Korkulu bekleyiş

Oktay Taş
Oktay Taş

Kitabı ortasından okuyalım ve size korkulu bekleyiş başlığının “esbab-ı mucibe”sini anlatalım. Esbab kelimesi Osmanlıca dilinde, bir işe sebep olma olarak kullanılıyor. Herhangi bir işe sebep olan kişiler için, esbab kelimesi kullanılıyor. Esbab, Türkçe dilinde sebep anlamındadır.

Evet bu girizgahtan sonra gelelim asıl konumuza.

Global araştırma şirketi Ipsos'un Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile birlikte yaptığı son araştırmaya göre Türk halkının yüzde 75'i bu yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyecek duruma düşme korkusu yaşıyor.

11 ülkeyi kapsayan ve enflasyon ortamında halkın durumunu ölçen araştırmada Türk insanı hemen her konuda en yoğun endişeyi ortaya koyanlar oldu.

Araştırmada bugünlerde finansal durumun nasıl olduğu da soruldu. İspanya'dan Japonya'ya İtalya'dan İngiltere'ye 11 “zorlu veya çok zorlu” yanıtını verenlerin oranı ortalama yüzde 25 olurken, Türkiyeli katılımcıların ise yüzde 66'sı bugünlerde finansal olarak zorlandığını belirtti. Halkın yüzde 80'i enflasyondaki artışın devam edeceğini düşünüyor.

Araştırmaya göre Türkiye'de halkın yüzde 80'i enflasyon artışının yılın sonuna kadar devam edeceğini düşünüyor.

Türkiye'de halkın yüzde 84'ü ülkede yaşam maliyetlerinin artmasında göçmenlerin etkili olduğunu düşünüyor. Yüzde 81 faiz oranlarını, yüzde 80 ise hükümet politikalarını sorumlular arasında sıraladı.

Durumun sıkıntılı olduğunu artık kimse gizlemiyor. Ülkeyi yönetenler de, vatandaşlar da sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz konusunda birleşiyorlar. Bu bile, sorunlarımızın çözümünde ülkemiz adına olumlu bir gelişme.

Vatandaşlarımız, artık rahat bir nefes almak istiyorlar. Geçtiğimiz hafta sonu, meydanları dolduran kalabalıklara şöyle bir bakın. Bir yanda EYT’liler, diğer yanda tüm yaşama umutlarını tüketmiş emekliler, bir diğer yanda asgari ücret ve daha aşağısını kabullenmiş emekçiler.

Sadece bu üç kesimin Türkiye’deki gücü, nereden baksanız sandığa giden, oy kullananların yarısına denk geliyor. Bir de bunlara, gençleri eklediğinizde durumun vahameti tam anlamıyla ortaya çıkıyor.

İşin en acı yanı ise, vatandaşlarımızın “ileriye dönük umutlarının olmaması” şeklindeki görüşlerinin yüksek oranda çıkması. Vatandaşlarımız enflasyonda bir iyileşme beklemiyorlar artık. ABD’nin, İngiltere’nin, Almanya’nın ve de Japonya’nın yıllık enflasyon oranlarını aylık enflasyon verisiymiş gibi yutturmaya kalkanlara da inanmıyor artık vatandaşlarımız. Vatandaşlarımız bir ceplerindeki paraya bir de market raflarındaki etiketlere bakıyorlar. Görüyorlar ki, enflasyonun gerileyeceğine ilişkin tüm açıklamalar bir “masaldan” ibaret.

Soğuk kış aylarında doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki fahiş artışlar çok can yaktı. Havalar bir parça ısındı, doğalgaz faturalarımız düştü, günler uzadığı için de elektrik giderlerimiz az da olsa azaldı. Ama şu bir gerçek ki, evine ekmek götürmekte zorlanan insanlarımız için bu durum ilerisi için çok umut vermiyor. Araştırmaya katılan vatandaşlarımızın yüzde 75’i artık elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyeceklerini belirtiyor. Çünkü hayat standartları her geçen gün biraz daha geriliyor.

Başta bu ülkenin işsizi olmak üzere, bu ülkenin emeklisi, bu ülkenin asgari ücretlisi, bu ülkenin asgari ücretlisinin rahatlatılması gerekiyor. Mevcut kaynakların çar-çur edilmesi, gelirin adaletsiz dağıtılması sonucu sıkıntıya düşen insanlarımıza gereken ilave katkı sağlanmalı ve bunun için ileriye dönük tarih verilmemeli. Zaman, sorunları erteleme yerine, çok kısa süre içinde çözme zamanıdır.

- Anayurt Gazetesi, Oktay Taş tarafından kaleme alındı
https://anayurtgazetesi.com/makale/11082188/oktay-tas/korkulu-bekleyis