Bakkallardan zincir marketlere ucuzluk eleştirisi

Ankara Bakkallar Derneği üyeleri Ulus’ta yaptıkları basın açıklaması ile vatandaşları bakkalların yanında olmaya çağırdı. Zincir marketlerin aynı ürünleri daha düşük gramajla sattıkları için ucuzluk algısı oluşturduğunun dile getirildiği açıklamada bakkalların sorunlarının da çözülmesi talep edildi.

Ankara Bakkallar Derneği, Ulus’taki Atatürk heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Dernek adına basın açıklamasını dernek başkanı Ramazan Yalçın yaptı. Bakkalların ekonomideki birey olarak en küçük, sektör olarak ise en büyük unsuru olduğunu söyleyen Yalçın, önü alınamayan bir hiperenflasyonun yaşandığı gıda perakende sektöründe enflasyonu frenleyebilecek tek gücün küçük esnaf olduğunu ancak pasif duruma düşürüldükleri için esnafla birlikte vatandaşın da mağduriyet yaşadığını dile getirdi.

Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası için adaylığını açıklayan ancak mevcut başkan Bendevi Palandöken karşısında oda başkanlığına seçilemeyen Yalçın, esnaf odalarını da eleştirdi. Dernek Başkanı Yalçın, “Ahiliğin devamı olarak görülen Esnaf Odaları ise şu an tamamen esnafa hizmetten çok kendi kurdukları kadrolarla esnaftan kopuk faydasız ve esnafın sırtında ağır bir kamburdan farksız hale gelmişlerdir” eleştirisinde bulundu.

Küçük esnafın 4 zincir market ve 5 üretici firmanın vicdan ve merhametine bırakıldığını söyleyen Yalçın, zincir marketlerin firmalarla yaptığı iş birliği ile aynı ürünün düşük gramajlı şekilde paketleyerek daha düşük fiyattan sattığını söyledi. Yalçın, “Zincir marketlerde ürün ucuz, halbuki gramajı düşük. Bakkallarda ürün pahalı, halbuki gramajı yüksek. Yani bakkallar pahalı zincirler ucuz algısını oluşturmak için üretici firmalar ve zincir marketler profesyonelce çalışıyor. Esnafa sahip çıkması gereken odalar, servetine servet katan üretici firmalar, her yerde mantar gibi çoğalan zincirler ve buna müsaade eden yöneticiler bu oyunda iş ortağıdırlar. Sizleri bu zor zamanda milletin içinden gelen bakkallarla yürümeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Bakkalların 17 saat çalışıp evine ekmek götürmeye çalışan emekçiler olmasının yanı sıra gıda arzında da piyasayı tekellere bırakmayan, gıda arzının güvencesi olduğunu söyleyen Yalçın, “Bakkallara sahip çıkmamak, sermayeye beyaz bayrak sallamak demektir. Bakkalın önemi ekonomiden çok, tekelciliğe karşıda bir başkaldırıdır. Yetkili merciler tarafından perakendecilik yasasından tutun, Bağ-Kur mağduriyetinin düzeltilmesine, kira stopajından tutun vergilerin yapılandırılmasına kadar hallolmayı bekleyen maddelerin bir an önce çalışılmasını talep ediyoruz” dedi.

- Anayurt Gazetesi, Çalışma Yaşamı bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/11613997/bakkallardan-zincir-marketlere-ucuzluk-elestirisi