Türkiye depreme hazır değil

23 Ekim 2020 Cuma   16:32

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Van depreminin üzerinden 9 yıl geçti. 604 kişinin yaşamını yitirdiği depremin üzerinden geçen 9 yılda yapı denetimi alanında halen standartlar sağlanabilmiş değil. Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, yaptığı açıklama ile Türkiye’nin depreme hazır olmadığını hatırlattı ve yapı üretim ve denetim sürecinin kuralsızlığa ve niteliksizliğe mahkum edildiğini ifade etti.

“Depreme hazır değiliz” denilen açıklamada 23 Ekim 2011’deki depremin şoku henüz atlatılamamışken 9 Kasım 2011’de Edremit’te 5,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği hatırlatıldı ve bu depremde de 40 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

“KENTLER TOKİ’NİN İNSAFINA TERK EDİLDİ”

Van depremlerinde yaşanan yıkımlar ve can kayıplarının 6306 sayılı  "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi" hakkındaki kanunla birlikte popülizme malzeme edildiği ifade edilen açıklamada, kentsel dönüşüm uygulamalarının, herhangi bir veri veya envanter çalışmasına dayanmaksızın 33 ilde aynı anda 150 kamu binasının yıkımı ile başlatıldığı kaydedildi. Yıkımlara ilişkin de şu değerlendirme yapıldı:

“Yıkımların neye göre belirlendiği konusunda bilinen tek şey, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının riskli alan ve riskli yapıların tespit çalışmalarının başlatılması için 81 il Valiliği ve Belediyeye bir genelge göndererek talimat vermiş olmasıydı. Yapı denetimden muaf tutulan TOKİ`ye rezerv alanlarının belirlenmesi gibi önemli bir yetki daha verilerek asıl amaçlananın ne olduğu açıkça ortaya konmuş oldu. Kentlerimiz adeta, Van ili özelinde de olduğu gibi, gerekli etüt ve planlama çalışmaları tamamlanmadan inşaatlara başlayan TOKİ`nin insafına terk edildi.”

Yapı üretim ve denetim sürecinin kuralsızlığa ve niteliksizliğe mahkum edildiği ifade edilen açıklamada bu durumun bir deprem ülkesi olan Türkiye açısında cinayete davetiye çıkarmak olduğu belirtildi. İmar barışı adı altında kaçak yapılara af getirilmesine de tepki gösterilen açıklamada “Mühendislik hizmeti almadan üretilen yapılar yasallaştırılarak vatandaşların can ve mal güvenliği tehlikeye atılmış, binaların güvenliğinin sorumluluğu yapı sahiplerine bırakılmıştır. Ülkemizde inşaat yapım sürecinde asıl özne olması gereken inşaat mühendisleri, siyasal iktidarın inşaat sektörüne yönelik politikaları neticesinde bir ara eleman statüsüne indirilmiştir. Ülkemizin deprem gerçeğiyle gerçek bir biçimde yüzleşmesi için mühendislik faaliyetinin, yapı üretim sürecinin temel taşı olarak konumlandırılması kaçınılmazdır” ifadeleri yer aldı.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Turkiye-depreme-hazir-degil/714285