MEB’e rapor sunmak isteyen Halkevcilere gözaltı

25 Eylül 2020 Cuma   17:31

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Halkevleri üyeleri, yüz yüze eğitimin yapıldığı ilk haftada yaşananlara ilişkin hazırladığı raporu Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) sunmak istedi. Ancak polis yalnızca 2 kişinin gidebileceğini söyleyerek 6 Halkevleri üyesini gözaltına aldı. Halkevleri’nin MEB’e sunmak istediği rapora göre okullar açılmadan önce öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına Kovid-19 testi yapılmadı. Okula girişlerde öğretmen, öğrenci ve velilerin ateşleri her okulda ölçülmedi; bazı okullarda ateşölçerler bakanlık tarafından temin edilmediği için okul aile birlikleri ve öğretmenler tarafından temin edildi.

Halkevleri’nin okul önlerinde yaptıkları gözlemlere dayanarak hazırladığı rapora göre bazı okullarda velilerden kayıt parası istendi ve yine velilerden maske ve dezenfektan getirmeleri talep edildi.

Raporda şu değerlendirmelere yer verildi:

“Salgın yönetimi açısından tek yetkili ve söz sahibi olarak davranan MEB, sağlık örgütlerinin önerileri dikkate almamakta; öğretmen, veli ve yerel yönetimlerin sürece dair fikirlerini göz ardı etmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un övünerek anlattığı uzaktan eğitim planı çökmüştür. Zengin ve yoksul arasındaki eşitsizlik, pandemi sürecinde uygulanan uzaktan eğitim uygulaması ile daha da derinleşmiştir. Tableti, interneti olmayan, çalıştırılan çocuklar uzaktan eğitimden yararlanamamakta, tableti ve interneti olan çocuklar ise EBA’da yaşanan teknik sorunlar ve alt yapı eksikliğinden kaynaklı olarak derslerden yeterli verimi alamamaktadır.”Sayfa Adresi: http://anayurtgazetesi.com/haber/MEBe-rapor-sunmak-isteyen-Halkevcilere-gozalti/711977