Akşener: Partimize saldırı bekliyorduk

20 Ekim 2020 Salı   16:59

ANKARA (Anayurt) - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Akşener, konuşmasında Anayasa Mahkemesi (AYM) üzerinden yürütülen tartışmalara tepki gösterdi. “Şahsi ikballerini koruyabilmek için her şeyi mubah görenlerin, milletin hazinesinden, devletin kurumlarına, el atmadıkları, ayarlarıyla oynamadıkları hiçbir kurum, hiçbir değer kalmadı” diyen Akşener, AYM yerine gizlenen Kovid-19 vakalarının, uzaktan eğitim sürecindeki beceriksizliğin, mağdur öğrencilerin, kadın cinayetlerinin, çocuk istismarının, işsiz gençlerin, geçinemeyenlerin tartışılması gerektiğini ifade etti.

“Eşe, doşta, yandaşa milyonları dağıt ama geçinemeyen vatandaşa gelince ‘sabır’, ‘Eve ekmek götüremiyorum’ diyen dar gelirliye gelince, ‘Askıda ekmek kampanyası…’ Böyle vicdansızlık olur mu?” sözleriyle MHP’nin askıda ekmek kampanyasını da değerlendiren Akşener, MHP’nin millete yabancılaştığını bu nedenle askıda ekmeği bile düzgün yapamadığını söyledi. Bu kampanyayla ekonomik krizin itiraf edildiğini belirten Akşener “Hem ekonomi uçuyor deyip, hem de askıda ekmek kampanyası başlatıyorsanız, biriniz yalan söylüyor demektir. Ya ‘uçuyoruz’ diyen yalan söylüyor, ya da ‘sabır’ diyen yalan söylüyor. Ya ‘Bu Damat Bakan çok iyi, onunla gurur duyuyoruz’ diyen yalan söylüyor, ya da ‘Askıda ekmek kampanyası başlatıyoruz’ diyen yalan söylüyor” diyerek AK Parti ve MHP’yi eleştirdi.

“BU BÜTÇEDE MİLLET YOK”

2021 bütçesini de eleştiren Akşener, bütçeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu bütçe, bugüne kadarkiler içinde en iddiasız olanı, milletten en kopuk olanı. Bu bütçede, toplumun ekonomik sorunlarını çözecek tedbirler yok. Bu bütçede, esnafın, işsizin, çalışanın, emeklinin feryadına cevap yok. Bu bütçede, çiftçilerimiz için rutinin dışında bir destek yok. Bu bütçede, kira, vergi, sigorta pirimi ve borç altında inim inim inleyen, siftah yapmadan evine giden esnaf için hiçbir destek yok. Devlet böyle zor günlerde milletinin yanında olmalı ama bu bütçede millet yok. Peki, bu bütçede ne var? Mesela bu bütçede, 14 yıl öncesinin kişi başı gelirine dönüş var. Mesela bu bütçede, sarayın ve devlet dairelerinin şatafatı ziyadesiyle varken, işçi emeklisi için makyajlı enflasyon kadar, memurlar ve emeklileri için yüzde 3+3 zam var.”

“CUMHURİYET BİR MEDENİYET ÖYKÜSÜDÜR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eğitimde reform hakkındaki ifadelerine de tepki gösteren Akşener, şöyle konuştu:

“Neymiş; Cumhuriyet, bu çarpık batıcı anlayışı, faşist yöntemlerle dayatmış… Kendine gel Sayın Erdoğan! Beğenmediğin o Cumhuriyet, dünyanın alkışladığı bir kalkınma hamlesi, bir medeniyet öyküsüdür. Elbette eksikleri vardır, ama böyle bir tarifi hak edecek kadar basit bir iş değildir. Hele; Cumhuriyet’in eğitim hamlesine söz söylemek, senin gibi, 18 yıllık iktidarı boyunca, bakan üstüne bakan atayıp, defalarca eğitim sistemiyle oynamasına rağmen, hala bir yol bulamayan birinin, haddi de değildir, hakkı da değildir. Kalkmış, yıkılmış bir ülkeden, Türkiye Cumhuriyeti’ni doğurmuş iradeye saygısızlık ediyorsun. Ayıptır ayıp!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısından sonra gazetecilerin, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etmesiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Onu hep beraber göreceğiz. Benim, arkadaşlarımızın ne konuştuğu değil de bugün Bülent Turan’ın ne konuştuğu benim için önemli. Biz bir demokrasi mücadelesi vererek geldik. Partimizin içinde de onu içselleştirmeye çalışıyoruz. Bu yolculukta hatalar kusurlar oluyor ama büyük bir dikkatle, demokrasiyi, her şeye rağmen demokrasiyi istişareyi içselleştirmeye gayret ediyoruz. Hepimiz otoriter sistemlerin içinden geliyoruz. Dolayısı ile hür iradeleriyle partimizde yönetimde, milletvekilliği görevinde bulunan bütün arkadaşlarımızın fikirlerini söylemelerinin partimize zenginlik kattığına inanıyorum. Ben Meral Akşener olarak, DYP Genel Başkan Yardımcılığını ve Bakanlığını yaptığım bir dönemde; 43 milletvekili DYP'den hangi şartlarda, nasıl ayrılmıştı onu biliyorum. Ve onun sonra Türkiye'de nelere mal olduğunu biliyorum.

Ölçü kaçsa da fikirlerine yönelik saygı duydum, grev ve protesto yapma eylemlerine de saygı duydum, benim konuştuğum gruba katılmamalarına saygı duydum. Ama Sayın Bülent Turan’ın bugün büyük bir zevkle ortaya koyduğu düşünceleri de benim için çok manidar oldu, birden kendimi 1997’lerde 1998’lerde hissettim. Şimdi Sayın Bülent Turan’ın attığı tweet üzerinden baktığımız zaman elbette başka bir gözle inceleyeceğiz bundan sonraki hadiseleri.

Biz partimize bir saldırının olacağını bekliyorduk elbette çünkü araştırma şirketlerinde 13 ile 15 arasında sonuçlar bulununca kış kışlığını her zaman yapar onu biliyorduk da şimdi bakacağız duruma.”

BUNU SÖYLEYEN YALANCIDIR

Akşener, Özdağ’ın Parti’nin HDP ile yakınlaştığı yönündeki söylemlerine karşılık, “Çok büyük bir yalandır, yalancıdır bunu söyleyen” yanıtını verdi.  Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Aksener-Partimize-saldiri-bekliyorduk/713999