Ankara Üniversitesinde 'kayyum rektör' eylemi

12 Ocak 2021 Salı   16:40

Demet ARAN - Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Üniversitesi öğrencileri, Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasına tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için bir araya geldi. Rektörlerin üniversite içindeki demokratik seçimlerle belirlenmesini talep eden üniversite öğrencileri, destek eylemlerini Ankara Üniversitesi Rektörlüğü önünde yapmak istedi. Yoğun güvenlik önlemi alan Ankara Emniyeti’nin öğrencilerin kampüs önünde basın açıklaması yapmasına izin vermemesi üzerine kampüs içerisinde basın açıklamasını yapan öğrencileri basın mensupları ise kampüs dışından takip etti.

Öğrencilerin “Polis dışarı basın içeri” sloganları ile yaşananlara tepki gösterdiği eylemde yapılan basın açıklamasında “AK Parti iktidarı, Boğaziçi Üniversitesinin 158 yıllık kültürü ve birikimini yok sayarak atadığı sözde Rektör Melih Bulu ile biz Ankara Üniversitesi öğrencilerinin hiç de yabancısı olmadığı kayyum siyasetinin bir örneğini daha ortaya koydu” denildi.

Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirilen protestolara polisin müdahale etmesi ve bazı öğrencilerin evlerinin basılarak gözaltına alınmasına tepki gösterilen açıklamada şunlar dile getirildi:

“Anti-demokratik bir şekilde koltuğuna oturan kayyum rektörü, baskı politikalarına boyun eğmeden anayasal haklarını kullanarak protesto eden öğrenci arkadaşlarımız polis şiddetine maruz kaldı, aynı arkadaşlarımız ertesi sabah şafak operasyonları ile gözaltına alındı, aileleri ve kendilerine uzun namlulu silahlar doğrultuldu. Hemen ardından iktidar sözcüleri ve yandaş medya eylemlere katılan öğrenci arkadaşlarımızın tamamını hedef göstermeye ve kriminalize etmeye çalıştı.”

ÜNÜVAR İÇİN DE “KAYYUM REKTÖR” İFADESİ KULLANILDI

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar için de “kayyum rektör” sıfatının kullanıldığı açıklamada, “4 dönem AK Parti milletvekilliği yapan ve yıllardır üniversitenin kapısının önünden geçmeyen Ünüvar'ın okulumuza atanmasının tek sebebi iktidara olan siyasal bağlılığıdır. Görevde keyfi davrandığı suçlaması nedeniyle kesinleşmiş hüküm giyen, adı Menzil tarikatı ile anılan, Fethullahçıların düzenlediği Türkçe olimpiyatlarında konuşmalar düzenleyen, kardeşinin liyakatsiz bir şekilde atanmasını sağladığı iddia edilen Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesine, Melih Bulu ise Boğaziçi Üniversitesine rektör olamaz” ifadelerine yer verildi.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Ankara-Universitesinde-kayyum-rektor-eylemi/721116