Erdoğan: 70 milyar dolara ulaştı

8 Ekim 2020 Perşembe   15:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu açılışında konuştu. Erdoğan konuşmasında Dağlık Karabağ meselesine de değinirken, "Ermenistan’ın uzlaşmaz ve şımarık tavırları nedeniyle 30 yıldır adeta kangrene dönmüş bu meselenin çözümü işgalin son bulmasıdır. İşgali meşrulaştıran önerilerin artık sahada uygulanma şansı yoktur. Azerbaycan’ın da topraklarını özgürleştirme konusunda son derece kararlı olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu Açılış Oturumu'na canlı bağlantı ile katılan Erdoğan, Kovid-19 salgınıyla ilgili, "1 milyondan fazla insanın hayatına mal olan bu salgın, son bir asrın en büyük sağlık krizlerinden biridir" dedi. Türkiye ile Afrika birbirine çok uzak göründüğünü ve işe ön yargıları kırarak başladıklarını ifade eden Erdoğan, "Bugün Türk firmalarının Afrika genelinde üstlendiği projelerin toplam değeri 70 milyar dolara ulaşmıştır" diye konuştu.

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: 

"Kovid-19 salgını son bir asrın en büyük sağlık krizlerinden biri. İnsanlık olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Salgın dünyayı yeni belirsizliklere sürüklüyor. Virüs salgını eşitsizlikleri daha da derinleştirdi. Afrika'da salgının düşüş eğiliminde olması sevindirici. Salgın sürecinde 46 Afrika ülkesine destek verdik. Afrika'da farklı alanlarda iş yapan firmalarımız eski dinamizmlerine ulaştı."

Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara da değinen Erdoğan, "Azerbaycan'ın topraklarını özgürleştirme konusunda son derece kararlı olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak Azerbaycan'ı destekliyoruz. Ancak işgal son bulursa sorun çözülür" dedi.

"Dağlık Karabağ yaklaşık 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal edilmiş bir Azerbaycan toprağıdır" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ermenistan'ın uzlaşmaz ve şımarık tavırları sebebiyle 30 yıldır adeta kangrene dönmüş bu meselenin çözümü işgalin son bulmasıdır. Türkiye olarak tüm kalbimizle Azerbaycan'ın topraklarını geri almak için yürüttüğü haklı mücadelesini destekliyoruz." diye konuştu.Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/Erdogan-70-milyar-dolara-ulasti/713076