Hukuk profesörü bir köşe yazarı

M. Arif Demirer
M. Arif Demirer

Bu ‘Alaylı’ (Hukuk Fakültesi mezunu değil) profesör, Simavilerin kurduğu gazete ile artık zerre kadar benzerliği kalmamış Hürriyet’in köşe yazarı. 29 Haziran günü ‘Yeni’ Hürriyet’te yayımlanan “FETÖ’cü askeri öğrencilerin tahliyesinde ‘scramble’ detay” gibi garip başlıklı yazısının YARGITAY İlamından iki uzun alıntı dışında kendi yazdığı bölümden birkaç paragraf:

“Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, 15 Temmuz darbe girişimine katılan Hava Harp Okulu’na kayıtlı 66 FETÖ’cünün tahliye edilmesine ilişkin kararı hâlâ tartışılmaya devam ediyor.

“İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, anayasal düzeni zorla değiştirme ve darbeye yardımdan cezalandırmıştı. FETÖ mensuplarının itirazı istinaf mahkemesi olarak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafından da reddedilmişti. Her iki mahkemenin kararına karşın Yargıtay 3. Ceza Dairesi 66 kişinin tahliyesine karar verdi.

“KİMİ HAPİSTE KİMİ TAHLİYE

“15 Temmuz gecesi, darbeci subayların isim listesi yaparak seçtikleri 1., 2 .ve 3’üncü sınıftaki 116 kişiden 50’si darbeye katılmak dahil işledikleri suçlardan ceza alırken 66’sının tahliye edilmesi çelişkisi özellikle dikkat çekiyor.

“Darbeye destek olarak getirilenlerden yarısının suçlu bulunup diğer yarısının tahliyesi, konunun üzerinde durmayı gerektiriyor…”

Yazının sonunda yerel mahkemeye talimat:

“Zaten askeri öğrencilerden bazıları o silahları ve mermileri darbeye direnen sivil vatandaşlara ve polislere karşı havaya ateş ederek kullandı. Bunun suç olduğunu bilmemeleri mümkün mü?

“Neyse bu konular dosyanın gönderildiği İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden ele alınacak. Gerçek eninde sonunda ortaya çıkacak.

“Biz davanın takipçisi olacağız, şehitlerimiz, gazilerimiz ve ihanete uğrayan milletimiz adına.”

Yazının başlığındaki ‘detay’ sözcüğünden hareketle ayrıntılarına bakalım:

BİR – Hava Harp Okulu 1., 2. ve 3. Sınıf öğrencileri 20, 21 ve 22 yaşında idiler. Anaları ve Babaları onları 14 -15 yaşında iken, Türk Silahlı Kuvvetlerine, “Oğlumu Türk Devleti’ne sadık ve Milleti ile kucaklaşan şerefli bir Türk subayı olarak yetiştir” diye teslim etmişlerdi. Eğer, “darbeci örgüt üyesi” olarak yetiştilerse ceza değil ıslahevine gönderilmeleri gerekirdi.   

İKİ – Tahliye edilen 66 öğrenci “silahları ve mermileri… havaya ateş ederek…” KULLANMADILAR.

ÜÇ – Tahliye edilen 66 öğrencinin ne “şehitlerimiz” ne de “gazilerimiz” ile ilişkileri var.

DÖRT – Alaylı Hukuk Profesörüne göre; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Başkan dahil beş üyesinin oybirliği ile imzaladıkları tahliye kararı yanlış ve gerçeği ortaya çıkaramamış olmalı ki, “Neyse bu konular… İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden ele alınacak. Gerçek eninde sonunda ortaya çıkacak” mış!

Hürriyet’in köşe yazarının adı ‘Nedim’ (sohbet arkadaşı) soyadı ise ‘ŞENER’ (insanları neşelendiren er). Yazısının başlığı ya da içeriği ile pek uyumlu değil ???

BİR SORU: “Davanın takipçisi” neden ‘Ben’ değil de ‘Biz’ olacak, başkaları da mı var? 

- Anayurt Gazetesi, M. Arif Demirer tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11312972/m-arif-demirer/hukuk-profesoru-bir-kose-yazari