Biz neden geri kaldık? -2

Tuncay Altun
Tuncay Altun

Geri kalışımızı geçen yazımda biraz irdelemiştik. Atatürk İstikbal göklerdedir diye boşa dememiş. Bunu tarihi biraz okuyunca anlıyoruz. Gerçek vatan ve millet sevdalıları bu gerçekleri görmeye ve yürekli bir şekilde dillendirmeye başladılar. Sivas’tan ilk aklıma gelen isimler: Oğuz Özdemir, Muammer Demirci, Mustafa Er, Mehmet Ragıp Gürer, Numan Akay birlik ve beraberlik adına güzel mesajlar vererek devşirmelerin oyunlarını bozuyorlar. Kutluyorum.

Neden geri kaldık devam edelim…

Rasathane toplarla yıkıldı

Takiyüddin Tophane sırtlarında yapımına 1575 tarihinde başlanan ve 1577’de bir kısmı tamamlanan rasathanede gözlemlerine başladı.

Bir ay boyunca gözlemlenen bir kuyrukluyıldız, bu sıralarda hem bir salgın hem de deprem halk arasında korku meydana getirmişti. Hurafe yayanlar bunların sebebini rasathane olarak göstermişti. Takiyüddin'in meleklerin bacaklarına baktığına dair akıl ve izandan yoksun bir yalan ortaya attılar. Akıl yoksunları da buna inanarak galeyana geldiler. Padişah III. Murat bütün bu iddialara paralel olarak Kaptan-ı derya Kılıç Ali Paşa’dan İstanbul Rasathanesini bir gecede yok etmesini istedi. Verilen bu emir gereği rasathane bir gecede 21 Ocak 1580’de yerle bir edildi. Rasathane ile ilgili ne varsa her şey tahrip edildi ya da yok edildi.

Ve Nuri Demirağ

İzmir Seydiköy Hava Mektebi’nde uçak yapım çalışmalarını sürdüren Hürkuş, 1924’te Yunanlılardan ganimet olarak ele geçirilen motorlardan yararlanarak “Vecihi K-VI” adını verdiği ilk Türk uçağını üretir. 1925'de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emirleriyle "Türk Tayyare Cemiyeti" adıyla kurulmuştur. Türk Hava Kurumu 1936 yılından itibaren Akköprü’de kurduğu atölye ile hafif uçak ve planör üretmeye başladı.

Nuri Demirağ Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirmiş vatansever ve milli bir iş adamıdır. Kendisi Sivas-Divriğili olup bütün servetini vatana hizmette harcamıştır. Vizyonu geniş olan Demirağ ilk yerli sigara kâğıdı, ilk paraşüt, ilk seri üretimli Türk uçak fabrikası ve uçuş okulunun mimarıdır. O dönemde İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması ve Keban Barajı inşaatının gerekliliğini görmüş ve gündeme getirmiştir.

Nuri Bey Türkiye’nin 10.000 km’lik demiryolu ağının 1.250 km’lik kısmını yaptığı için Ulu Önder Atatürk tarafından kendisine “Demirağ” soyadı verilmiştir. Karabük Demirçelik, İzmit Selüloz (SEKA), Sivas Çimento, Bursa Merinos tesisleri ile Eceabat Havaalanı ve Haliç kenarındaki İstanbul Hal binası inşaatlarını da yapmıştır.

Yeşilköy’deki arazi üzerine büyük bir uçuş pisti, hangarlar ve uçak bakım atölyesi inşa ettirmiştir. Daha sonra Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı olarak kullanılan Yeşilköy tesisleri, döneminde Avrupa’nın en büyük havaalanı olan Amsterdam Havaalanı’ndan daha büyük ölçekte inşa edilmişti.

1938’de çift motorlu, altı yolcu kapasiteli Nu. D-38 imal edildi. Seri üretimi yapılan Nu. D-38 modeli, 1944 yılında Dünya Havacılık Otoritesi tarafından “A sınıfı yolcu uçağı” kategorisine alındı. 325 km hız yapabilen bu uçak 1.000 km mesafeye uçabiliyordu. Fabrikaya 1938 yılından itibaren Türk Hava Kurumu (THK) ve çeşitli Avrupa ülkelerinden uçak siparişleri verildi.

Nuri Demirağ’ın fabrikasında imal edilen uçakların yurt dışına satılmasını yasaklayan bir kanun çıkarıldı. İspanya, İran ve Irak’tan alınan siparişlerle bağlantısı yapılmış ve imal edilmiş uçakların ihracı engellendi.

Yurt içi ve yurt dışından sipariş alamayan fabrika 1944 yılında kapandı. Beşiktaş’taki uçak fabrikası ile Yeşilköy’deki Gök Okulu, 1944 yılında dönümü 15 lira üzerinden kamulaştırıldı. Bu bedelin üçte biri vergi olarak kesildikten sonra bakiyesi, devletin parasının olmadığı gerekçesiyle 20 yıl vadeye bağlandı ve fiilen ödenmedi. THK ve yurt dışından gelen siparişler üzerine imal edilmiş uçaklar ve makineler hurdacıya satıldı.

Nuri Demirağ’a böyle teşekkür edildi. Bu her dönem içimizde yaşayıp milletin başına bela olan devşirmelerin tarzıydı. Vatan ve millet sevdalısı, ilerici, gelişmeci, üretici Türklerin dışarı atılması –pasifleştirilmesi ancak böyle olabilirdi.

THK daha sonra Fransa’da kullanımdan kaldırılan Henrio uçaklarını ithal etti. Gelen eski model uçaklar kısa süre sonra hurdaya atıldı.

Bunda 1950 yılında hayata geçirilen ve Türk milletinin göbekten bağlanması anlamına gelen ABD askeri Marshall yardım projesinin büyük bir etkisi bulunmaktadır.  1962 yılında tüm havacılık faaliyetleri durdurulmuştur. Yorum sizin. Selam ve dua ile.

- Anayurt Gazetesi, Tuncay Altun tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11156923/tuncay-altun/biz-neden-geri-kaldik-2