Başkan Yavaş'tan şeref sözü

12 Ocak 2021 Salı   15:22

Uğur DUYAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye İl Meclisi'nin 2021 yılındaki ilk toplantısında, muhalefetten gelen 'görevi kötüye kullanma gibi suçlardan inceleme başlatıldı mı' yönündeki soruya, "Benim dönemimdeki bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus şeref sözü sizlerle beraber ben de o davaya müdahil olacağım" sözleri ile karşılık verdi. Yavaş'ın bu sözleri il meclisinde Cumhur İttifakı'nın üyelerinden de alkış aldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi 2021 yılının ilk toplantısında gündemdeki konular görüşüldükten sonra soruları yanıtlayan Başkan Yavaş, Dikimevi-Natoyolu metrosunun ne zaman yapılacağının sorulması üzerine, şu anda metronun proje ihalesinin yapıldığını, ÇED raporunun alınması gerektiğini belirtti.

İl meclisindeki muhalefet üyelerinin "Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı 16 şirket ile ilgili iddialar bulunmaktadır. Bu kapsamda, hakkında ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma gibi suçlardan inceleme, soruşturma başlatılmış birisi var mıdır?" sorusunu yanıtlayan Yavaş, şöyle konuştu:

"Namuslu ve haysiyetli insanların belediyede herhangi yolsuzluk gördüğü zaman yapması gereken iki şey var. Bir, cumhuriyet savcılığına gitmek, iki İçişleri Bakanlığından müfettiş istemek. Dedikoduyla kamu görevlileri karalanamaz ama açık bir taahhüdüm var, benim dönemimdeki bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus şeref sözü sizlerle beraber ben de o davaya müdahil olacağım ama şunu da bekliyorum, yüze yakın dosya var, daha da geliyor, açıkça Ankara halkının uğratıldığı zararlar var. Bunlarda da sizlerden katkı bekliyorum. Çok net bir şekilde gideceğiz, yetimin hakkını hep birlikte savunacağız. Bunu sizlerden beklemek hakkım."

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR'İN FİRMASI ALDI

Dikimevi-Natayolu metrosuna ilişkin bir soru hakkında da bilgilendirmede bulunan Yavaş, şunları kaydetti:

"Şu anda metronun proje ihalesini yaptık ve haziran ayında bitmesi planlanıyor. İstanbul Büyükşehir'in firması aldı. Fakat daha öne çekmeye çalışıyoruz.  Çünkü haziran ayına kadar uzarsa ayrıca ihalesi derken iş daha da uzayacak. Bu arada proje ihalesi yapıldı, ÇED raporu da alınması gerekiyor bir sürü mevzuat var; ama günü gününe yapmaya çalışıyoruz. Bizim dönemimizde yetişmesini istiyoruz; ‘yetişmeyebilir’ denince bu mevzuat nedeniyle en azından iki etap halinde yapılmasına karar verdik. Yani 8 km’lik metronun önce 4 istasyonunu daha sonra da diğer istasyonunun açılması şeklinde ve en azından görev dönemimizde yapılması için çalışmalarımız devam ediyor.

ANKARA'DAKİ KAR YAĞIŞI VE İHMAL İDDİALARI

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse'nin 'aralık ayında yağan kar ve karla mücadelede bir ihmal bir hata var mı? Bunu kabul ediyor musunuz?' yönündeki soruyu da yanıtlayan Yavaş, bir gün öncesinden kar yağacağının bilinmesine ve bu konuda personeli uyarmasına rağmen ihmalin nasıl yaşandığını öğrenmek için soruşturma başlattığını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu ise kar yağışıyla mücadelede ihmali olan personel hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığını ve soruşturmanın sürdüğü bilgisini paylaştı.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Baskan-Yavas-tan-seref-sozu/721104