TRT ve Lara

Osman Yazıcı
Osman Yazıcı

TRT ile Anadolu Ajansı, hepimizin göz bebeğidir. Özelliği ve tarihi misyonları olan önemli kurumlardır. Her iki kurum ile gönül bağım ve anılarım vardır. Birinin yönetiminde bulundum, genel müdürlük yaptım. Ötekinde ise Başbakan ve bakan başdanışmanı olarak sorumlu olduk. Yönetiminde bulunduk. İki güzide kuruluşumuz yüce Türk milletinin malıdır.

Bugün kurumun başında olanlar, bizim yaptığımız gibi zamanı gelince veda edecekler. Başkaları gelecekler. Kurumlar sonsuza dek kalacaktır. Bu nedenle her iki kuruma zarar verecek yayınlardan, söz ve eylemlerden uzak durmaya çalışırım.

*

TRT - Antalya- Lara’daki Tuncay - Toskay  Film Çekim Platformu ve Destek Eğitim Tesisleri’ne 23.yıl önce, TRT’den sorumlu Başbakan danışmanı iken; günübirlik uğramıştık. Kovid-19 salgını nedeniyle, iki yıl önce, otelleri tercih etmedik ve TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı Meliha Yazıcı’nın davetlisi olarak bir hafta ailece tatil yapmıştık.

Bu yılki tercihimiz de TRT-Lara’daki tesislerinden yana oldu ve bir hafta ailece tatil yaptık. Öncelikle Antalya TRT Bölge Müdürü Hikmet Kocaman ve ekibini yürekten kutluyorum. Hikmet Kocaman, Ankara’dan tanıdığımız, TRT Genel Müdürlüğü Televizyon Dairesi Başkanlığı gibi önemli bir görev yürütmüş, Ankara deneyimi yüksek, gelecek vaat eden, üstün nitelikleri olan genç bir yetenektir. Bilgi birikimi, tecrübesi, çalışkanlığı, çalışanları ile olan uyumu, kurumunu temsil etmesindeki üstün başarıları her türlü takdirin üzerinde gördük. Kimse hakkını yemesin, ayrıca başarılarını da kıskanmasın.

Yöneticilik sporcuya benzer. Koşacaksın, terleyeceksin, işinin başında olacaksın. Hedef ve hayallerin olacak. Bölge Müdürü Kocaman, futbolcu misali, koşuyor, terliyor, 7/24 görevinin başında hizmet veriyor.

*

Antalya’ya atanalı bir yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen, tesislerde yıllardan beri birikmiş sorunlara el atmış, güzellikler katmış. Yemekhanesinden, konaklama tesislerine kadar, her alandaki sorunları çözmüş, personel ve konuklarla uyum içinde hareket etmiş, TRT’ye yakışır güzel bir tesise dönüştürmüş.

Sosyal tesislerinde, kurallar konulmuş, kaçaklar önlenmiş, personel eğitilmiş, hizmetlerde kalite artırılmış. Kapı girişindeki güvenlik görevlilerinden, aşçılara, garsonlara, temizlik görevlilerine… Kısacası bütün personel saygılı, güleç ve özverili.

Bölge Müdürü Hikmet Kocaman, son derece idealist, koltukta oturmayı sevmeyen, sürekli daha iyisinin peşinan koşan, vizyon sahibi bir yöneticidir.

TRT - Lara tesislerinde, Ankara bürokrasisinden tanıdığımız çok sayıdaki eski ve yeni dostlarımızı gördük. Belki istemezler düşüncesi ile isimlerini yazmıyorum. Ayrıca çok güzel yeni dostlar edindik.

Sorduk, öğrendik. Antalya’ya günde 750 ile 1000 uçak iniyormuş. Gelen yolcu sayılarını siz hesaplayın. Bölgedeki bütün oteller dolu ve aşırı pahalı. Otellerde 4 kişilik bir ailenin bir haftalık tatili 50 bin TL’yi geçiyor.

Bu nedenle TRT - Lara’daki gibi kurumların ve diğer kamu kurumların tesisleri mutlaka yaşatılmalı ve geliştirilmelidir. Kurum çalışanlarının motivasyonlarının artırılması açısından önemlidir.

Antalya’dan sevgiler.

- Anayurt Gazetesi, Osman Yazıcı tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11372463/osman-yazici/trt-ve-lara