Aşılama programı bugün başlanıyor

13 Ocak 2021 Çarşamba   19:24

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Çin'den temin edilen Sinovac aşısına acil kullanım onayı verdi. Onayın ardından ilk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri yaptırdı. Aşılama programına bugün sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla başlanacağını vurgulayan Bakan Koca, "Salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız" dedi.

İlk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Şehir Hastanesi'nde yaptırdı.

Bakan Koca, aşı öncesi Bilim Kurulu toplantısına başkanlık etti.

Aşı gündemli toplantı devam ederken Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Çin'den temin edilen Sinovac aşına acil kullanım onayı verdi.

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Koca, aşılama programının Perşembe günü sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla başlayacağını söyledi.

Koca,  "Bugün bizi bir yıldır yıpratan her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisini durdurmak için başlattığımız yeni bir dönemin ilk günüdür. Sağlık çalışanlarımızın fedakarca uğraşlarıyla salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Aşılama programının şeffaf bir şekilde yürütüleceğini de vurgulayan Sağlık Bakanı, aşıların üzerlerindeki karekodlar sayesinde ismine tahsis edilen kişi dışında başka birinin kullanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Koca, Bilim Kurulu'nun tavsiyesiyle devlet büyüklerine de aşı çağrısı yaptı.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Asilama-programi-bugun-baslaniyor/721226