EYT’lilerden sloganlı talep: Jupiter’den Mars’a çıksın artık bu yasa

Ankara Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Ankara EYT SYDD), Ankara’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Hükümete seslenen dernek üyeleri EYT’lilerin sorunlarının bir an önce çözülmesi için taleplerini sloganla dile getirdi: “Edirne’den Kars’a, Jupiter’den Mars’a, eğer adalet varsa, çıksın artık bu yasa.”

Ankara EYT SYDD üyeleri Ulus’taki Atatürk Heykeli’nde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. EYT’liler adına basın açıklamasını yapan dernek başkanı Ersin Kotan, EYT’lilerin sorunlarıyla ilgili olarak kesinti, prim günü artırılması ve yaş şartının uzatılması gibi seçeneklerin kabul edilemez olduğunu söyledi. Emeklilik şartlarında yapılan düzenleme ile mağdur edildiklerini dile getiren Kotan, “8 Eylül 1999’da çıkarılan 4447 sayılı yasanın aleyhte işletilmesi sonucu SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu çalışanlar olan bizler mağdur edildik. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup emekli olamayanlara yaş kademelendirmesi getirildi. Yasa dünyada bir ilk olarak çıkış tarihinden öncesine uygulandı” ifadelerini kullandı.

“Çalışma hayatımızı 1-15 yıl arası yaş ve prim şartı eklenerek hak kaybına uğratıldık” diyen Kotan, yasanın çıkış tarihi itibarıyla uygulanmasını talep etti. EYT’lilerin aileleriyle birlikte 35 milyon civarında oy kitlesine sahip olduklarını dile getiren Kotan, ayrıca, “Çalışma Bakanlığınca kurulmuş olan çalışma gurubunun içinde sendikalarla birlikte bizlerin de olması gerektiğine inanıyoruz. Ortaya çıkacak yol haritası ve detaylar Meclis'e sunulmadan önce yeni bir mağduriyet yaratmadan çözüm olması konusunda karşılıklı fikir alışverişi yapılmasında ısrarcıyız” diye konuştu.

Ankara EYT SYDD Başkanı Kotan, EYT’lilerin taleplerini ise şöyle sıraladı: “Aylık bağlanma oranlarının yüzde 70 seviyesine çekilmeli; prim gününü tamamlayanlardan GSS kesilmemeli; çalıştıkça, prim ödedikçe düşen bir maaş bağlanması sisteminden vazgeçilip, çalıştıkça prim ödedikçe, artan bir maaş bağlanılması sistemine geçilmeli; staj ve çıraklık döneminde işe başlangıç tarihi SGK başlangıcı sayılmalı; prim günü eksik olanlara, borçlanma imkanı tanınmalı; emekli olan ve hazırda olacaklara en düşük asgari ücret ölçü alınmalı; emekli aylıkları arasında ki büyük fark kapatılmalı, yakın seviyede eşitlenmeli; şimdiye kadar bu süreyi beklerken, her birimizin en az yaklaşık 350-400 bin lira alması gereken maaş ve harici yatan fazla prim ödemelerimiz dikkate alınmalı.”

Grup açıklamanın ardından “Edirne’den Kars’a, Jupiter’den Mars’a, eğer adalet varsa, çıksın artık bu yasa” sloganı attı.

- Anayurt Gazetesi, Çalışma Yaşamı bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/11602327/eytlilerden-sloganli-talep-jupiterden-marsa-ciksin-artik-bu-yasa