YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın dikkatine

Murat Polat
Murat Polat

Türk akademisinin geleceğini oluşturan araştırma görevlileri 2018 yılından bugüne 2547 sayılı kanunun 50. maddesinin d fıkrasına göre istihdam edilmekte. Bu madde araştırma görevlilerinin mesleki devamlılığını sadece öğrenciliğe bağlamakta. Bir diğer ifadeyle, doktorasını tamamlayan araştırma görevlisinin kadrosuyla ilişiği kesilmekte.

Doktorasını tamamladıktan hemen sonra, yani akademik anlamda en verimli olacakları dönemde araştırma görevlileri işsizlikle tanışıyorlar. Bu durum Sayın Erol Özvar’ın YÖK Başkanlığına atanmasıyla birlikte YÖK tarafından da göz önüne alınmaya başlandı. Sayın Başkan katıldığı programlarda Araştırma Görevlilerinin özgür bir şekilde istihdamı sorun etmeksizin yayın yapabilecekleri sürenin tanınacağını söyledi.

Ancak Meclis komisyonlarına sunulan torba yasa teklifi Araştırma Görevlilerinin beklentilerini karşılamaktan çok uzakta. Kanun teklifi doktorasını başarıyla tamamlayan araştırma görevlilerine sadece 1 senelik ek süre sunmakta. Yapılacak bir yayının ortalama süresinin ortalama 6 ay ve 1 sene arasında değiştiği düşünüldüğünde tanınan 1 senelik ek sürenin doktoralı öğretim elemanlarının işsizliğini ötelenmekten başka bir anlamı olmadığı görülmekte. Ayrıca kendileriyle aynı mesleği yapan 33/a maddesiyle istihdam edilen araştırma görevlileri kurum içi istihdama sahipken 50/d’li araştırma görevlileri bu olanağa sahip değiller. Bir başka ifadeyle, norm kadro sadece 50/d’liler için geçerli. Doktora yaptıkları kuruma atanmaları ise diğer meslektaşlarının aksine yüzde 30’luk bir kota ile sınırlanmış durumda.

Söz konusu bu durum 50/d ile istihdam edilen araştırma görevlileri için telafisi olanaksız yıkımlara neden olmakta. 33/a maddesiyle istihdam edilen meslektaşlarıyla aynı sınavlara giren, aynı işi yapan 50/d’lilerin tek farkı 2018 yıllı düzenlemeden sonra araştırma görevliliği mesleğine başlamış olmaları. Lisans eğitimini yüksek not ortalamasıyla tamamlayan, ALES, YDS puanlarını alan ve bilimsel sınavı geçerek mesleğe atanan, ardından yüksek lisans ve doktora tezlerini başarıyla sunan araştırma görevlileri tezlerini sunmalarının ardından bir sene sonra işsizlikle baş başa kalacaklar. İşsizlik psikolojisiyle karşı karşıya kalan araştırma görevlilerinden yayın yapması ve bilime hizmet etmesinin büyük bir tezatla bizi karşı karşıya bırakmakta. Zihninin ardında işsizlik ve gelecek korkusu olan bir bilim insanından bilime hizmet beklemek kanımızca çok zor bir talep. Bu nedenle 50/d’li araştırma görevlilerine ya bu düşünceyi tamamiyle akıllarından sildikleri bir ek süre tanınmalı, ya da aynı işi yaptıkları meslektaşları, oda arkadaşları gibi 33/a maddesiyle istihdamları sağlanmalı.

- Anayurt Gazetesi, Murat Polat tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11317803/murat-polat/yok-baskani-prof-dr-erol-ozvarin-dikkatine