Yeşil mandalin hayranlık uyandırdı 

Bitez Mahallesi Köy içi Mevkii’nde bulunan Bodrum Belediyesi’ne ait yaklaşık 5 dönümlük mandalina bahçesinde gerçekleşen buluşmada coğrafi işareti olan Bodrum mandalinasının korunması, ekonomik değerinin artırılması ve bölgeye katma değerinin kazandırılması ile ilgili fikir alışverişi yapılırken yeşil mandalinanın kullanım alanlarının gösterildiği sunumlar da gerçekleşti. Misafirlere ikram edilen yeşil     mandalinalı yiyecekler ile aromatik kokusuyla hayranlık uyandıran mandalina suyu içerikli içecekler, konuklar tarafından ilgi odağı oldu. 

BODRUM BELEDİYESİ İŞ BİRLİĞİYLE YENİ  PROJE MÜJDESİ 

Bodrum Kent Konseyi Coğrafi İşaretler Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Erman Aras, Bodrum Mandalin Hareketi olarak Bodrum mandalini ile ilgili kendilerinin bir farkındalık yaratmak istediklerini belirterek şunları söyledi, “Sizlerin paylaşımlarıyla yeşil mandalini gündeme getirmek istiyoruz. Biz diyoruz ki gelin, bu yeşil örtüyü kaybetmeden koruyalım. Bodrumlular olarak, Bodrum işletmeleri olarak bunları menülerimize koyalım. Çiftçilerimiz paralarını kazanabilsinler ve bu bahçelerimizi korusunlar.” 

Eylül ayında Bodrum Mandalin Hareketi'nin öncülüğünde Bodrum Belediyesi ile birlikte çok önemli bir projeyi hayata geçireceklerinin müjdesini veren Erman Aras, “Öğretim görevlilerimizle birlikte sahaya ineceğiz ve Bodrum'daki mandalin bahçelerini gezeceğiz, onlara dijital kimlik vereceğiz ve bunları planlarımıza işleyeceğiz. Bu kayıtlarla birlikte günlük ne kadar oksijen salıyoruz ne kadar karbon tutuyoruz? Bunların hepsini günlük olarak vereceğiz. Tüm bunların olmasında bize destek veren Sevgili Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

SEYMEN’DEN  BİLİNÇLENDİRME  HAREKETİ ÇAĞRISI 

Gazeteci-Televizyon Programcısı ve Ekonomist Cem Seymen, projeyi duyduğunda çok heyecanlandığını belirtti. Bodrum'un mandalinasının bir marka olduğunu söyleyerek, “İçinde daha önemli bir marka var: Bodrum. Bodrum kelimesinin kendisi satılabilir ama son dönemde baktığımda buna inanan çiftçi sayısı çok az. Eğer bu başarılacaksa mutlaka üreticinin ve gastronominin ikna edilmesi lazım. Burada her türlü restoranın sahibiyle heyecanlandıracak bir konuşma yapmamız lazım. Onlar inanmadan bunun katma değere     dönüşmesi mümkün değil” dedi. 

Bodrum'da beton görmek istemediğinin altını çizen Seymen, “Yeşil görmek istiyorum diyen herkesin, Bodrum'u yeşillendirmek isteyen herkesin, Bodrum Mandalin Hareketine katılması, inanması çok önemli. İnanırsak başaracağız. İnanmak şu küçücük mandalinayla başlıyor. Gelin, Bodrum'dan bir gıda, bir farkındalık ve bir bilinçlenme hareketi başlatalım ve tüm Türkiye'yi yeşile boyayalım. Betondan         sıkıldık, şimdi yeşillenme zamanı. Ben de bunun bir parçası olarak hayatınıza katkı yapmaya söz      veriyorum” şeklinde konuştu. 

- Anayurt Gazetesi, Tarım - Hayvancılık bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/11888607/yesil-mandalin-hayranlik-uyandirdi