Hızlı değişen gündem

Fuat Yılmazer
Fuat Yılmazer

Türkiye’de gündem çok hızlı değişime uğruyor. Günlük değişme uzun sayılabilir, saat içerisinde bile değişim yaşanabiliyor. Bu hızın bir kısmı da farklı ve önemli bir başka gündem konusunu unutturmak için yapıldığı belli oluyor. Bakıyorsun sabah gündemde 3600 ek gösterge varken akşama gündemi sözleşmeli personele kadro çalışması alabiliyor. Bir bakıyorsun Ali Koç’la bir gazeteci kadının kocasının atışması gündeme otururken, arkasından gelen şehit haberi yüreğimizi dağlıyor ve gündemi değiştirebiliyor.

Bir ara vakıflar konusu gündemi işgal etmesi, üzerinde durulması gereken konu iken bir günlük hayat yaşayıp gidiyor. Vakıfta suç işlendiği, gayri meşru kazanç elde edildiği, vakıf yöneticilerinden çoğunun suça bulaştığı suçlaması yapılırken, vakıflar da hormonlu büyümeye devam ediyor. Daha önceleri kişi veya kuruluşların hayratını yapmak, onun adına iyiliklerde, yardımlarda bulunmak için kurulan veya amacı bu veya buna benzer konular olan vakıfların artık bu amacının dışındaki zararlı amaçlara da köprülük yapabiliyor.

Kişi veya kurumlar için hayır yapmak, ihtiyacı olanlara destek vermek adına kurulan vakıfların amacı dışında çalışmalar yapması veya öyle anılmaya başlanması insana neden? sorusunu sorduruyor.  Ayrıca yabancı isimler adına başka ülkelerde kurulan ve amacı siyasi olan vakıflar da var. Bulunduğu ülkenin zararına çalışmalar yapan vakıflar.

TESEV adında bir vakıf var. Türkiye’nin ekonomik ve siyasi anlamda etkin kişilerinin de içinde bulunduğu vakıf. Türkiye’de siyasi kuruluşları,  dernekleri, kişileri yönlendirme gücü olan vakıf. Üyesi olan kişileri görseniz etkilenirsiniz. Bülent Eczacıbaşı, Cüneyt Zapsu, Osman Kavala, Can Peker, İnan Kıraç, Asaf Savaş Akad, Jak Kamhi, İshak Alaton, Ethem Sancak, Tarhan Erdem.

Mesela CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, George Soros’un desteklediği “Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı”nın kurucu üyelerinden birisi olduğu söyleniyor.

Yani dünyada ve Türkiye’de çok şeyin ölçüsü, şekli değişti. Pek çok iyi işler amacının dışında yapılmaya başlandı. Örneğin Amerika Türkiye’de, içimizden kendine kul olmuş birilerini buldu, tüzüğünü ve  yönetmeliğini kendisi hazırladı, güya Türkiye yararına işler yapacakmış görüntüsü vererek vakıf kurdu ve başına da Amerikan severi oturttu. Vakıf kanalıyla Türkiye’de gizli çalışmalar yaparak Türkiye’ye zarar vermeye başladı. Kamuoyunu göstermelik yaptıklarıyla kendi, yanlarında düşünmeye yönlendirdi.

Aslında bu yolu misyoner dini örgütler, büyük devletlerin istihbarat kuruluşları, yarınlara dair isteği arzusu olan devletlerde bu ve buna benzer çalışmalar yapıyorlar.

Bu amaçla kurulmaları, amaçlarının  insanlık için iyi mi zararlı mı düşünceleri kendi açılarından cevaplandırılması      gereken sorudur.

Bu sorunun bendeki cevabı yapılanlar, insanlığa zararlı veya karşındaki kişi veya kurumlarda can ve mal emniyeti sağlamıyorsa uygun olmadığıdır. Bu zararları vermeden milletinin ve devletinin yarınları için yapılacak hazırlıklar gayet makuldür. Karşı taraf zarar görüyorsa tedbirini almalıdır.

- Anayurt Gazetesi, Fuat Yılmazer tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11110671/fuat-yilmazer/hizli-degisen-gundem