Toplumsal cinsiyet eşitliği için dijital platform

Uçan Süpürge Vakfının yürüttüğü, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Destek Programı-III kapsamında desteklenen E-Pass for Equality (e-Eşitlik) Projesinin kapanış toplantısında projenin çıktıları paylaşıldı. Proje kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimine her yerden, her zaman, detaylı ve ücretsiz bir şekilde ulaşılabilecek bir dijital platform kuruldu.

Projenin kapanış toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği İşleri Uzman Yardımcısı Dina Erad Ulusal, Uçan Süpürge’yi proje öncesinde de tanıdığını, e-Eşitlik Projesi’nin kendisini çok heyecanlandırdığını ifade etti. AB Başkanlığının sivil topluma yönelik desteklerinden söz eden Ulusal, 2007 yılından bu yana Türkiye’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracından (IPA) yararlandığını, AB Başkanlığının sivil toplumun lider kuruluşu olarak sivil toplum kuruluşlarıyla çalıştıklarını, destek programlarından biri olan Sivil Toplum Diyaloğu’nun artık bir marka haline geldiğini, bu program kapsamında 400’ün üzerinde projeyle 27 ülkeden 650’den fazla ortaklığın kurulduğunu, hem bu programla hem de Sivil Toplum Destek Programıyla sivil toplum alanında toplamda 65 milyon euro’nun üzerinde kaynak aktarıldığını söyledi. Sivil topluma desteklerinin süreceğini vurgulayan Ulusal, “Hepimiz aynı taraftayız. Hepimiz aynı şeyi istiyoruz ve ben herkesin yolunun sivil toplumdan geçmesini diliyorum. E-Eşitlik Projesi’nin somut çıktılarını görmek, bunun bir parçası olmak benim için bir övünç ve mutluluk kaynağı” ifadelerini kullandı.

Ulusal’ın ardından e-Eşitlik Projesi Proje Koordinatörü Ceren Kurt, proje kapsamında yapılan çalışmaları ve 15 aylık emeğin ardından oluşturulan dijital portalı anlattı. Proje kapsamında Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden 7 ilde sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve barolarla toplantılar gerçekleştirdiklerini belirten Kurt, kurulacak dijital platformun içeriğinin belirlenmesi ve kilit uzmanların belirlenmesi gibi gündemlerle toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplantılar Adana, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Van illerinde gerçekleştirildi.

Proje sayesinde artık kadınların ve kız çocuklarının güçlenmesiyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkı sunacak bir dijital platform yayına girdi. Kurulan dijital platformda kullanıcılar alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimine istedikleri yerden ve istedikleri zaman, detaylı ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilecek. İçeriği Aslı Koçak Arıhan, Çağla Ünlütürk Ulutaş, Fatma İrem Çağlar Gürgey, Fehmiye Ceren Akçabay, Gökçeçiçek Ayata, Gülüm Şener, Halime Güner, Mutlu Binark, Nevin Gaye Erbatur, Özgün Akduran, Pınar İlkiz, Reyhan Atasü Topçuoğlu, Şehnaz Kıymaz Bahçeci, ve Yakın Ertürk tarafından hazırlanan eğitimi tamamlayanlar sertifika da alabilecek. Platformda Temel Kavramlar, Savunuculuk, Hukuk ve Yeni Medya modülleri yer alıyor.

- Anayurt Gazetesi, Kadın bölümünde yayınlandı
https://anayurtgazetesi.com/haber/11293975/toplumsal-cinsiyet-esitligi-icin-dijital-platform