Ortak akılda buluşulmalıydı

Orhan Sal
Orhan Sal

Camia olarak Ankaragücü’nden Boluspor maçından beklentimiz şuydu: Takımın ideal 11’iyle maça başlaması ve tüm gücüyle maça asılması.

Ancak kadroları görünce şahsen benim modum bir anda düştü.

Kulüpte maç öncesi ortak bir akılda birleşilmeliydi. Yapılması gereken şuydu; yönetim, teknik ekip ve kaptanlar oturup şu ortak kararı almaları gerekliydi: “Evet biz şampiyon olduk, başarılıyız, beklentilerinin üzerinde ligi götürdük ve erken başardık, bizim Boluspor maçına yedek kadroyla da, U19 takımıyla da çıkmaya hakkımız var. Ama bazı hassasiyetleri de göz önünde bulundurmamız lazım. Tamam bu maç bizim için formalite anlamında, kaybedersek de kimsenin bize bir şey demeye hakkı yok, ama 8 takımı daha ilgilendiren bir maç. O yüzden hassas olalım ve empati yapalım. Maça en ideal 11’le çıkalım. Oyuncuların motivasyonunu sağlayalım” denilmeli ve ortak bir karar alınmalıydı.

Ancak Mustafa Dalcı’nın mı, yoksa geçmişte her maç öncesi kadroyu hocayla değerlendirdiklerini ima eden başkan Faruk Koca’nın kararı veya düşüncesi mi bilemiyorum; ideal 11’den çok uzak 3 genç ağırlıklı bir kadroyla sahaya çıkıldı. Ki bu oyunculardan Yasir Karabay’ın bu seviyelerde sahaya sürülmesi de gerçekten büyük hataydı. Çünkü oyuncunun kapasitesi net olarak görüldü.

Sonuçta ilk yarıda oynanan futbolu gördünüz. Bırakın gol atmayı, kaleye şut atamayan bir takım vardı.

Ankaragücü ikinci yarı Zahid ve Ariyibi’nin girmesiyle takım biraz canlandı ve hemen golü de buldu. Ama 2.gol gelmedi. Burada Eren Derdiyok’u saymıyorum. Çünkü girdiği fark edilmedi bile. Uzatmalarda yenilen golde moralleri tamamen bozdu.

Ve hem maç, hem moraller kaybedildi.

Elbette bu saatten sonra yapacak fazla bir şey yok.

Artık bu maç için söylenecek ve konuşulacak fazla bir şey kalmadı.

Keçiörengücü maçıyla sezon bitecek.

Dilerim o maç kazanılır ve lig birincisi olarak sezon kapatılır.

GEÇMİŞ OLSUN BURSASPOR!

Bursaspor maalesef 2.Lige düştü. En az Bursaspor camiası kadar biz de üzüldük. Ancak Bursaspor yönetimleri takımı küme düşürmek için son yıllarda yapılması gereken her şeyi yaptılar ve sonunda takımı 2.Lige düşürdüler. Yapılan fos transferlerden tutun, tercih edilen boş teknik direktörlere kadar büyük hatalar yaptılar. Finali devre arasında Trabzonspor’a gönderilen 3 önemli oyuncuyla yaptılar ve bunca hata da takımı küme düşürdü. Üstelik 9 kişi kalmış 2 takımı da yenemediler...

Her şeye rağmen son 2 maçlarını kazanıp kümede kalabilirlerdi. Ama en önemli maçlarında gidip Bandırma’da 4 tane yediler. Bu saatten sonra yapacak çok bir şey yok. Düşmek acıdır. Ama büyük camialar bu şoku atarlar. İşte örnek Ankaragücü. Amatöre gider denilen takım bugün tekrar Süper Lige döndü. Bursaspor’da yeniden yapılanmayla tekrar hak ettiği yere dönecektir.

KUTLAMALAR BİR ŞANS

Ankaragücü 21 Mayıs akşam 19.10’da şampiyonluk kutlamalarına başlayacak. Kutlamaların yeri iyi seçildi. Böylece hem yapılmayan 19 Mayıs Stadı gündeme gelecek, hem de camia uzun bir aradan sonra yeniden 19 Mayıs Stadı’nda buluşulacak.

Burada şuna dikkat etmek lazım. Kutlamalara star ve gözde sanatçılar geliyor. O yüzden buraya sadece Ankaragüçlüler değil. Ankaragüçlü olmayan aileler, öğrenciler ve çocuklar da gelecek. Bu yüzden Sarı – lacivertli taraftarların gecede duyarlı ve olgun davranıp en ufak bir tatsızlığa mahal vermemeleri gerekli.

Gecede yapılacak en ufak hata; Ankaragücü’nün imajını zedeler.

Böylece apartta bekleyen, kötü niyetlilere de malzeme vermiş oluruz.

Yapılacak tüm güzellikler Ankaragücü’nün imajına müthiş katkı verir.

Önümüzde tarihi bir fırsat var.

Organizasyon iyi yapılmalı.

Bu geceyle Ankaragücü yeniden Ankara’yla bütünleşebilir.

Bu bizim elimizde…

- Anayurt Gazetesi, Orhan Sal tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11082299/orhan-sal/ortak-akilda-bulusulmaliydi