'Zehir madenlerini durduracağız'

12 Ocak 2021 Salı   15:35

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Verusa Madencilik’in Erbaa’daki altın ve sülfirik asitli bakır madenine karşı imza kampanyası başlatıldı. Yeşil Erbaa Çevre Platformu (YEŞERÇEV) Başkanı Saffet Akkaya, madene karşı faaliyetlerinin hız kesmeden devam ettiğini ifade ederken kamuoyunun desteğinin arkalarında olduğunu söyledi. Akkaya, madene karşı çalışmalarını “Kelkit Vadisi’ni küresel firmalar gelecek de burada altın arayacak, ülkemize de üç beş kuruş para bırakacak diye feda etmesinler” sözleriyle özetledi.

“HİÇ KİMSE APTAL DEĞİL”

Madene karşı yürütülen çalışmalarda temas kurdukları bütün siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına kimyasal madenciliğin sonuçlarını anlattıklarını ifade eden Akkaya, maden projesinin ne tür zararlar getireceğini artık herkesin bildiğini söyledi. “Hiç kimse aptal değil. Vatandaş gündemi takip ediyor” diyen Akkaya, siyanür ve sülfirik asit kullanımı ile yapılacak olan madencilik faaliyetinin yöredeki tabiata, insanlara, bütün mahlukatlara, suya ve toprağa geri dönülemez zararlar vereceğini belirtti.

YEŞERÇEV’in siyaset üstü bir platform olduğunu vurgulayan Akkaya, devlet büyüklerinden beklentilerinin Kelkit Vadisi’ni küresel firmalar gelip ülkeye 3-5 kuruş para bırakacak diye feda etmemeleri olduğunu dile getirdi.

Verusa Madencilik’in bölgeden kasım ayının ortasında ayrıldığını hatırlatan Akkaya, “Muhtemelen hazırlık yapıyorlardır ama bizim de hukuki çalışmalarımız hazır” diyerek yakında dava açacaklarını söyledi.

Akkaya, bölgenin kıymetini şu söylerle anlattı:

“Erbaa 80 bin nüfuslu yıldızı parlayan bir ilçe. Sanayi de var burada, tarım da var, ziraat de var. 80 bin kişinin içme suları Boğalı yaylalarından geliyor. Bu yaylalar endemik bitki türlerine sahip, endemik hayvan türleri, kelebek türleri, dünyada eşi benzeri olmayan çiçekler. Bir de bu yaylalarda yayla turizmi ve inanç turizmi var. Alevi yurttaşlarımızın çok hürmet ettiği mekanlar var buralarda, ibadet alanları var.”

“Erbaalı, Tokatlı, Niksarlı, Amasyalı vatandaşlarımızın desteğiyle Keltik Vadisi’nde ve yaylalarında açılması planlanan bu zehir madenlerini durduracağız” diyen Akkaya, İstanbul, İzmir ve Ankara’dan da derneklerin imza formlarını istediğini ve bu illerde yaşayan Erbaalılara imzalattığını ifade etti. Yaklaşık 10 günde 12 bin civarı imza topladıklarını kaydeden Akkaya, bölgede yaşayan herkesin mücadelelerine destek verdiğini söyledi.

“VATANIMIZA HAİNLİK YAPMAYIN”

Madene karşı hazırladıkları video ile seslerini duyurmaya çalışan Ezebağı Köyü’nden kadınlar ve çocuklarda maden istemediklerini, siyanüre karşı olduklarını dile getirdi. Köylüler, “Yaylalarımızı bırakmıyoruz. Vatanımıza hainlik yapmayın. Köyümüzün bozulmasını istemiyoruz. Güzel köyümüzü terk etmek kesinlikle istemiyoruz. Memleketimizi terk etmiyoruz. Bize dokunmayın. Yaylalarımızı ellemeyin” ifadeleriyle madene karşı tepkilerini dile getirdi.

VERUSA HOLDİNG HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da Erbaa’nın Sakarat ve Boğalı yaylalarında yapılmak istenen maden projesi hakkında Erbaa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu öncesi adliye önünde açıklama yapan Durmaz, maden projesinin Erbaa ovasını ve bu bölgedeki akarsularla beslenen Çarşamba ile Terme ovalarını yaşanılmaz kılacağını söyledi. Durmaz, “Memleketimizin her bir karış toprağını korumak boynumuzun borcudur! Tokat'ı bir avuç altın için bin canlıya kıyanlara teslim etmeyeceğiz! Çünkü Tokat’ın üstü altından daha değerlidir! Ve bu mücadele siyaset üstü bir mücadeledir, tüm Tokatlının mücadelesidir! Tokatlılar olarak bu talana izin vermeyeceğiz” sözleriyle projeye olan tepkisini ifade etti.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/-Zehir-madenlerini-durduracagiz-/721106