Halk danslarında bir ilk

20 Kasım 2020 Cuma   00:00

Hasan UYGUN

ANKARA (Anayurt)-  Kültürel Miras Platformu’nun Türkiye genelinde iki aydır yürüttüğü Türkiye Solo Halk Dansları Projesi finali 15 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da yapıldı.  7 bölgeden 120 dansçı izlenerek yapılan seçmeler sonucunda birbirinden güzel 20 performans finalde sahne aldı. Gala Gecesi Ödül Programı’na Mamak Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür ve Kongre Merkezi ev sahipliği yaptı. Finalde jürilerden en yüksek puanı alan Kütahya yöresi oyunlarıyla Yusuf Türkel birinci olurken 10.000 TL ödül almaya hak kazandı. İkinci Aydın yöresi oyunlarıyla Gökhan Amber 7.500 TL ve üçüncü Diyarbakır yöresi oyunlarıyla Yunus Kaya 5.000 TL ödülün sahibi oldular.

Kafkas yöresi ile yarışan Kaan Kara ve Yavuz Selim akın çifti ve Mardin yöresi oyunlarıyla Ramazan Günay mansiyon ödüllerine layık görüldü.  Finalistlerin rengarenk bir şölen oluşturduğu Gala programında dereceye giren adayların ödülleri  geceye sponsor ve destek olan Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, OSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan, MFT Prodüksiyon Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tekin, Renk Kostüm Sahibi Vedat Akay ve İş Adamı Özdemir Bostancı tarafından verildi.

Küresel salgın döneminde çok büyük ve zor bir işe imza atan Kültürel Miras Platformu kurucu üyeleri Ankara Kültür Sanat Kulübü Hüseyin Yıldız, Çınar Kültür Sanat Kulübü Bahadır Karabina, Desen Gençlik ve Spor Kulübü Barış Yılmaz, Hoyem Gençlik ve Spor Kulübü Ömer Önal ve Raksan Gençlik ve Spor Kulübü Alper Öç projeyi gerçekleştirmekten dolayı halk oyunları camiası adına büyük onur ve gurur yaşadıklarını ve Türkiye’de ilk defa yapılan bu organizasyona destek olan tüm eğitmen, jürilere ve birçok isimsiz kahramana teşekkür, projeye katılan tüm dansçılara da başarılarının devamını dilediler...Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Halk-danslarinda-bir-ilk/716381