Kadınların eğitimi ve belediyeler

Oktay Taş
Oktay Taş

Otuz yıla yakındır Çankaya Belediyesi’nin sınırları içinde yaşıyorum. İlçe olarak ülkemizin önde gelen yerleşim merkezlerinden biridir Çankaya. Ülke yönetiminin merkezi Çankaya olmuştur daima bu nedenle de ayrı bir öneme sahiptir.
Bunca girizgahı neden yaptık diyorsanız hemen cevap verelim. Çankaya Belediyesi insanlara dokunan hizmetleriyle son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Önceleri baba Taşdelen daha sonra da oğul Taşdelen’ler bu yönleriyle her zaman takdir topluyorlar. Üniversiteli gençlere ücretsiz akşam yemeği veren Çankaya belediyesi şimdi de ilk okulda okuyan ve maddi imkansızlıklar nedeniyle okuluna yarı aç-yarı tok giden çocuklara öğle yemeği vermeye başladı. İlk etapta üç bin çocuk için başlayan kampanya ümit ediyorum yakın bir gelecekte on binli rakamlara ulaşır.
Biz daima şuna inanmışızdır, çocuklar için ilk eğitim ailede başlar ve bu eğitimin en önemli öğretmeni de annelerdir. Anne bir ailenin temel direği olmakla birlikte, aynı zamanda çocukların da eğitmenidir. Anne ne kadar bilgi ve deneyim donanımlı olursa, o ailedeki çocuklar da o kadar bilgili ve eğitimli olurlar.
İşte Çankaya Belediyesi ve diğer belediyelerimiz kadınların eğitimine büyük önem veriyorlar. Onları çeşitli kurslarla ve eğitim programlarıyla donanımlı birer birey haline getiriyorlar. Bu eğitim programlarına yaz aylarında ara veriliyor ve okulların açılmasıyla birlikte annelerin de eğitim programı başlıyor.
Sabahın erken saatlerinde kurslara ve eğitim programlarına katılmak isteyen kadınlar, belediyenin semtlerde inşa ettiği Çankaya Evlerinde uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Bu yılki kurs ve eğitim programları hem çok iddialı, hem de oldukça geniş tutulmuş. İngilizce, Almanca dil kursları, kişisel gelişim, beslenme ve drama gibi eğitim programının yanı sıra yağlı boya resim, cam boyama, çini, ebru sanatı, örgü tığ, örgü şiş, hasır örme, keçe yapımı, kazaziye, takı tasarımı, su kabağı işlemeciliği, turistik hediyeler, dijital fotoğrafçılık, dikiş, mefruşat, amigurumi, soğuk porselen, cilt bakımı, temel makyaj, yetişkin ud, yetişkin gitar kurslar ile yoga ve plates gibi spor eğitimi programları yer alıyor.
Dikkat edilirse, kadınlara yönelik bu programların bazılarına erkekler de katılabiliyor. Bu yönüyle de ikincil bir hizmette sunuluyor. Kursları başarıyla bitirenlere sertifika veriliyor ve bu başarı insanların eğitimini aldıkları kurslardan ayrıca gelir elde etmelerinin de önü açılıyor.
Genellikle sosyal medya üzerinden pazarlanan ürünler, aile bütçelerine destek de sağlıyor. Zaman zaman duyuyor, gazetelerde okuyor, televizyonlarda izliyoruz. Birçok kadın bir araya gelerek oluşturdukları kooperatiflerle ya da çalışma ortamlarıyla önemli gelir elde ediyorlar. Kadını ekonominin içine sokan bu gibi eğitim ve kurs programlarının yaygınlaştırılması ülkemizin geleceği için büyük önem taşıyor.
Evet, belediyecilik sadece yol ve kaldırım yapmakla olmuyor. Biz bu ülkede üç ayda, altı ayda sökülen yeniden yapılan kaldırımlara da şahit olduk. Vatandaşları, sadece gıda paketi dağıtarak, bunun dışında hiçbir hizmet verilmeyen uygulamalar da gördük. Hizmet adı altında, sadece kaynak israfına yol açan bu gibi uygulamalara, sosyal belediyecilik anlayışı ile yeni bir şekle sokulması işte böylesine anlamlı hizmetlere yol açıyor. Belediyeler artık, sadece kadın eğitimine değil, bunların yanı sıra çiftçi eğitimine de önem vermesi bir başka olumlu adım olarak dikkat çekiyor.
Özellikle İstanbul ve Ankara büyükşehir Belediyelerinin başlattığı çiftçi destek çalışmaları büyük bir hızla yayılıyor. Adana, İzmir, Mersin, Aydın ve Tunceli gibi ilk akla gelen belediyelere diğerlerinin eklenmesi tarım için çok önemli. Çiftçilere, tohum ve mazot gibi temel girdi desteğinin yanı sıra “eğitim” verilmesi de bir başka dikkat çekici olumlu adım.
Belediyelerimizin hizmet ağını genişletmesi ve toplumun tüm kesimlerine el uzatması, sosyal belediyeciliğin temel noktaları arasında yer alıyor. Devletin yapamadığı ve yetişemediği yerlerde belediyeleri görmek gerçekten çok anlamlı!

- Anayurt Gazetesi, Oktay Taş tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/12155745/oktay-tas/kadinlarin-egitimi-ve-belediyeler