Babacan ve Karadeniz

Osman Yazıcı
Osman Yazıcı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Erzurum’dan başlayıp, Artvin’de sona erecek olan gezi programı başladı. Önemli demeçler verecek. Buluşmalar gerçekleştirecek. Teşkilatlara “ seçimlere hazır olun” startını verecek.
Genel Başkan Babacan ve ekibi, Erzurum-Bayburt-Gümüşhane-Trabzon-Rize ve Artvin illerini kapsayan gezi programları dikkatle izlenecek.
Özellikle Genel Başkan Babacan’ın Trabzon ve Rize programları çok yakından izlenecek. Genel başkan açılışlar yapacak, teşkilatla buluşacak. Trabzon’da basın mensupları ile buluşup, dünyanın ve Türkiye’nin sorunlarını anlatacak. Eylül’de meclis gündemine gelecek olan yeni çay yasasını eleştirip, çay üreticisine sahip çıkacak.
Genel başkanın bilinen özelliklerini tekrar yazmamıza gerek yoktur. Rahmetli Ecevit, Yılmaz ve Demirel’e danışmanlık yapan, CHP’ den milletvekili adayı olan birisi olarak, sayın Babacan’ı yakından izleyenlerden biriyim.
Gözlemim şu: Ali Babacan’ı dünya izliyor.
İngiltere, Fransa, Japonya, Hollanda, ABD, Rusya ve Ankara’daki büyükelçiler başta olmak üzere, yabancı büyükelçiler, Babacan ile görüşüyorlar. Kısacası yabancı ülkeler, tanıdıkları ve bildikleri Babacan’ı yakından izliyorlar. Babacan ve ekibi her dönemin iş adamlarından özellikle uzak duruyorlar.
Genel Başkan Yardımcısı Hasan Karal, bayram öncesi geldiği baba ocağı Rize’de karargah kurdu, bölgedeki il ve ilçe teşkilatları ile genel başkanı ağırlama programlarını yaptı, her ayrıntıyı gözden geçirdi. Hemşerileriyle kucaklaştı. Kısacası 10 günden beri bölgeyi harmanladı, yeni ve önemli isimlerle görüştü. Dostları ile buluştu. Basın mensupları ile sohbet etti. Sivil Toplum kuruluş temsilcileri ile güzel çalışmalar yaptı.
Rize’den Hasan Karal’ın, DEVA Partisi’ne geçmesi olay olmuştu. Kıyametler kopmuştu. Karal, bir gecede istenmeyen adam ilan edildi. “İhanet” ile suçlandı. Gıyabında cenaze namazı kılındı. Bu günlerde gıyabında cenaze namazını kılanlar, Karal’a bağlılıklarını, bildirmek için sıraya girdiler. Hasan Karal, Rize’de her taşın altında ve her evde mutlaka vardır. Aranan, bulunan, sorulan ve de en önemlisi ulaşılan milletin vekili oldu.
Karal’ın ofisi dolup taşıyor. Siyasilerden, bürokrasiden, işadamlarından, sivil toplum kuruluşlarına kadar… Rize’den arayanlar ve gelenler dikkatimi çekiyor. Karal, kısa sürede “Alkışı duydu, ihaneti gördü” şimdi daha deneyimli.
Trabzon Merkez İlçe Başkanı Yaşar Önder’i yakından tanıyorum. Merkez sağ geleneklerinden gelen, üstün nitelikleri olan, gelecek vadeden genç siyasetçilerimizdendir, Babacan, merkez ilçe binasının açılışını yapacak.

- Anayurt Gazetesi, Osman Yazıcı tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11393488/osman-yazici/babacan-ve-karadeniz