir arşivim var. Dedeleri dinlemeyi seviyorum, hepsi birer virtüöz. Kayıtların bir bölümü eski, zamanla bozulmuş, anlaşılır gibi değil. Bazı kayıtlar sonradan temizlenmiş. Her ikisi de mevcut ise ben genelde hışırtılı, eski olan kaydı dinlemeyi tercih ediyorum. Eskiyi seviyorum, onlar zamanının da eskisiydi.

Dinleyici kitleleriniz arasında kimler var? İcra ettiğiniz müzik hangi niteliklerdeki insanlara   hitap ediyor?

Her kesimden müzik dostları var. Amerikalıların ilgisini çekiyor, bir çok Amerikalı dost ile merhaba ettik. Ne aradığını bilmeyen, ne bulduğunu anlayamaz” buyurmuş  Hünkâr Hacı Bektaşı Veli. Muhabbet arayan, muhabbeti müzikte, deyişlerde arayan, benliğiyle bu yoldan uzaklaşmak isteyen, benliksiz görmek isteyen kendi hâlini, bu  insanlara hitap ediyor bu müzik.

 Sizin dinleyicisi olduğunuz sanatçılar arasında kimler var? Yahut bir ilham kaynağınız var mı?

Ben eski aşıkları dinliyorum. Eskiye kulak veriyorum. Kantarmalı Büyük Tacim Bakır Dede ile başladım deyişleri dinlemeye, sözden sonra vermiş olduğu cevapları vardır, gerçekten de eşsiz. Davut Sulari üstadı dinlemeyi seviyorum, özellikle de iç ritmini. Tokat Zile’nin Çakırçalı köyünden Aşık Kâtîbî’nin oğlu Aşık Murtaza Kurt’u ve Murtaza Kurt’un oğlu Aşık Ali Kurt’u, İbreti, Perişan Güzel’i dinliyorum. Deli Derviş’in has halini Murtaza Dede’den ve Ali Dede’den dinlemek şahane. Muharrem Ertaş, Nesimi Çimen... Her bir zat, deryalara dalmışlar. Muhabbetleri bir cemdir. Büyük Tacim Dede ve Murtaza Kurt dedeye fazla bağlı kaldım.       Buradaki aşıkların bahçelerinden meyve yeme niyetindeyim.

Pandemi koşulları sizi nasıl etkiledi?

Evde çalmaya devam ediyoruz. Pandemi özellikle sanat dünyasını da çok etkiledi. Konserlerimiz iptal oldu, umarız tez zamanda, sağlıklı zamanlarda dinleyici dostlar ile   cemal Cemale gelebiliriz.

Yakın zaman için, konser veya yeni albüm çalışması planlıyor musunuz?

Yakın zaman için online konser düşüncem var ve albüm çalışması içerisindeyim. Konser Ocak ayı içerisinde olacak, albüm ise umarım yaza doğru.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Gecmisin-izinde-gelecege-yolculuk/721285